Aj napriek pandémii zostáva výhľad pre indonézsku ekonomiku dlhodobejšie pozitívny


			Aj napriek pandémii zostáva výhľad pre indonézsku ekonomiku dlhodobejšie pozitívny
24.7.2020 Zahraničie

V súvislosti s covid-19 sa Indonézia zaradila medzi najviac postihnuté ekonomiky juhovýchodnej Ázie. Príčinou je podľa poisťovne Credendo najmä vysoká závislosť krajiny na príleve zahraničného kapitálu a značný význam komoditného sektora.

Dvojaký deficit (fiškálny deficit a deficit bežného účtu) zaistil krajine počas náročného obdobia charakterizovaného vysokou volatilitou kapitálu nepríjemné prvenstvo medzi ázijskými obeťami covid-19. Po vypuknutí pandémie v Číne, došlo v Indonézii k veľkému odlivu kapitálu a k najväčšiemu oslabeniu meny v rámci juhovýchodnej Ázie. Medzi januárom a začiatkom apríla sa jednalo o pokles o viac ako 17 %.

Pokles cien komodít zasiahol krajinu veľmi tvrdo, pretože komodity (napr. palmový olej, ropa, plyn, uhlie atď.) predstavujú približne polovicu indonézskeho vývozu. Dovoz z Číny, ktorá je pre Indonéziu exportným partnerom číslo jedna, na niekoľko mesiacov poklesol a rekordnú krízu zažil aj do tej doby rastúci sektor cestovného ruchu. V dôsledku toho sa prudko znížili príjmy bežného účtu a jeho deficit by sa mohol v roku 2020 prehĺbiť z 2,7 % na 3,2 % HDP.

Klesajúci príliv zahraničného kapitálu ďalej zhoršil deficit platobnej bilancie a zvýšil potreby externého financovania. Indonézia preto využila možnosti finančných trhov a úspešne vydala vládne "pandemické dlhopisy" s veľmi dlhou splatnosťou. Intervencie centrálnej banky prispeli k zníženiu devalvačných tlakov na rupiu, ale v marci zároveň viedli k zníženiu devízových rezerv na najnižšiu úroveň za 18 mesiacov (viď graf).

Vzhľadom k zníženiu externej likvidity a vyššiemu krátkodobému dlhu znížilo Credendo tento rok v máji rating krátkodobého politického rizika Indonézie z kategórie 3/7 na 2/7. V budúcnosti by mohla pomôcť zmierniť tlak na likviditu dohoda Centrálnej banky s americkým Fedom týkajúca sa výrazného menového swapu (v hodnote 60 miliárd USD, čo predstavuje takmer 50 % devízových rezerv Indonézie).

Aprílové zníženie ratingu komerčného rizika

Rovnako ako inde vo svete aj v Indonézii sa domáca aktivita v dôsledku opatrení proti šíreniu covid-19 spomalila. Hoci sa vláda rozhodla nezavádzať plošné opatrenia na celom území, niekoľko provincií, vrátane hlavného mesta Jakarty, presadilo široké sociálne obmedzenia vrátane uzatvorenia niektorých podnikov, tovární a obchodov a dočasného zákazu cestovania.

Do polovice júna bolo oficiálne hlásených viac ako 38 000 nakazených a 2 100 úmrtí, a zatiaľ čo sa opatrenia postupne uvoľňovali, počet prípadov infekcie rástol. Vláda na situáciu okrem uvoľnenej menovej politiky reagovala stimulačným balíčkom vo výške 4,2 % HDP. Indonézia by sa tak pred oživením, ktoré sa očakáva v budúcom roku, mohla tento rok ocitnúť blízko recesie.

Prognóza však bude závisieť od závažnosti a dobe trvania pandémie a na vývoji na domácom trhu a v Ázii všeobecne. Credendo medzitým v apríli, kedy rupia voči americkému doláru kolísala na historickom minime, znížilo komerčné riziko Indonézie zo stupňa B na C.

Zhoršenie verejných financií a zahraničného dlhu

Okrem negatívneho vplyvu na platobnú bilanciu sa makroekonomické ukazovatele Indonézie zhoršujú aj na úrovni verejných financií a zahraničného dlhu. Verejný dlh, ktorý sa v roku 2019 pohyboval okolo 30 % HDP, sa tento rok po rokoch mierneho rastu zvýši.

Slabšia hospodárska aktivita a nižšie príjmy z komodít obmedzia už tak nízke vládne príjmy, čo v budúcnosti ovplyvní splácanie verejného dlhu a vládne výdavky. Vzhľadom k súčasnej krízovej situácii sa prezident Widodo rozhodol odložiť svoj vlajkový projekt, výstavbu nového hlavného mesta, na rok 2022 a pragmaticky uprednostnil zvýšené výdavky na sociálnu a zdravotnú starostlivosť, daňové úľavy a kapitálové injekcie finančne najslabším štátnym podnikom.

Indonézsky finančný profil zhoršujú nestabilné a znížené príjmy bežného účtu. Aby krajina splatila svoj zahraničný dlh, bude musieť navýšiť pôžičky v cudzej mene. Prístup Indonézie na trh je teraz nákladnejší, pretože je spojený s rastúcimi nákladmi na pôžičky.

V stredne a dlhodobom horizonte prevláda optimizmus

Medzi krajiny juhovýchodnej Ázie patrí Indonézia v súvislosti s krízou covid-19 k tým najviac ohrozeným. Napriek tomu by pri pohľade do budúcnosti mala Indonézia krízu prekonať a potom sa silno odraziť od pomyselného dna. A vyzerá to, že finančné trhy by mohli tento optimizmus zdieľať. Nahráva tomu obrovský záujem o nákupy vládnych dlhopisov aj menový tlak, ktorý sa od apríla postupne uvoľňuje. Vďaka tomu by rupia mohla zvrátiť svoj ročný pokles.

Hospodárska perspektíva je pre diverzifikovanú indonézsku ekonomiku v stredne a dlhodobom hľadisku skôr pozitívna. V budúcnosti, po prekonaní krízy covid-19, bude ekonomika ťažiť z rastúceho domáceho dopytu strednej triedy, hospodárskeho oživenia v Číne a zvyšovania priamych zahraničných investícií.

Oživenie investičných projektov v oblasti infraštruktúry pravdepodobne v strednodobom horizonte znovu podporí hospodársky rast. V čase krízy tiež predstavuje neoceniteľnú výhodu efektívna politika spolu s politickou stabilitou. Rating stredne a dlhodobého politického rizika Indonézia preto Credendo nemení a aj napriek pandemickému šoku a zhoršeným finančným rizikám ho ponecháva v kategórii 3/7.

Raphaël Cecchi, analytik Credendo

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články