Takmer polovica Slovákov fajčí zo stresu a nervozity


			Takmer polovica Slovákov fajčí zo stresu a nervozity
18.7.2019 Produkty, Poistný trh

Podľa exkluzívneho prieskumu, ktorý si nechala vypracovať skupina AXA Česká republika a Slovensko vyplýva, že väčšina opýtaných Slovákov aktívne fajčí.

Najčastejší dôvod, pre ktorý respondenti siahnu po cigarete, je stres a nervozita. Výsledky ukazujú, že so zvyšujúcim sa vekom závislosť narastá a hoci sa fajčiari pokúšajú cigarety zbaviť, takmer polovici z nich sa to vôbec nedarí a k tomuto zlozvyku sa opätovne vrátia.  S odvykaním od fajčenia a zdravým životným štýlom pomáha Slovákom a Čechom aj aplikácia AXA Health Keeper.
 
Zo záverov prieskumu skupiny AXA  vyplýva, že tretina opýtaných Slovákov vyfajčí do 10 kusov cigariet denne, ďalšia približne tretina siahne po viac ako 10 cigaretách. Len 34,6 % opýtaných Slovákov nefajčí a nikdy nefajčilo. Zaujímavosťou je, že aktívnejšími fajčiarmi sú muži, pričom na fajčenie má vplyv aj vzdelanie. Ukazuje sa, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia fajčia najmenej. 
 
Necelá polovica fajčiarov (48,3 %) pritom cigaretu vníma ako upokojujúci prostriedok, ktorý ich zbaví stresu a nervozity. Ďalší zase siahnu po cigarete preto, že vidia fajčiť iných ľudí vo svojom okolí, napríklad svojich rovesníkov či známych, a týmto spôsobom chcú medzi nich zapadnúť. 
 
AXA_FajciariNefajčiari-A4-v1-SK
 
Z prieskumov ďalej vyplýva, že väčšina respondentov sa aspoň raz pokúsila zbaviť tohto zlozvyku, avšak takmer polovica opýtaných (45,3 %) sa k cigarete napriek tomu opäť vrátila. Snahu prestať fajčiť pritom nikdy nemalo až 12,8 % opýtaných. Najčastejší dôvod, prečo sa respondenti snažili prestať fajčiť bol ich zdravotný stav. Až 31,4 % opýtaných sa  zbavilo cigarety z obavy o svoje zdravie aj napriek tomu, že na sebe nespozorovali žiadne zdravotné komplikácie. Pre 19 % respondentov bolo motiváciou tehotenstvo. Červenú kartu fajčeniu dali respondenti pre akútne zdravotné ťažkosti (18,2 %) či z finančných dôvodov (14,6 %). 
 
,, Vo svete je 8 miliónov ľudí ročne zomrie v dôsledku užívania tabaku, a tiež 1 milión ľudí zomrie v dôsledku vystavenia pôsobenia dymu z fajčenia. Fajčenie tabaku je rizikový faktor pre srdcovocievne, ale aj pľúcne ochorenia. Fajčenie tiež zhoršuje prognózu ďalších ochorení, ako sú gastroenterologické choroby, cukrovka, vysoký krvný tlak, prekrvenie končatín a iné,“ hovorí Jarmila Guldanová z Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR. 
 
Dobrou správou je, že až 81 % z tých, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť, uspeli náhlym rozhodnutím zo dňa na deň v štýle „zahodiť a už si nezapáliť“. Rovnakým spôsobom by sa rozhodlo skoncovať s fajčením aj 58,9 % tých, ktorí stále fajčia, ale zároveň nezavrhujú ani možnosť pomoci od inej osoby (12,6 %) či formou liekov (12,6 %). Zatiaľ im v tom však bráni najmä strach z vlastného zlyhania (39,1 %) či z priberania (37,6 %).
 
,,Prestať fajčiť nie je jednoduché, vyžaduje si to pevnú vôľu a neustálu motiváciu,“ vysvetľuje Jarmila Guldanová z Úradu verejného zdravotníctva SR. „Náš prieskum ukázal, že Slováci majú snahu skoncovať s týmto zlozvykom, no privítali by pomoc. Takú im môže poskytnúť aj nová preventívna a edukatívna aplikácia AXA Health Keeper, ktorá ľuďom poskytuje podporu a motiváciu pri odvykaní a celkovo na ceste za zdravším životným štýlom,“ hovorí Jiří Cívka, Chief Corporate Responsibility Officer skupiny AXA Česká republika a Slovensko. Vďaka partnerstvu so startupom Adiquit budú mať užívatelia aplikácie AXA Health Keeper prístup k „osobnému asistentovi“ na odvykanie od fajčenia – mobilnú aplikáciu Adiquit.  
 
Cieľom aplikácie AXA Health Keeper je motivovať širokú verejnosť k tomu, aby si viac chránila svoje zdravie a aktívne sa oň starala. Moderná aplikácia ponúka rôzne zdravotné testy, vytvára personalizované výzvy či dokonca meria športové výkony. Zároveň ponúka možnosť prepojenia s inteligentnými hodinkami alebo fit náramkami rôznych značiek určených na meranie športových výkonov. Viac informácií o aplikácii je k dispozícii na www.axahealthkeeper.sk.
 
Aplikácia Adiquit je vedecky overený, interaktívny mobilný asistent, ktorý pomáha fajčiarom počas procesu odvykania. Aplikácia bola vyvinutá poprednými odborníkmi na liečbu závislosti na tabaku. Sprostredkováva intenzívny liečebný program založený na klinicky overených postupoch a poskytuje fajčiarom každodennú podporu a odbornú pomoc. V porovnaní s odvykaním bez odbornej pomoci je úspešnosť Adiquitu viac než šesťkrát vyššia. 
 
Zdroj: AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články