Dve tretiny Slovákov by zmenilo životosprávu, ak by im zistili vážne ochorenie


			Dve tretiny Slovákov by zmenilo životosprávu, ak by im zistili vážne ochorenie

Slováci vo veku 18-29 rokov športujú v priemere 1-3 hodiny týždenne, ukázal to exkluzívny prieskum skupiny AXA Česká republika a Slovensko. Šport predstavuje pre väčšinu respondentov predovšetkým boj proti nadváhe.

Zmena životného štýlu je niečo, čo sme ochotní podstúpiť, no spúšťačom býva až diagnostika závažného ochorenia či odporúčanie lekára. Inak pri zmenách nevydržíme dlho. Vplyv na to majú nedostatok času, pohodlnosť, ale aj nedostatok financií. S nastavením na zdravší životný štýl pomáha Slovákom a Čechom aj aplikácia AXA Health Keeper.

Žiť zdravo znamená pre väčšinu Slovákov (71 %) mať dostatočný pohyb a športovať. Rovnako dôležité je mať vyvážené stravovanie (67,6 %), ale aj dostatok času na odpočinok a meditáciu (42,6 %). Koľkí Slováci si však nájdu na takýto život čas alebo sa tým aj v skutočnosti riadia?

Kto športuje najviac?

Závery prieskumu skupiny AXAukazujú, že najaktívnejšou je veková skupina od 18-29 rokov (41,4 %). Športom trávi 1-3 hodiny týždenne. Fyzická aktivita už menej vonia generácii 40-49 rokov. Tá trávi svoj voľný čas športovými aktivitami menej než hodinu týždenne (30,6 %). Prieskum však ukázal aj jednu zaujímavosť. Viac ako 15 % seniorov nad 60 rokov sa hýbe viac než 7 -12 hodín za týždeň. Alarmujúci je výsledok, ktorí hovorí, že až pätina respondentov nešportuje vôbec. A tí by si mali zobrať príklad od spomínaných seniorov..

Čo by nás donútilo žiť inak?

Ak by sme sa mali odhodlať a urobiť niekoľko zmien v našej dennej rutine, v takmer 70-tich percentách by nás k tomu zrejme dohnala až diagnostika závažnej choroby či odporúčanie lekára. Len pätina respondentov uviedla, že by tak urobila preto, aby bola vzorom pre svoju rodinu, deti a okolie. „Prax je obdobná. Väčšina klientov príde do našej poradne až vtedy, keď už majú samotný zdravotný problém. V lepšom prípade, ak ich motivuje rodina,“ hovorí Mgr. Zuzana Klinčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Prečo nežijeme zdravšie?

Najčastejšou odpoveďou, čo bráni Slovákom upraviť si jedálniček, vynechať vylihovanie pred televízorom či odtrhnúť svoje oči od sociálnych sietí za beh či bicykel, je nedostatok voľného času (24,4 %). Takmer rovnaký počet respondentov však priznáva, že sú trochu alibistickí a za všetko môže ich pohodlnosť (23 %).

Trojicu prekážok uzatvára nedostatok financií. To ako dôvod, uviedlo až takmer 22 % opýtaných. „Meniť doterajšie stravovacie návyky a celkový životný štýl je pre viacerých veľmi ťažké. Dosiahnutie malej zmeny v stravovaní, či zaradenie pohybovej aktivity môžu byť benefitom pre ich zdravie. Na druhej strane, evidujeme, že dochádza k nárastu počtu ľudí, ktorí si uvedomujú dôležitosť prevencie vo vzťahu k svojmu zdraviu,“ vysvetľuje Mgr. Zuzana Klinčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Šport nám vyčistí myseľ

Šport je často nástroj na to, ako sa udržať vo fyzickej forme či ako bojovať proti nadváhe. Je to hlavný dôvod aj pre viac ako 41 % respondentov v exkluzívnom prieskume. Ale nie nadarmo sa hovorí, že najlepším spôsobom, ako si „vyvetrať“ hlavu, je ísť si zašportovať. Či už sa rozhodnete pre beh sám zo sebou alebo pre futbalový zápas s priateľmi, nebudete ľutovať. Okrem dobrého pocitu, adrenalínu je to skvelý návod na to, ako sa odreagovať a zbaviť sa stresu z práce. A že je to tak, potvrdila aj viac než tretina opýtaných.

„Je alarmujúce, že žiť zdravšie nás dokáže prinútiť až to, keď nám alebo našim blízkym lekár diagnostikuje vážne ochorenie. Aj keď sa o zdravom životnom štýle hovorí veľmi veľa, stále to nie je samozrejmosťou. Je to podobne ako pri prevencii, v ktorej máme rovnako veľké rezervy. Preto vznikla naša edukatívna aplikácia AXA Health Keeper, ktorá ľuďom poskytuje mnoho odborných tipov a rád, ako zmeniť naše doterajšie návyky a urobiť niečo pre seba. Často je to aj o motivácii a pevnej vôli zotrvať v novom móde, ale aj s tým dokáže naša aplikácia pomôcť,“ hovorí Jiří Cívka, Chief Corporate Responsibility Officer skupiny AXA Česká republika a Slovensko.

Nepodceňujte preventívne vyšetrenia

„Náš úrad poskytuje širokej verejnosti 36 poradní zdravia v rámci Regionálnych úradov verejného zdravotníctva, kde môže obyvateľstvo absolvovať preventívne vyšetrenia v prevencii civilizačných ochorení a výživové poradenstvo. Každý nástroj, ako aj táto edukatívna aplikácia, môže byť motivujúcim prvkom hlavne pre mladých ľudí pri dodržiavaní zdravého životného štýlu,“ dopĺňa Mgr. Zuzana Klinčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Axa-Healthy_Lifestyle_A4-v1-SK_final with SK footnote

Cieľom aplikácie AXA Health Keeper je motivovať širokú verejnosť k tomu, aby si viac chránila svoje zdravie a aktívne sa oň starala. Moderná aplikácia ponúka rôzne zdravotné testy, vytvára personalizované výzvy či dokonca meria športové výkony. Zároveň ponúka možnosť prepojenia s inteligentnými hodinkami alebo fit náramkami rôznych značiek určených na meranie športových výkonov. Viac informácií o aplikácii je k dispozícii na www.axahealthkeeper.sk.

Zdroj: AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články