Sťažnosti v Hongkongu: Stratový produkt životného poistenia AXA


			Sťažnosti v Hongkongu: Stratový produkt životného poistenia AXA
12.8.2019 Zahraničie

V Hongkongu bol zverejnený otvorený list určený spoločnosti AXA Hongkong. V ňom si niekoľko stoviek poistencov sťažovalo na totálnu stratu pri kapitálovom životnom poistení AXA pod názvom „Evolution".

Problém spočíva v tom, že všetok kapitál bol investovaný výlučne do hongkongského investičného fondu (Hong Kong Investment Fund SP - HKIF) a od minulého roka klesla hodnota tohto fondu až na 95 %. Po odpočítaní rôznych poplatkov sa „účty" poistených osôb dostali logicky do nečakaného mínusu.

Podľa správy čínskeho časopisu Security Times bol daný poistný produkt vlastne koncipovaný pre inštitucionálnych klientov. Avšak poisťovňa AXA Hongkong a jej poisťovací makléri klientov na túto skutočnosť pri uzatváraní poistnej zmluvy neupozornili. AXA k danému prípadu vydala už dve vyhlásenia. Najprv bolo oznámené, že poistenci ako investori sami musia niesť zodpovednosť za túto investíciu. 

Neskôr dala AXA Hongkong na vedomie, že daný poistný produkt bol distribuovaný prostredníctvom nezávislého poisťovacieho makléra „Asia One". Fond HKIF je  podľa nej spravovaný firmou CES International Capital Ltd., ktorá je registrovaná na Kajmanských ostrovoch a ktorá je stopercentnou dcérskou spoločnosťou čínskej štátnej leteckej spoločnosti China Eastern so sídlom v Šanghaji. 

Súčasne poisťovňa AXA Hongkong oznámila, že v tomto prípade nemožno vylúčiť podvodné machinácie. Preto aktívne spolupracuje s políciou v Hongkongu. Postihnutí klienti, ktorí okrem Hongkongu pochádzajú z Číny, Malajzie a Singapuru, kladú avšak vinu v prvom rade AXA Hongkong. Preto by tento prípad mohol mať na túto poisťovňu z Európy negatívny dopad. Doteraz boli poisťovatelia zo starého kontinentu pokladaní hongkonským obyvateľstvom za dôveryhodných a serióznych.

Je vhodné spomenúť, že výnosy AXA brutto sa v roku 2018 zvýšili v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 4 % na 102,9 mld. EUR a zisk (interne upravený) vzrástol o 6 % v porovnaní s rokom 2017 na 6,2 mld. EUR . Na celkových brutto výnosoch AXA v životnom poistení sa v roku 2018 podieľala Áziea 11,5 % a na celkových brutto výnosoch AXA v neživotnom poistení (bez súkromného zdravotného poistenia) predstavoval podiel Ázie 3,5 %. To ukazuje na význam Ázie v globálnom podnikaní AXA. Každá negatívna reklama môže pochopiteľne ekonomické výsledky v Ázii oslabiť.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články