Sektor spotrebnej elektroniky a ICT bojuje so stratami tržieb


			Sektor spotrebnej elektroniky a ICT bojuje so stratami tržieb

Kríza spojená s covid-19 zasiahla aj sektor spotrebnej elektroniky a informačných a komunikačných technológií (ICT).

Dopady pandémie Covid-19

V odbore informačných technológií dominuje dodávateľskému reťazcu Čína, ktorá hrá v montážach elektronických zariadení významnú úlohu. Vo chvíli, keď Čínu ako prvú krajinu zasiahol covid-19, došlo k narušeniu dodávateľského reťazca.

Pandémia neskôr vypukla aj v ďalších ázijských a európskych krajinách a prinútila vlády siahnuť k drastickým opatreniam, ako je uzavretie hraníc, čo pre medzinárodné dodávky znamenalo ďalšie prekážky. Počnúc júlom nastalo v Číne rýchle oživenie vývozu, ktorý vedľa lekárskeho vybavenia zahŕňa predovšetkým počítače a zdá sa, že sa väčšina problémov v súvislosti s dodávateľskými reťazcami v Číne vyriešila.

Uzávery (tzv. lockdown) zavedené v európskych krajinách zamedzili mnohým ľuďom v prístupe na ich pracovisko, čo ovplyvnilo výrobu. Uzavretie niektorých obchodov a obmedzenia voľného pohybu osôb zabránilo ľuďom v plánovaných nákupoch.

Na začiatku pandémie, keď mnoho ľudí začalo pracovať a študovať z domova, stúpol výrazne predaj počítačov a kancelárskeho vybavenia, zatiaľ čo výroba uviazla takmer na mŕtvom bode. Aj cez tento krátkodobý nárast bude strata príjmov v kombinácii s neistotou a dočasným znemožnením fyzického nákupu určitého tovaru v konečnom súčte tento rok znamenať pokles predaja ICT tovaru.

Graf Credendo

Graf zobrazuje predpokladaný dramatický pokles výroby v sektore spotrebnej elektroniky a ICT v roku 2020. Produkcia Rakúska a Českej republiky by podľa odhadov mala klesnúť o 7%, tesne za ňou nasleduje so šesťpercentným poklesom Nemecko a Slovensko. Poľská výroba spotrebnej elektroniky by sa mala znížiť o 5% a maďarská o 1,5%[1]. V neposlednom rade zohráva pri znižovaní predaja ICT tovaru dôležitú úlohu aj zhoršenie výrobnej aktivity - najmä v sektore automotive, ktorý zvyčajne odoberá veľké množstvo elektronických výrobkov. 

Hlavné riziká

V maloobchodnom segmente by pokrízová strata kúpnej sily domácností mohla povzbudiť tendenciu k nahradeniu počítačov, notebookov a iných zariadení iba jedným smartfónom. Mnoho spotrebiteľov si navyše počas uzáver zvyklo nakupovať online a budú v tom naďalej pokračovať. Spoločnosti, ktoré sa novému trendu nedokážu prispôsobiť, zostanú stranou. Neistota ohľadne vývoja pandémie a ekonomickej situácie potom zrejme povedie k vyšším preventívnym úsporám a preferenciu menších nákupov alebo k ich odloženiu. Spotrebitelia budú hľadať cesty ako ušetriť peniaze a môžu obrátiť svoju požiadavku k lacnejším značkám. Tiež transformácia medzinárodného dodávateľského reťazca zameraná na obnovenie výroby a zabránenie budúcemu narušeniu reťazca môže ďalej navýšiť náklady európskych firiem.

Hoci došlo k oživeniu výrobného priemyslu, jeho aktivita je stále v útlme - to je najmä prípad automobilového priemyslu, ktorý kríza zasiahla mimoriadne tvrdo. Najskôr bude trvať niekoľko rokov, kým sa výroba a predaj automobilov vráti na úroveň pred pandémiou, čo zároveň obmedzuje oživenie sektora ICT.

Odvetvie ICT navyše ovplyvní aj Brexit a napätie v obchodných vzťahoch USA a Číny, ktoré sa prejavia uložením dovozných ciel a sankciami zameranými na niektoré spoločnosti. Kým na Nemecko budú tieto vplyvy priame, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Poľsko pocítia ich vplyv sprostredkovane.

Záver

Kým nebude k dispozícii buď vakcína alebo účinná liečba choroby covid-19, bude sektor ICT zažívať značnú neistotu. Nový nástup infekcie môže ohroziť krehké oživenie v štátoch, kde sa už ekonomická aktivita zvýšila alebo predĺžiť pokračujúce spomalenie v krajinách, ktoré sú stále pod silným tlakom. V sektore ICT by takýto scenár mohol na strane dodávateľov viesť k ďalšiemu narušeniu dodávateľského reťazca a k narušeniu výroby. Takáto situácia by znamenala ďalší tlak na spotrebiteľský dopyt rovnako ako na výrobný priemysel, ktorý je ďalším významným odberateľom elektroniky.

 

Analytik spoločnosti Credendo: Matthieu Depreter  

[1] Zdroj: IHS Markit

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články