Pozor na požiare z adventných vencov, úrazy pri upratovaní a stres na cestách


			Pozor na požiare z adventných vencov, úrazy pri upratovaní a stres na cestách
14.12.2021 Tlačové správy

Prípravu na tohtoročné Vianoce opäť poznačila koronakríza a hoci advent by mal byť časom spomalenia a rozjímania, v praxi to v týchto dňoch vyzerá inak – obavy o zdravie, v práci každoročný finiš, doma príprava na sviatky a snaha stihnúť nákup darčekov buď obchodov alebo online.

Práve v tomto období na nás číhajú mnohé nástrahy typické pre toto obdobie. Tu sú hlavné nebezpečenstvá, na ktoré si podľa škodovej štatistiky UNIQA treba dávať pozor počas príprav na sviatky a cez Vianoce.

Požiare zo sviečok na adventných vencoch

Kým v minulosti hasičov zamestnávali najmä požiare vianočných stromčekov na konci decembra, v posledných rokoch týchto škôd ubúda. Trendom je však zapaľovať sviečky počas celého adventu, najmä na adventných vencoch.

Škody sa tak rozložili na celý december. Likvidátori UNIQA riešili situáciu, pri ktorej klientka v domnienke, že sviečky na adventom venci uhasila, odišla z domu. Ako sa po pár hodinách ukázalo, sviečky horeli ďalej a tak na majiteľku bytu čakalo nemilé prekvapenie v podobe horiaceho torza venca a obrusa so stolom.

K uhoreniu iných kusov nábytku našťastie nedošlo, ale celý byt bol pokrytý množstvom popolčeka a kompletne zadymený. Radíme preto neodchádzať z domu, kým sa nepresvedčíte, že ste uhasili sviečky. Zápalky a zapaľovače odporúčame upratať z dosahu svojich detí, aby si nemohli robiť vianočnú atmosféru bez Vás.

Domácnosti sú v dnešnej dobe doslova preplnené vybavením z materiálov, ktoré sa rýchlo vznietia a horia (čalunený nábytok, matrace, bytové textílie), pričom dochádza k úniku veľkého množstva vysoko toxického dymu.

Elektrická svetelná výzdoba

Najmä vo štvrtiach rodinných domov môžeme často počas adventu obdivovať žiarivú výzdobu. Reťaze s elektrickými svetielkami okolo domu alebo na stromoch v záhrade nepochybne navodia tú správnu vianočnú atmosféru.

Pri inštalácii elektrických sviečok však treba postupovať opatrne a dodržiavať všetky zásady bezpečnej práce s elektrickými zariadeniami, inak hrozí úraz elektrickým prúdom. Ľudia chcú navyše často pri kúpe svetelnej výzdoby ušetriť, čo sa však nemusí vyplatiť. Pochybný tovar býva lacný, nemá povinné testy a je nespoľahlivý. Poisťovne každoročne likvidujú niekoľko požiarov spôsobených práve touto príčinou.

Úrazy pri upratovaní

Väčšina slovenských domácností absolvuje pred Vianocami doslova upratovací maratón a mnohí si chcú domov navyše slávnostne vyzdobiť. Úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie vo voľnom čase, pričom dominuje práve  obdobie decembra. Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri vyzdobovaní domu či schovávaní vianočných darčekov.   

Stres a nehody chodcov počas nákupov                                                                                 

Aj keď máme aktuálne lockdown, niektoré obchody zostávajú otvorené a aj tento advent je už tradičné obdobie, kedy sa každý ponáhľa a menej sa sústredí na bežné úkony. Chodci vstupujú na cestu bez rozhliadnutia, nervózni vodiči v kolónach môžu prehliadnuť ľudí na prechode alebo tých, ktorí sa náhlia medzi vozidlami. V decembri tak každoročne pribúda osôb zrazených autom v mestách, pričom čiastočne hrá v týchto prípadoch úlohu aj alkohol.

Kybernetické útoky cez falošné e-shopy

Podľa prieskumov ľudia až polovicu vianočných darčekov nakupujú online cez e-shopy. Percento nakupujúcich cez internet sa určite zvýšilo pred tohtoročnými Vianocami, kedy sú obchody kvôli epidemiologickej situácii opäť zatvorené.

Zvlášť v predvianočnom strese však treba byť pri online nákupoch opatrný. UNIQA každoročne eviduje medzi sviatkami zvýšený počet hlásených udalostí z kyberpoistenia, ktoré sa týkajú falošných e-shopov, ale aj neskorého doručenia či nedodania objednaného tovaru.

