Koronavírus zhoršuje podmienky trápiaceho sa automobilového priemyslu


			Koronavírus zhoršuje podmienky trápiaceho sa automobilového priemyslu
24.7.2020 Zahraničie

Európsky automobilový priemysel sa od začiatku tohto roka nachádza v nezávideniahodnej situácii, konštatuje poisťovňa Credendo. Kvôli poklesu predaja a výroby v Európe bol však náročný už minulý rok.

Dôvodov je hneď niekoľko - neistota spojená s obchodnou vojnou a Brexitom, pokles predaja automobilov v Číne, obrovské investície do elektromobilov, ale aj nové európske emisné normy. Predaj na úrovni EÚ v roku 2019 podľa Európskej asociácie výrobcov automobilov (EAMA) medziročne vzrástol iba o 1,2 % a ani pre tento rok analytici nepredpovedali výrazné zlepšenie situácie.

A už vôbec nikto nepočítal s epidémiou covid-19, ktorá sa objavila náhle a nečakane a zasadila už tak trpiacim odvetviam fatálnu ranu. Opatrenia proti šíreniu vírusu prijaté v postihnutých krajinách následne znamenali nielen zastavenie maloobchodu a cestovného ruchu, ale aj narušenie výroby v Európe a zvyšku sveta. Kríza covid-19 je unikátna. Nezačala poklesom dopytu alebo produkcie, ale hneď tromi problémami naraz: kolapsom dopytu, narušením výroby a dodávateľského reťazca.

Kolaps dopytu

Uzavretie predajní automobilov znamenalo spolu s ďalšími opatreniami proti šíreniu vírusu pre predaj osobných automobilov veľkú prekážku. Najnovšie údaje EAMA ukazujú, že predaj osobných automobilov v EÚ (27 krajín, bez Malty) poklesol v apríli 2020 medziročne o 79 % (v marci 2020 bol medziročný pokles 52 %) a v prvých štyroch mesiacoch roku 2020 bol medziročný pokles 39 % (v prvom štvrťroku 2020 sa jednalo o medziročné zníženie o 27 %).

Najväčší prepad predajov v apríli 2020 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenalo Taliansko (-97,6 %), nasledovala Veľká Británia (-97,3 %) a Španielsko (-96,5 %). V prvých štyroch mesiacoch tohto roka sa na prvých troch priečkach v poklese predaja umiestnilo Taliansko (-50,7 %) nasledované Španielskom (-48,9 %) a Francúzskom (-48 %). Čísla za marec boli veľmi zlé, aprílové ešte horšie.

Uvoľňovanie opatrení proti šíreniu vírusu v európskych štátoch by malo aspoň do určitej miery viesť k obnoveniu výroby a predaj by sa mal začať zvyšovať. Podľa informácií z rôznych zdrojov by sa predaje mali dostať na úroveň pred pandémiou covid-19 počas niekoľkých rokov. Sektor však nie je imúnny voči potenciálnej druhej vlne, ktorá by mohla návrat k normálu ďalej spomaliť.

Narušenie výroby a dodávateľského reťazca

K narušeniu výroby došlo okrem iného kvôli opatreniam, ako je uzatváranie hraníc alebo dodržiavanie karantény. Ovplyvnená bola celá produkcia naprieč dodávateľským reťazcom. Všetko začalo v Číne, ktorá musela ako prvá siahnuť k najrôznejším opatreniam, aby zabránila ďalšiemu šíreniu vírusu, a tým znemožnila tamojším výrobcom vyvážať tovar do Európy.

Európski výrobcovia, závislí na niektorých náhradných dieloch z Číny, sa ocitli v značnom napätí. Nasledovali nariadenia v samotnej Európe, ktoré ešte viac narušila činnosť miestnych tovární. Problém sa rozšíril naprieč celým dodávateľským reťazcom a nakoniec ovplyvnil dodávateľov originálnych dielov, ktorí sa zaoberajú produkciou najrôznejšieho automobilového vybavenia cez autorádiá a sklá až po brzdy.

Aj napriek poklesu cien komodít sa náklady týchto výrobcov zvýšili a ich ziskovosť sa tak ocitla pod tlakom nehľadiac na to, že ani pre nich nebol rok 2019 práve dobrým rokom. Čím dlhšie situácia potrvá, tým vyšší bude tlak na tieto dodávateľské firmy - aj napriek tomu, že môžu zvýšenie nákladov preniesť na svojich zákazníkov, teda automobilových výrobcov. Tí by mali mať k dispozícii dostatok likvidity, aby sa vyrovnali s kolapsom dopytu.

To však bohužiaľ nie je prípad ich dodávateľov a v sektore možno očakávať výrazný nárast bankrotov. Problémom je, že kolaps niektorej z dodávateľských firiem by mohol viesť k oneskoreniu v otváraní automobilových tovární. Nadviazanie spolupráce s novým dodávateľom, otestovanie jeho produktov a integrácia do dodávateľského reťazca by zabralo drahocenný čas.

Výrobný index PMI pre eurozónu pritom nie je v krátkodobom horizonte vôbec pozitívny. V marci 2020 sa zastavil na úrovni 33,4, čo je hlboko pod 50 bodmi, ktoré predstavujú hranicu medzi rastom a poklesom (výsledok nad 50 bodov znamená zlepšenie odvetvia). Ide o najnižšiu úroveň vôbec a zároveň o najväčší doteraz zaznamenaný mesačný pokles.

Záver

Pandémia koronavírusu Európsku úniu vážne zasiahla a hospodárska aktivita je pod silným tlakom. Na ekonomiku dopadli opatrenia proti šíreniu vírusu, narušenie dodávateľského reťazca aj pokles dopytu. Automobilový priemysel, ktorý sa s problémami stretával už minulý rok, bohužiaľ nebol imúnny voči tak náhlemu a prudkému šoku.

Aktuálne sa na vnútroštátnej i európskej úrovni diskutuje o podporných opatreniach, ako sú daňové úľavy, dotácie a šrotovné. Avšak v porovnaní s rokom 2009, kedy sektor ťažil z veľkorysej podpory, je jeho reputácia poškodená aférou dieselgate aj zvýšeným povedomím verejnosti o životnom prostredí. Európsky priemysel je navyše oveľa viac ako v roku 2009 závislý na vývoze aj dovoze, čo oslabuje pozitívny účinok akejkoľvek pomoci.

A tak bude nejaký čas trvať, než sa vrátime na úroveň produkcie z obdobia pred pandémiou. Riziko pre európskych výrobcov automobilov nemožno podceňovať. Ale ešte väčšie - hoci menej viditeľné - je riziko, že dodávatelia automobiliek skrachujú, a tým ďalej narušia tesne integrovaný európsky automobilový dodávateľský reťazec.

Analytik: Matthieu Depreter, Credendo

 

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články