Zaujímavosť: Nemecko trápia miliardové vodovodné škody


			Zaujímavosť: Nemecko trápia miliardové vodovodné škody
15.1.2021 Zahraničie

Vodovodné škody zapríčinili vlani v Nemecku rekordnú výšku škôd. Podľa údajov Celoštátneho zväzu nemeckého poisťovníctva (GDV) zaplatili poisťovne v minulom roku prvýkrát celkovú sumu prevyšujúcu 3 miliardy EUR.

Poisťovne obytných objektov podľa GDV spočítali, že zaregistrovali na 1,1 milióna vodovodných škôd. Náklady na úhradu poistných udalostí sa vyšplhali prvýkrát na 3,1 miliardy EUR. Priemerná výška škody sa v medziročnom porovnaní zvýšila o necelých 7 % na 2 881 eur. A k tomu je potrebné pripočítať ešte 280 miliónov EUR za škody kryté z poistenia domácností.

„Aby bolo možné vodovodné škody nejako obmedziť, museli by byť hlavné uzávery vody ľahko prístupné a jasne označené. Samozrejme musia v núdzi tiež fungovať," pripomenul jeden z hlavných problémov tejto oblasti poistných udalostí Oliver Hauner, šéf majetkového a technického poistenia v GDV. 

Od roku 2002 do konca 2019 vyplatili poisťovne podľa GDV za všetky poistená nebezpečenstvá, teda víchricu, krupobitie, prasknuté vodovodné potrubie a ďalšie prírodné riziká) celkovo 77 miliárd EUR. A bezmála polovica, konkrétne 38 miliárd EUR, pripadá práve na vodovodné škody.

Ako najpodstatnejšie príčiny vzniku tohto druhu škôd zmieňujú poisťovatelia predovšetkým chyby a nedostatky pri inštalácii a montáži. Netesniace spoje rúr a chybné alebo zlé tesnenie spôsobia každú štvrtú škodu.

Za pätinou škôd je prasklina samotné vodovodné rúrky (20%) za bezmála ďalšie pätinou poistných udalostí sa skrývajú chybné armatúry (18%). Zo štvrtiny spôsobí únik vody napojené prístroje a zariadenia, prípadne stavebné diely. Za jednou z desiatich škôd (11%) môžeme hľadať vadne inštalovanú hadicu. Takýto prehľad spracoval GDV za roky 2003 až 2019.

Súčasne možno vysledovať významné rozdiely medzi východnou a západnou časťou Nemecka. Kým na západe krajiny zaznamenávajú opakovane mnohé mestá nadpriemerné množstvo vodovodných škôd, východ Nemecka je postihnutý výrazne zriedkavejšie.

„Po zjednotení Nemecka boli na východe krajiny mnohé obytné budovy sanované a renovoné. To môže byť jeden z dôvodov, prečo je výskyt vodovodných škôd na západe podstatne častejší,," spomína pravdepodobnú príčinu rozdielu Oliver Hauner.

Medzi oblasťami najbezpečnejšími z pohľadu vodovodných škôd patria okresy Horný Spreewald-Lužické, Spree-Neiße a Labe-Elster. Na opačnom konci štatistiky GDV nájdeme Kolín, Offenbach, Kassel a Mannheim. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články