Internetový obchod nedodal objednaný tovar do sľubovaného termínu, objednaný tovar vôbec neprišiel alebo prišiel tovar, ktorý si klient neobjednal. To sú najčastejšie udalosti, ktoré klienti UNIQA hlásia z poistenia kybernetických rizík počas vianočných sviatkov. Zvlášť počas pandémie sú podvodníci na internete agresívnejší a týka sa to aj predaja na internete.

Často ide o online obchody, ktoré sa tvária, že predávajú značkový tovar, zobrazujú sa aj na sociálnych sieťach a ľudia ich zdieľajú. To, že išlo o podvod, zistia ľudia až vtedy, ak tovar zaplatia, ten nepríde a e-shop zmizne. Podľa odborníkov na internetovú bezpečnosť môžu podvodníci takto od Vás nielen jednorazovo vylákať peniaze, ale aj zbierať Vaše osobné údaje – teda meno, priezvisko, e-mail a samozrejme aj údaje o platobnej karte, ktorú môžu následne ďalej zneužiť.

Sviatoční vodiči a parkovacie škody

Okolo Vianoc a Nového roka sa vydávajú na cesty sviatoční vodiči, ktorí cestujú za rodinou. Podmienky na cestách pritom nie sú práve optimálne – stmieva sa skoro, časté sú hmly alebo námraza. Sviatoční vodiči nereagujú tak rýchlo ako tí skusenejší. V období sviatkov preto eviduje UNIQA až o štvrtinu viac stretov vozidiel a parkovacích škôd. Z tohto pohľadu vyzerá najpokojnejší Štedrý deň, keby evidujeme najmenej škôd z havarijného poistenia či PZP.

Alkohol

Silvestrovské stretávania je často spojené s konzumáciou alkoholu. Počas sviatkov stúpa počet škôd, u ktorých musí poisťovňa tento faktor zohľadniť. Všeobecne platí, že ide o hrubé porušenie povinností z poistenia a klient musí pri škode počítať s postihom. UNIQA vždy posudzuje, aký vplyv mal alkohol na vznik a rozsah vzniknutej škody a podľa toho poistné plnenie kráti. V prípade závažného previnenia pod vplyvom alkoholu môže výplatu z poistenia zamietnuť.

Novoročná pyrotechnika

Silvestrovská zábava spojená s vlastným ohňostrojom môže skončiť nešťastím. Každoročne sa dostanú na trh nespoľahlivé petardy pochybného pôvodu. Tak vznikajú často veľmi vážne úrazy. Každoročne ich UNIQA rieši niekoľko, bohužiaľ, aj u detí. Nezabúdajte preto vonku zvyšky „munície“ po oslave upratať, aby sa nedostala do nepovolaných rúk. A tiež dbajte o to, aby ste svojim ohňostrojom nepoškodili cudzí majetok v susedných záhradách alebo zaparkované vozidlá.

Zlodejom pomáhajú informácie zo sociálnych sietí

Ak sa chystáte na Vianoce mimo bydliska, nebuďte príliš otvorení na sociálnych sieťach, nefoťte sa s novými darčekmi a neinformujte o svojom odjazde. Nezabudnite, že na sociálnych sieťach surfujú aj zlodeji, ktorým môžete zjednodušiť ich plány. V poisťovni sa množia prípady nahlásených krádeží, keď sa pri šetrení udalosti ukáže, že „užitočné“ informácie umiestnila obeť na sociálnu sieť sama.

Zanedbaná údržba vykurovacích telies

Mnoho požiarov vzniká aj pri častejšom používaní krbov a krbových kachlí počas sviatkov. Podľa hasičov má až štvrtinu z nich na svedomí nedostatočná údržba a chýbajúce revízie komínov, kvôli ktorým požiare vznikajú. Krb ani kachle nenechávajte bez dozoru, časté sú aj požiare vzniknuté priamo u nich.

Vodovodné škody na chalupách

Aj keď tieto škody nesúvisia priamo s Vianocami, sú typické pre zimné obdobie a môžu pokaziť sviatky. Vodovodné škody vznikajú prasknutým potrubím, najčastejšie v dôsledku náhleho poklesu teploty. Sú to jedny z najčastejších škôd v poistení domu a domácnosti. Odporúčame, aby ste najmä pri zazimovaní chaty alebo chalupy nezabudli vypustiť vodovodné systémy. Odborníci tiež radia, aby majitelia vykurovali dočasne neobývaný objekt aspoň tak, aby voda nezamrzla.

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články