Za škody dovolenkárov vyplatila Allianz – SP vlani o vyše tretinu viac


			Za škody dovolenkárov vyplatila Allianz – SP vlani o vyše tretinu viac

Škody v zahraničí sú drahšie, Allianz – SP za ne minulý rok uhradila o 36 % viac ako rok predtým. Jedna dovolenka v Chorvátsku sa skončila tragicky, náklady za mozgové príhody dosahujú 10-tisíce eur. Priemerné náklady na jednu poistnú udalosť sa vyšplhali na 529 eur.

Minulý rok nahlásili klienti Allianz – SP zo svojich dovoleniek 8247 poistných udalostí. Hoci je to porovnateľný počet s predchádzajúcim obdobím, náklady na ne boli vyššie. „V minulom roku sme za škody z cestovného poistenia za našich klientov vyplatili 4,36 milióna eur, čo predstavuje nárast o 36 % oproti predchádzajúcemu roku,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Milan Rajec.

Tak ako v predchádzajúcom období, najviac poistných udalostí nahlásili klienti z Turecka, až 1096 v celkovej výške vyše 581-tisíc eur. Druhou najškodovejšou destináciou bol Egypt, kde sa klientom Allianz – SP stalo 910 škôd v celkovej hodnote vyše 160-tisíc eur a tiež Grécko, odkiaľ klienti nahlásili 665 poistných udalostí v celkovej hodnote takmer 132-tisíc eur. V počte poistných udalostí nasleduje Chorvátsko, Taliansko a Španielsko.

Dovolenka v Chorvátsku skončila smrťou

Popri tradičných dovolenkových poistných udalostiach ako sú popáleniny zo slnka, žalúdočné a tráviace problémy a drobné úrazy, riešila Allianz – SP v zahraničí aj niekoľko vážnych škôd na zdraví a jedno úmrtie. „Jeden z klientov počas dovolenky v Chorvátsku utrpel vážny úraz a následkom zranení podľahol. Pozostalým sme vyplatili odškodné za smrť úrazom vo výške rovných 70-tisíc eur,“ uviedol M. Rajec.

Krajiny s najväčším počtom poistných udalostí v cestovnom poistení v roku 2018

 

Krajina

Počet poistných udalostí

Celková výška škôd v eur

1

Turecko

1096

581-tisíc

2

Egypt

910

160-tisíc

3

Grécko

665

132-tisíc

4

Chorvátsko

348

27-tisíc

5

Taliansko

296

83-tisíc

6

Španielsko

240

44-tisíc

7

Nemecko

234

38-tisíc

8

Rakúsko

233

85-tisíc

Náklady za škody v 10-tisícoch eur

Medzi najnákladnejšie poistné udalosti patrili dve ošetrenia po mozgovej príhode. „Klientovi na dovolenke v Grécku prišlo nevoľno a upadol do bezvedomia. Privolaný lekár skonštatoval mozgovú príhodu. Pacient strávil niekoľko dní v nemocnici napojený na prístroje. V rámci poistenia sme okrem ošetrenia a pobytu v nemocnici uhradili letenky a ubytovanie pre rodinných príslušníkov a následnú repatriáciu klienta späť na Slovensko. Celkové náklady presiahli 88-tisíc eur,“ upresňuje M. Rajec. Ďalší prípad mozgovej príhody riešila Allianz – SP v Austrálii, kde Slovák študujúci u protinožcov upadol takisto do bezvedomia. Náklady za ošetrenie a liečbu presiahli 50-tisíc eur.

Najväčšie poistné udalosti v cestovnom poistení v roku 2018

Krajina

Výška škody

Popis

Grécko

88 261 eur

mozgová príhoda

Chorvátsko

70 000 eur

smrť po úraze

Austrália

51 615 eur

mozgová príhoda

Egypt

44 357 eur

ošetrenie poraneného kolena

Turecko

38 977 eur

zlomená noha

 

Pomerne častými poistnými udalosťami sú počas dovoleniek zlomeniny končatín, vyvrtnuté členky, poranené kolená či odreniny, ktoré vzniknú zväčša počas športových aktivít. Náklady na ošetrenie sa pohybujú v stovkách eur. „Pravidelne sa objavujú aj komplikovanejšie úrazy a zlomeniny, ktoré si vyžadujú operáciu, alebo musí byť klient ošetrený v pomerne drahom súkromnom zdravotníckom zariadení, ktoré je rezorte často jediné. Náklady sa potom pohybujú v 10-tisícoch eur. Minulý rok sme takto uhradili za ošetrenie poraneného klienta v Egypte vyše 44-tisíc eur. Účet za zlomenú nohu iného klienta v Turecku bol takmer 39-tisíc eur,“ konštatuje M. Rajec.

Priemerná škoda za 529 eur

Každý rok sa tisíce dovolenkárov presvedčia, že cestovať bez poistenia sa naozaj neoplatí. „Minulý rok boli priemerné náklady na poistnú udalosť v cestovnom poistení 529 eur. Cena komplexného cestovného poistenia pre dospelého v rámci Európy, ktoré zahŕňa poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu a doplnkových asistenčných služieb stojí 1,70 eur,“ porovnáva hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Dovolenkári si môžu vybrať cestovné poistenie, ktoré je pre nich najvýhodnejšie, a to buď dennú sadzbu za poistenie pri týždňovej čí 2-týždňovej dovolenke, alebo, ak cestujú častejšie, môžu využiť celoročné cestovné poistenie v rámci Európy s neobmedzeným počtom ciest a maximálnou dĺžkou jednej cesty na 45 dní, alebo celoročné cestovné poistenie do celého sveta s neobmedzenou dĺžkou jednej cesty.

 

Zdroj: Allianz-SP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Úvery a zabezpečené financie 2020 Slovensko | ICLG

Loan Firm,  9. 4. 2020

Financovanie - Pôžičky - Investície, Financujeme vaše projekty rýchlo a efektívne. Pre vašu osobnú pôžičku, hypotéku, dlh, voľný čas, šťastné udalosti, svadby, sme na vašej strane, aby sme dostali potrebné finančné prostriedky. Požiadajte teraz,Email: lendingcashexperts@gmail.com

RSS

Súvisiace články