Porovnanie: Ako funguje internet vecí v Európe a v Rakúsku?


			Porovnanie: Ako funguje internet vecí v Európe a v Rakúsku?
6.5.2021 Poistný trh

Mimo klasickej domácej  „internetovej techniky", kam patria hlavne počítače a smartphony, môžu byť často s internetom spojené aj iné prístroje.

Počnúc náramkovými hodinkami cez auto až po domáce termostaty. Avšak v Rakúsku sa teraz ukázalo, že vlani neužívali nič z toho dve tretiny domácností, zatiaľ čo výsledky v Európe sú len o máličko lepšie.

Možnosti inteligentných zariadení v praxi

Rakúšania často používajú chytré hodinky alebo virtuálnyh asistentov. Prepojenie domácich spotrebičov alebo bezpečnostných zariadení však výrazne kríva. Pritom digitalizácia a internet vecí je niečo, čo sa u našich susedov rieši veľmi intenzívne. Výnimkou nie sú ani poisťovne a ich sprievodný servis naviazaný na podnikanie InsurTech firiem.  

Stále sa opakuje a argumentuje, že pomocou inteligentných zariadení možno predchádzať napríklad vodovodným škodám, pretože včas chybu rozpoznajú a že pomocou šikovných kamier možno odradiť alebo v horšom prípade aj odhaliť bytového zlodeja. Ale naproti takým úvahám sú myšlienky, že stále väčším prepojením a napojením na digitálny priestor hrozia bezpečnostné riziká, obzvlášť vtedy, ak softvér prevádzkujúci spotrebič nebude priebežne stále aktualizovaný. 

Internet vecí v Európe neťahá, v Rakúsku ešte menej

Európsky štatistický úrad Eurostat skúmal, ako veľmi on-line sú nielen Európania, ale aj ich spotrebiče a zariadenia. Dáta sa vzťahujú na rok 2020 a vekovú skupinu 16-74 rokov. Relatívne silne rozšírené sú s internetom prepojené chytré hodinky, fitness náramky, slúchadlá a podobné zariadenia (EÚ: 19 %, Rakúsko 17 %).

Prístroje, ktoré strážia v domácnosti energiu, vykonávajú svoju  „službu" v 10 % európskych domácností, ale len v 5 % rakúskych domácností. On-line zapojené chladničky, vysávače a podobné spotrebiče nachádzajú uplatnenie v 5 % európskych domácností, pričom v tomto bode držia Rakúšania krok. Bezpečnostné zariadenie strážiace pokoj bývania s prepojením do digitálneho priestoru, ako sú alarmy, hlásiče dymu alebo dverové zámky, sa v Európe vyskytujú v 6 % domovov, ale len v 4 % rakúskych domovov.  

Ale sú aj opačné prípady: zatiaľ čo európske autá majú priame napojenie na internet v 6 % prípadov, v Rakúsku je to takmer každý desiaty automobil (9 %). Rakúšania majú vďaka internetu aj oveľa väčší prehľad o svojom zdravotnom stave než zvyšok Európy: krvný tlak, cukor v krvi a hmotnosť si vďaka internetu stráži 8 % Rakúšanov, zatiaľ čo priemer Európy je 5 %.

Rakúšania si častejšie kupujú tieto zariadenia zo zdravotníckej oblasti. Úplne na konci záujmu sú, zdá sa, robotické hračky alebo aj výukové hracie aparáty: Európania si ich zaobstarávajú zhodne len v 2 %. Proste o bábiky napojené na internet zatiaľ záujem nie je, a to ani v Rakúsku (zhodne 2 %). 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články