Požiar katedrály Notre-Dame: Dve stavebné firmy poistila AXA


			Požiar katedrály Notre-Dame: Dve stavebné firmy poistila AXA
18.4.2019 Škody, Zahraničie

Skupina AXA, svetový líder v oblasti poistenia a správy majetku, poistila zodpovednosť dvoch stavebných firiem, ktoré pracovali na rekonštrukcii katedrály Notre-Dame. Divízia poistenia umeleckých diel AXA ART má poistenie niektorých predmetov vnútorného vybavenia.

Ako uviedla spoločnosť AXA vo svojom vyhlásení, na rekonštrukcii katedrály pracuje množstvo firiem a medzi nimi aj Europe Echafaudage and Le Bras Frères, s ktorými má uzavreté poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu. Tím poisťovne AXA bude spolupracovať s vyšetrovateľmi na objasnení príčin požiaru a určenie prípadnej zodpovednosti svojich klientov. 

Ako upozornil Ivan Špirakus, riaditeľ maklérskej spoločnosti INSIA, pri stavebných haváriách, kde zrazu pracuje viacero dodávateľov naraz, je vyšetrovanie väčšinou veľmi komplikované a zdĺhavé. „Chyba zvyčajne nebýva len jedna, často ide o reťaz niekoľkých pochybení, z ktorých každé spôsobil niekto iný, a nájdenie podielov zodpovednosti je veľmi náročné. Príkladom môže byť dlhoročné vyšetrovanie a súdy v prípade pádu mosta a vlakovej havárie v roku 2008 v Studénce," povedal Ivan Špirakus.

Vlastná budova katedrály Notre Dame poistená nie je. Vo Francúzsku patria všetky cirkevné stavby postavené pred rokom 1905 štátu a ten ich cirkvi prepožičiava. Náklady na opravu historické pamiatky staré viac ako 800 rokov tak ponesie štát. Prezident Emmanuel Macron už vyhlásil, že bude usporiadaná kampaň na získanie prostriedkov na obnovu. 

Najnovšie dar vo výške 200 miliónov eur sľúbila rodina dedičky kozmetickej firmy L'Oréal Françoise Bettencourtová Meyersová. Tá patrí medzi 20 najbohatších ľudí planéty.

Rovnakú čiastku chce darovať tiež rodina Francúza Bernarda Arnaulta, podľa časopisu Forbes najbohatšieho Európana a zároveň štvrtého najbohatšieho človeka na svete. Na rekonštrukciu dá 200 miliónov eur, približne 5,1 miliardy korún. Rodina drží akcie spoločnosti s luxusným tovarom LVMH, pod ktorú spadajú módne značky ako Louis Vuitton, Christian Dior či Givenchy, parfumérie Sephora či šampanské Dom Pérignon.

Ešte keď bola parížska katedrála Notre-Dame v plameňoch, prisľúbil francúzsky miliardár François-Henri Pinault finančnú pomoc vo výške 100 miliónov eur. Doteraz predstavujú dary na obnovu chrámu cez 650 mil. eur a rýchlo prichádzajú ďalšie prostriedky. 

Ešte keď bola parížska katedrála Notre-Dame v plameňoch, prisľúbil francúzsky miliardár François-Henri Pinault finančnú pomoc vo výške 100 miliónov eur, v prepočte 2,6 miliardy korun.Dosud činí dary na obnovu chrámu cez 650 míľ eur a rýchlo prichádzajú ďalšie prostriedky.

Špecializovaný poisťovateľ umenia a zbierok AXA ART, ktorý uzavrel poistenie určitých niektorých relikvií a cirkevných artefaktov vo vnútri katedrály, je spolu so známym trhom Lloyd's of London hlavnou poisťovňou pre poistenie obrazov a ďalších umeleckých diel. V spolupráci s AXA poisťovňou  a maklérskou firmou INSIA poskytuje poistenie zbierok www.pojisteniumeni.cz aj na českom trhu. 

Zdroj: oPojištění.cz, AXA, oPojisteni.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články