AXA kupuje XL Group. Záujem mala i Allianz


			AXA kupuje XL Group. Záujem mala i Allianz

AXA neustále vylučovala väčšie prevzatie, ale teraz prichádza prekvapujúca správa. Koncern AXA prevezme za 15 mld. USD majetkovú poisťovňu a zaisťovňu XL, ktorá má sídlo na Bermudách.

Cieľom AXA je vybudovanie pevných pozícií na severoamerickom poistnom trhu so zameraním na veľké podniky a na zaistenie. Záujem o kúpu XL mala vraj aj Allianz S. E. 

Zdá sa však, že šéf koncernu Allianz Oliver Bäte nechcel siahnuť tak hlboko do pokladnice ako francúzska spoločnosť. Pred niekoľkými dňami sa na výročnej tlačovej konferencii vyjadril, že ceny sú ešte príliš vysoké, pričom mal na mysli všeobecne prevzatie iných firiem. Tie musia byť ekonomicky vždy v súlade s celkovou stratégiou spoločnosti. U AXA ide vôbec o najväčšie prevzatie. Predtým AXA realizovala veľkú transakciu v roku 2006, kedy kúpila švajčiarsku poisťovňu Winterthur za 8,9 mld. eur. 

AXA chce túto kúpu financovať z troch finančných zdrojov. Využije disponibilné likvidné finančné prostriedky vo výške 3,5 mld. USD, výnos zo separátneho obchodovania na burze v oblasti životného poistenia prevádzaného v USA vo výške 6 mld. USD a tiež bezprioritné obligácie v hodnote okolo 3 mld. USD. Výnos z obchodovania na burze však vyžaduje najskôr isté mezifinancovanie. 

K tejto transakcii je nutné dodať, že kúpna cena je o 33 % vyššia ako cena, ktorá by vychádzala z posledného kurzu akcií spoločnosti XL. Tak vysoký akvizičný goodwill obvykle môže tlačiť na výnos z vlastného kapitálu a musel by byť v zmysle testu zníženia hodnoty neskôr odpísaný za predpokladu, že prognózy vykonané pred kúpou sa ukážu ako príliš optimistické. Po oznámení ponuky na kúpu poklesol kurz akcií AXA o 10 %, čo bola najnižšia úroveň za posledný viac ako rok. 

Niektorí analytici kritizujú predovšetkým veľkosť tohto obchodu. Napríklad bankový dom Lampe oznámil, že cena vyzerá ako príliš vysoká, aj keď sa vezmú do úvahy synergické efekty. Výkonný riaditeľ AXA Thomas Buberl vidí však situáciu inak. Podľa neho je táto transakcia neopakovateľnou strategickou príležitosťou. Prevzatie spoločnosti XL Group by sa malo uskutočniť v druhej polovici roka 2018. 

Spoločnosť XL Group Ltd. existuje od roku 1968 a bola založená v nadväznosti na zodpovednostné krízu 68 priemyselných podnikov USA. V januári 2015 prevzala za 4,1 mld. USD v rámci Lloyd's pôsobiacu spoločnosť Catlin Group Limited. V oblasti prvopoistenia vedie XL Group Ltd. 70 % z 3 500 celosvetových programov, na ktorých sa tiež podieľa.

Jej hrubé predpísané poistné predstavovalo v roku 2016 okolo 15 mld. USD, z ktorých pripadajú dve tretiny na priame poistenie a jedna tretina na zabezpečenie. Vlastný kapitál predstavuje cca 13 mld. USD. Ratingy väčšiny spoločností patriacich do tejto skupiny dosahujú u ratingovej agentúry S & P úrovne A + a u AM Best úrovne A.

Koncern AXA založil polytechnik, poistný matematik a vášnivý poľovník Claud Bébéar (vo funkcii od 1975 do 2000) z takých poisťovacích spoločností ako Ancienne Mutuelle, Drouot, UAP, Winterthur a Equitable, ktorých počiatky činnosti siahajú až do roku 1817. Obrat koncernu predstavoval v roku 2016 cca 100,2 mld. eur a vlastné imanie dosiahol ku koncu roka 2016 vyššie 70,6 mld. eur. AXA je teraz oceňovaná od ratingových agentúr S & P a Fitch ratingom úrovne AA-.

Z hľadiska globálnej perspektívy bolo pre AXA v prípade tejto kúpy dôležité, že XL prevádzkuje priemyselné poistenie a zaistenie. Na tomto trhu možno bezproblémovo prevádzať know-how z jedného trhu na iný na rozdiel od trhov životného poistenia, obmedzovaných regulačnými opatreniami, ktoré sa veľakrát v jednotlivých národných poistných trhoch značne líšia.

Synergie vyplývajú podľa AXA predovšetkým z kúpy zaisťovacích kapacít. Vďaka diverzifikácii sa zníži potreba kapitálu (podľa odhadov na 30 % existujúcich solventnostných požiadaviek) a administratívne a IT náklady (o 0,4 mld. USD ročne). Niektorí odborníci sa navyše domnievajú, že bolo možné sídlo celej skupiny AXA presunúť do daňovej oázy na Bermudách, aj keď by obe spoločnosti mohli naďalej existovať ako právne samostatné entity.  

Zdroj: Versicherungswirtschaftheute

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS