Turecko je pre podnikateľov jednou z najrizikovejších krajín Európy


			Turecko je pre podnikateľov jednou z najrizikovejších krajín Európy

Ostrý prepad tureckej líry v auguste 2018 ukázal, ako zraniteľná môže byť ekonomika v prípade drastickej zmeny vo vnímaní rizika. Aký je aktuálny vývoj krátkodobého rizika v Turecku? 

A prečo je teraz Turecko pre podnikateľov jednou z najrizikovejších krajín Európy?

Turecká líra sa tento rok dostala pod značný tlak predovšetkým kvôli diplomatickým sporom a obavám z vplyvu prezidenta Erdogana na menovú politiku. Inflácia, čiastočne poháňaná silnou devalváciou, sa v októbri zvýšila na 25,2 %, teda na 15 ročné maximum.

Dôvera spotrebiteľov a investorov sa dramaticky prepadla a v treťom štvrťroku 2018 došlo k poklesu reálneho HDP. Ak sa tento trend nezmení, môže sa predtým prehriata turecká ekonomika ľahko ocitnúť v recesii, čo je v kontraste s veľkolepým rastom reálneho HDP, ktorý Turecko dosiahlo za posledných 5 rokov.

Slabá likvidita

Devízové rezervy Turecka sa na základe údajov z konca októbra 2018 medziročne znížili takmer o 30 %. „Pre podnikateľov predstavuje kľúčové riziko prudké znehodnotenie líry. Turecké firmy, ktoré obchodujú s Európou sa dostávajú do problémov, pretože im chýbajú finančné prostriedky na platby do zahraničia," hovorí Robert Hausman, obchodný riaditeľ úverovej poisťovne Credendo v ČR.

„Pri obchodovaní v Turecku hrajú dôležitú úlohu kontakty na štátnu správu a bez previazania do štátnych štruktúr je ťažké štátne zákazky získať. Ani tieto zákazky však pre turecké firmy v súčasnosti nepredstavujú istotu, že budú v prípade platieb do zahraničia schopné plniť svoje záväzky," dodáva Robert Hausman.

Nedávno sme sa stretli s problémami pri tureckej spoločnosti, ktorá mala na starosti pomerne významnú zákazku, a to vybudovanie novej bane, kam mal náš klient dodať kompletnú elektroinštaláciu. Hoci išlo o tureckú spoločnosť naviazanú na štátne štruktúry, ukázalo sa, že ani táto skutočnosť nič neznamená a platby do zahraničia predstavujú pre firmu problém," vysvetľuje Hausman. S ohľadom na vplyv prezidenta Erdogana na menovú politiku je teraz veľmi zložité predvídať ďalší vývoj.

Vysoké obchodné riziko

Vysoký stupeň obchodného rizika teraz robí z Turecka jednu z najrizikovejších krajín Európy. Obchodné riziko reprezentuje makroekonomické faktory, ktoré ovplyvňujú platobnú schopnosť všetkých dlžníkov v krajine. A to je teraz v Turecku hodnotené kategóriou C, čo predstavuje najvyššiu mieru rizika (na stupnici A až C).

Obchodní riziko Evropa_1_2019

Aktuálny prehľad všetkých typov rizík nájdete tu.

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články