Jesenná turistika vie byť zradná – čo robiť, aby ste zásah horskej služby nemuseli platiť sami


			Jesenná turistika vie byť zradná – čo robiť, aby ste zásah horskej služby nemuseli platiť sami
30.9.2020 Tlačové správy

Mnoho turistov považuje práve začiatok jesene za najlepšie obdobie pre horské túry. S ochladením však prichádza na horách často k rýchlej zmene počasia a aj pri zdanlivo nenáročnom výstupe sa môžete ľahko dostať do problémov.

Dokazujú to každoročne prípady turistov, ktorí majú problémy pri návrate z výpravy. Ľudia si často neuvedomujú, že ak nie sú poistení, záchrannú akciu na Slovensku budú musieť uhradiť. Výnimkou sú len deti do 18 rokov, kde to prepláca štát. Ponúkame niekoľko rád, ako sa na výlet do hôr pripraviť, aby ste si jeseň na horách užili bez ujmy na zdraví.

Základom každej prípravy na turistiku je vhodná obuv, ktorá  dokáže zabrániť pádom a pošmyknutiam a nepremokavé oblečenie, pretože počasie v horách vie byť zradné. Dostatok vody a malé občerstvenie v ruksaku je už samozrejmosť, ktorú netreba pripomínať. Ľudia však často zabúdajú na lekárničku s aspoň základným vybavením, ktoré dokáže pomôcť pri ľahších zraneniach či pri uštipnutí hmyzom. Pred cestou do hôr si tiež nezabudnite poriadne nabiť mobiluložiť si čísla na záchranárov a horskú službu.

Turistika na Slovensku a zásah horskej služby

Ak sa zraníte v slovenských horách, lekárske ošetrenie máte pokryté zo zdravotného poistenia. Ak sa však dostanete do problémov a pomáhať Vám bude Horská záchranná služba, akciu budete musieť zaplatiť - výnimku tvoria iba deti. Za zásah horskej služby sa platí priemerne okolo 350 EUR, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie a nasadenie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc EUR.

Tí, ktorí vyhľadávajú náročný terén, by si preto určite mali uzatvoriť tuzemské cestovné poistenie, v rámci ktorého majú kryté aj zásahy horskej služby, vrátane prepravy vrtuľníkom a to až do výšky 16 600 EUR. „Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou, stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne, zraníte sa alebo Vás jednoducho dobodá hmyz a máte alergickú reakciu a je nevyhnutný zásah horskej služby,“  hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.

Aj poistení milovníci vysokohorskej turistiky by však mali chodiť po vyznačených chodníkoch a pri náročnejších výstupoch  dodržiavať pokyny horskej služby. „V prípade, že sa pri niektorých výstupoch vyžaduje sprievodca, musia to turisti rešpektovať a treba mať takúto aktivitu osobitne pripoistenú,“ upozorňuje Silvia Vlasková.

Z úrazov môžu vzniknúť trvalé následky

Pády, pomliaždeniny, podvrtnutia, zlomeniny a drobné rany, ktoré si niekedy vyžadujú aj chirurgický zákrok – to sú najčastejšie úrazy, ktoré nám klienti hlásia z horských túr. Z mnohých takýchto úrazov môžu vzniknúť trvalé následky - môže pritom ísť iba o väčšiu jazvu či zníženú hybnosť. „V rámci domáceho cestovného poistenia majú klienti kryté nielen úrazy a z nich vyplývajúce trvalé následky, ale aj odškodnenie pozostalých v prípade smrti úrazom,“ vysvetľuje S. Vlasková.

Do hôr v zahraničí nechoďte bez cestovného poistenia

Ak obľubujete vysokohorskú turistiku v zahraničí, určite si uzatvorte cestovné poistenie. Popri poistení liečebných nákladov máte kryté aj náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách. V rámci poistenia je automaticky kryté aj horolezectvo či skalolezectvo do 5000 m.n.m. Klienti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo s týmito zložkami asistenčná služba poisťovne.

V prípade zranenia má poistený nárok na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia priamo z miesta vzniku udalosti, t.j. buď zo svahu v horách alebo z vody. 

„V UNIQA poisťovni sme riešili takéto prípady, išlo napr. o transport klienta vrtuľníkom z vysokohorského terénu  kvôli ťažkostiam s dýchaním vo vysokej nadmorskej výške. Žiaľ, riešili sme aj veľmi tragický prípad pádu zo skaly so smrteľnými následkami a komplikovaným prevozom ľudských pozostatkov,“  hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková a upozorňuje: „V prípade zachraňovacích akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu či návykových látok.“

Zdroj: UNIQA Poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Ogcfu lmhgpyf

QGW3FGW5PD96TRPWXF   www.web.d,  9. 3. 2021

QGW3FGW5PD96TRPWXF   www.google.com     Where are you located ? I want to come to you one of these days

RSS

Súvisiace články