Nemecko: Záujem o životné poistenie je slabý


			Nemecko: Záujem o životné poistenie je slabý
21.8.2019 Zahraničie

Životné poistenie je v Nemecku čím ďalej menej populárne. V minulom roku mala nemecká populácia dojednaných celkom 83,0 miliónov zmlúv (rok vopred to bolo o 300 000 kusov viac).

To je historické minimum za posledných 20 rokov. Správu priniesol finančný magazín Börse Online s odvolaním sa na výročnú správu GDV. Súčasne vzrástli vlani výplaty poistných plnení v medziročnom porovnaní s 2017 o 2,5 %.

Zvlášť nepriaznivá je skutočnosť, že klesol počet novo dohodnutých zmlúv, ktorý sa znížil zo 4,9 milióna v roku 2017 na 4,86 ​​milióna kusov. To je podľa dostupných štatistík najnižší počet, aký bol kedy uzavretý. Vzrástol však podiel poistných zmlúv novšej koncepcie na 58 % (2017: 50 %), ak sa riadi odbyt zmlúv podľa poistných súm. Podiel klasických životných poistení so zákonom garantovanou úrokovou mierou naopak výrazne klesol zo 41 na 33 %. Poistky viazané na fondy (investičné poistenie) stúpli znovu na 9 %. Príjmy z poistného sa zvýšili z 86,5 na 88,7 miliardy EUR. 

Záväzky vyplývajúce z uzavretých poistných zmlúv životného poistenia súčasne vlani vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o cca 18 miliárd EUR a prvýkrát tak prekonali hranicu bilióna EUR. Stav kapitálových rezerv životného poistenia predstavoval v roku 2018 podľa GDV 933 miliárd EUR (plus 3 %). Prijaté poistné životných poisťovní vzrástlo vlani o 2,5 % na necelých 89 miliárd EUR.  

Na druhej strane boli vlani stornované životné poistné zmluvy v celkovej hodnote 12,3 miliardy EUR. „Nemci tak" darovali "v roku 2018 okolo 80 miliónov EUR za predčasné storno, namiesto toho, aby ich odpredali na druhotnom trhu. Ak vezmeme do úvahy, že asi 20 % z ukončených zmlúv by skutočne bolo sekundárne predajných, a pri odpredaji by klienti dosiahli výsledok asi o 3 % lepšie ako pri storne, vyjde táto výsledná suma," komentoval vývoj Max Ahlers zo spoločnosti Policen Direkt.

Súčasne upozorňuje, že v aktuálnej verzii návrhu reformného zákona o životnom poistení chýba teraz zákonná povinnosť upozorniť na druhotný trh životného poistenia, čo by v následnej politickej diskusii nemalo len tak padnúť pod stôl. 

Zdroj: GDV

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články