Nemecko: Zamestnanci sú veľkým kybernetickým rizikom


			Nemecko: Zamestnanci sú veľkým kybernetickým rizikom

Zamestnanci nemeckých podnikov zaobchádzajú veľmi bezstarostne s rizikami na sieťach a predstavujú tak riziko pre ich vlastné firmy.

Iba každý tretí pracovník (39 %) absolvoval už niekedy školenie o IT bezpečnosti alebo o ochrane údajov. Podiel 6 % užívateľov výpočtovej techniky a smartphonov ignoruje úplne nastavenia prístupových obmedzení, u iných nie je žiadny problém ich triviálne heslá prelomiť.

Predovšetkým v malých firmách s menej ako 10 zamestnancami platia často len obmedzené základné bezpečnostné predpisy. Ukázala to aktuálna štúdie GDV. Podľa nej 18 % zamestnancov nemá na svojom pracovnom počítači žiadne ochranné heslo. Každý druhý je pritom vybavený pokročilými administrátorskými oprávneniami k zaobchádzaniu s jeho počítačom. Preškolený je menej než každý piaty pracovník.

Avšak aj vo veľkých spoločnostiach sa objavujú zásadné bezpečnostné medzery. Napríklad tretina zamestnancov (32 %) vo veľkých firmách môže na pracovných počítačoch využívať privátne USB nosiče. 13 % zamestnancov uviedlo, že už niekedy otvorili e-maily so spamom v práci. A takmer polovica respondentov z veľkých podnikov (48 %) podľa ankety objaví vo svojej elektronickej pošte spam aspoň dvakrát týždenne.

„Firmy musia oveľa lepšie pripravovať svojich zamestnancov na rastúce riziká vyplývajúce z napojenia na siete. Kybernetické útoky sú len zriedka cielené akcie prostredníctvom sietí. Oveľa častejšie vznikne škoda tak, že zamestnanec otvorí infikovaný e-mail, " konštatoval Peter Grass, expert na kybernetické poistenie pri GDV.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články