Menej nehôd s autonómnymi autami? Výskum AXA to nepotvrdil


			Menej nehôd s autonómnymi autami? Výskum AXA to nepotvrdil

O budúcnosti dopravy už bolo povedané mnohé. Trochu prekvapivý záver teraz priniesol výskum poisťovne AXA zo sklonku minulého roka, podľa ktorého si väčšina populácie vo Veľkej Británii nemyslí, že používanie autonómnych áut (bez vodiča) povedie k zlepšeniu bezpečnosti na cestách.

AXA v záveroch štúdie zverejnila nečakanú skutočnosť: len 27 % z 2000 respondentov verí, že autá bez vodiča budú znamenať menej nehôd na cestách. Výskum uskutočnila agentúra Opinium na objednávku poisťovne AXA, ktorej divízia majetkových, úrazových a špeciálnych rizík AXA XL teraz poisťuje testy autonómnych vozidiel v rámci zoskupenia DRIVEN consortium.

Štúdia tiež potvrdila pokračujúci zmätok a nepochopenie obklopujúce túto technológiu. Tie panovali aj okolo niektorých otázok na autá bez vodiča. Najvyšší stupeň autonómneho vozidla, zahŕňajúci úplnú automatizáciu, bol opísaný ako „vozidlo, ktoré vie robiť informované rozhodnutia a riadiť samo seba, pričom nevyžaduje žiadnu kontrolu od vodiča v žiadnej situácii, a je schopné sa adaptovať na svoje okolie".

Iba tretina opýtaných vybrala pre maximálnu úroveň autonómie túto správnu definíciu. A naopak, 10 % účastníkov štúdie vybralo pre túto skupinu najsofistikovanejších áut definíciu určenú pre „SAE Level 1", ilustrovanú charakteristikou „vozidlo, ktoré má jednu z autonómnych technológií, ako sú autonómne riadenie, kontrola rýchlosti alebo brzdenie".

V reakcii na tieto zmätky v chápaní technológií spracovala AXA video vysvetľujúce parametre autonómnych áut dostupné v súčasnej dobe, rovnako ako očakávané ďalšie kroky, ktoré sa majú dosiahnuť v budúcnosti.

„Riadenie áut bez vodiča prinesie revolúciu do dopravy, a to novou kvalitou samotného transportu, ako aj novou úrovňou bezpečnosti cestnej premávky. Súčasne bude znamenať mobilitu aj pre tých z nás, ktorí nie sú schopní riadiť automobil," pripomenul David Williams, technický riaditeľ AXA UK.

„Nie je prekvapujúce, že nová technológia môže ľudí miasť alebo je dokonca viesť k určitej skepi. Čo je ale z výskumu zrejmé, je to, že bude nevyhnutné motoristov školiť a vzdelávať, aby si boli vedomí benefitov, aké autonómne vozidlá so sebou prinášajú. Pretože dôvera v tento vývoj a v autonómne autá je základným predpokladom pre ich budúci úspech," zdôraznil na záver David Williams. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články