Pneumatiky pri prevoze nezabudnite zaistiť, radí Allianz


			Pneumatiky pri prevoze nezabudnite zaistiť, radí Allianz
26.10.2017 Tlačové správy

V týchto dňoch väčšina vodičov začína s prípravou auta na zimu. K tomu patrí najmä výmena letných pneumatík za zimné.

Mnohí vodiči ich na prezutie do servisu prevážajú voľne položené vo vnútri auta, kde sú často nezaistené. Väčšina osobných áut totiž nemá kufor dostatočne veľký na to, aby sa doň vošli všetky štyri pneumatiky. Pri dopravnej nehode môže vďaka tomu dôjsť k vážnym zraneniam.

„Vodiči často prepravujú pneumatiky v kufri auta so sklopenými zadnými sedadlami. Z hľadiska bezpečnosti to nie je dobrý nápad, pretože náklad nie je nijako zaistený,“ hovorí Carste Reinekemeyer, vedúci výskumu bezpečnosti v Allianz Centre pre Technológie (AZT).

Spolu s kolegami na testovacej dráhe výskumného centra v Mníchove zisťovali, čo sa stane keď takto naložené auto v mestskej premávke (pri rýchlosti 40 km/h) čelne narazí. „Bežná pneumatika váži asi 15 až 20 kg a pre SUV až 25 kg. V prípade vážnej nehody môže pneumatika umiestnená vo vnútri vozidla vyvinúť silu dopadu približne 750 kg pri náraze na predné sedadlo a jeho pasažiera. Je preto veľmi dôležité zaistiť pneumatiky tak, aby sa nemohli voľne pohybovať,“ upozorňuje Reinkemeyer.

Experti výskumného centra Allianz otestovali tri scenáre prevozu pneumatík a potrebu ich zabezpečenia a na základe toho ponúkli optimálne riešenie.

Zásady bezpečného prevozu pneumatík:

  • Pri prevoze pneumatík vo vnútri vozidla ich vždy zaistite proti pohybu.
  • Pneumatiky patria do kufra vozidla, využite preto najmä tento priestor, kde ich zabezpečíte pevným popruhom so západkou.
  • Pre dodatočné zabezpečenie a za predpokladu, že operadlá sú sklopné, je treba krížom zapnúť aj zadné pásy – pravý pás do západky ľavého sedadla a naopak. Môže vám to zachrániť život, ak by sa popruh v kufri pri silnejšom náraze uvoľnil.
  • Ak niektorá pneumatika nevojde do kufra, môže byť prepravovaná aj za sedadlom pasažiera, pevne zakliesnená v priestore nôh pravého zadného sedadla. Na sedadle spolujazdca by však nemal nikto sedieť.
  • Najbezpečnejšie a najjednoduchšie je uskladniť svoje pneumatiky u automechanika či dílera, aby nemuseli byť vôbec prevážané. Pokiaľ máte takúto možnosť, určite ju využite.
Zdroj: Allianz - SP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články