Moldavsko: Hrozí zvýšené politické riziko v súvislosti s ruskou inváziou


			Moldavsko: Hrozí zvýšené politické riziko v súvislosti s ruskou inváziou
12.5.2022 Zahraničie

Ešte 25. apríla zaútočili neidentifikovaní jednotlivci na veliteľstvo bezpečnostných síl v Podnestersku, odtrhnutej oblasti Moldavska. 

O deň neskôr dva výbuchy poškodili aj antény používané na vysielanie ruskej rozhlasovej stanice. Aké riziká tam aktuálne hrozia? Na to sa pozrel analytik spoločnosti Credendo Pascaline della Faille.

Dopady

Nedávne útoky neidentifikovaných osôb sú zdrojom obáv. Mohlo by totiž ísť o začiatok destabilizácie krajiny, ktorá je hlboko rozdelená medzi proeurópske a proruské politické strany.

V tejto chvíli vládu ovládajú proeurópske strany, ktoré v marci oficiálne požiadali o členstvo v EÚ spolu s Ukrajinou a Gruzínskom. Nie je preto prekvapením, že úrady obvinili z útoku Rusko, zatiaľ čo úrady v Podnestersku sa domnievajú, že sa Ukrajina snaží destabilizovať odtrhnutý proruský región. Medzitým hrozí, že sa Rusko pokúsi ovládnuť južnú časť Ukrajiny, aby získalo priamy prístup do Podnesterska.

Politické riziká krajiny jednoznačne rastú. V prípade rozšírenia konfliktu za hranice Ukrajiny by Moldavsko mohlo byť spolu s Gruzínskom jednou z krajín, na ktorú sa Rusko zameria.

Zvýšená politická neistota viedla spolu s dopadom ruskej invázie na Ukrajinu k rýchlemu zhoršeniu ekonomickej situácie. Moldavsko je silne závislé na Rusku pokiaľ ide o obchod, remitencie a dodávky plynu.

Po prudkom oživení v roku 2021 (13,9 %) sa tento rok očakáva tlmený rast reálneho HDP (0,3 % podľa WEO MMF z apríla 2022). Predpokladá sa rozšírenie fiškálneho deficitu a deficitu bežného účtu krajiny (na 7,2 % a 13 % HDP).

Hrubé devízové rezervy sú pod tlakom. V tejto súvislosti Credendo hodnotí výhľad krátkodobých, strednodobých i dlhodobých politických rizík v krajine ako negatívny.

Analytik: Pascaline della Faille, Credendo

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články