Nemecko: Poistenie dlhodobej starostlivosti stále neláka


			Nemecko: Poistenie dlhodobej starostlivosti stále neláka
3.10.2019 Zahraničie

Súkromné ​​poistenie dlhodobej starostlivosti v Nemecku ešte stále spí ako Šípková Ruženka. Hoci potreba opatrovania tých, ktorí to potrebujú, stále rastie, klesol za minulý rok poistný kmeň o 18 %.

Čiastočne je to aj kvôli pretrvávajúcej diskusii na tému „núdzová situácia v oblasti starostlivosti v Nemecku", ako zdôrazňuje Russel Kemwa, tlačový hovorca spoločnosti Assekurata. „Politici sa neúnavne snažía občanov presvedčiť, že sa o nich štát postará. Zabúdajú však pritom pravidelne na to, že zákonné poistenie dlhodobej starostlivosti je len čiastkové riešenie a nezabezpečí všetko."

Pritom jednou z podstatných príčin pre pokles komerčného poistenia starostlivosti je realizácia druhého zákona na posilnenie opatrovateľského servisu (PSGII). Vzhľadom na to, že doterajšie tri stupne starostlivosti sa od roku 2017 rozšírili na päť úrovní a došlo tiež k zväčšeniu plnenia pre určité skupiny potrebných, prepadla široká verejnosť klamu, že teraz je pre prípad potreby dlhodobejšej starostlivosti každý dostatočne zaistený.

Ďalším dôvodom poklesu záujmu o poistenie je čiastočné navýšenie poistného v súvislosti s PSG II, a to dokonca niekedy o dvojciferný koeficient k začiatku roku 2017. Tento krok viedol niektorých zákazníkov k výpovedi ich poistenie denných dávok na dlhodobú starostlivosť. To je aj dôvod, že mnohí experti z oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb volajú po zmene v štýle „viacerých súkromných namiesto štátnych riešení". Podľa nich by bolo dobré rozvíjať zabezpečenie pre prípad ošetrovania krytého kapitálom.

Je ale tiež potreba, aby poisťovne ponúkli nové flexibilné produkty, ktoré by motivovali dopyt. Medzitým už takmer polovica hráčov na nemeckom trhu poskytuje poistenie, ktoré platia už od stupňa starostlivosti 2 ako pri ambulantnom, tak i stacionárnom ošetrovanie 100 % dohodnutej dennej dávky, pričom výšku plnenia možno dohodnúť individuálne. Až budúcnosť ale ukáže, či tým dopyt stúpne. „Každopádne zostane tému dlhodobej starostlivosti aj v budúcnosti priestorom pre veľmi intenzívne poradenstvo," uzavrel tému Russel Kemwa.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články