Ako sa orientovať v podnikaní v čase energetickej krízy, radí Credendo


			Ako sa orientovať v podnikaní v čase energetickej krízy, radí Credendo
22.12.2022 Spektrum, Poistný trh

Energetická kríza je všadeprítomná. Ovplyvňuje nielen jednotlivcov, ale aj odvetvia a celé krajiny… Či už svoj tovar vyvážate do zahraničia alebo obchodujete v tuzemsku, chápeme, že sa obávate o budúcnosť svojho podnikania. 

Zároveň možno premýšľate, ako sa v tom všetkom, čo sa vo svete deje, zorientovať. Hoci je situácia často zložitá, pokúsili sme sa vytvoriť jednoduchý a jasný prehľad, ktorý vám s tým pomôže.

Každé odvetvie je iné…
     

Cena zemného plynu v Európe od začiatku vojny na Ukrajine rastie. Situácia ovplyvňuje množstvo firiem a odvetví, ale nie všetky rovnako. Je jasné, že čím je sektor energeticky náročnejší, tým silnejšie pre neho budú dôsledky krízy. V mnohých odvetviach už došlo k obmedzeniu výroby. Nie je preto prekvapením, že dopady začnú čoskoro pociťovať aj klientske sektory dotknutých odvetví v podobe vyšších vstupných nákladov a možného nedostatku materiálu. Niektoré oblasti priemyslu zo súčasnej situácie naopak ťažia.

Sektory, ktorých výroba je energeticky náročná a závislá od plynu sú najzraniteľnejšie. Jedná sa predovšetkým o priemysel zameraný na spracovanie kovov, ako je oceľ, hliník a zinok, výrobu hnojív, chemikálií, stavebných materiálov, ako je cement, sklo a keramika, ďalej poľnohospodárstvo, poľnohospodársko-potravinársky priemysel, rafináciu ropy, papierenský a textilný sektor a výrobu elektriny, ktorá je závislá na plyne. Všetky tieto odvetvia sa nachádzajú v pravom hornom kvadrante úvodného grafu. To znamená, že sa stretávajú so silne negatívnymi dôsledkami súčasnej krízy.

Pokiaľ ide o sekundárny vplyv na klientske sektory vyššie zmienených odvetví, najzraniteľnejšími sú: stavebníctvo, automobilový priemysel, strojárstvo a dopravné služby.

Niektoré fakty a čísla

9 oceliarní v Európskej únii na konci júla 2022 úplne alebo čiastočne pozastavilo výrobu ocele. 
15 oceliarní pozastavilo svoju výrobu alebo plánovalo prerušenie výroby ocele začiatkom septembra.1
Podľa odhadov pozastavila najviac svojich prevádzok spoločnosť ArcelorMittal.

Dôvodom je mnoho problémov, ktorým európske oceliarne čelia - stávajú sa menej konkurencieschopnými, pretože ich náklady na energiu sú vyššie ako majú výrobcovia v iných častiach sveta a stretávajú sa so slabým dopytom, čiastočne kvôli spomaleniu v Číne.

Ak sa bude energetická kríza naďalej prehlbovať, nadchádzajúca zima môže európskemu oceliarstvu zasadiť fatálnu ranu.
70 % európskych výrobných kapacít hnojív bolo v októbri 2022 podľa asociácie Fertilisers Europe mimo prevádzky. 

90 % kamiónov na nemeckých cestách potrebuje AdBlue, (kvapalinu na čistenie výfukových plynov, ktorá sa používa na zníženie znečistenia), aby plnili prísnejšie ekologické pravidlá. Najväčší producent AdBlue v krajine vyrába iba zlomok svojej doterajšej produkcie a nedostatok ovplyvňuje dopravný sektor. 

Menší vplyv bude mať kríza na obchodné a priemyselné služby, ktoré nájdeme uprostred grafu. Hoci tieto služby zasiahne kríza menej, stále tu hovoríme o negatívnych dôsledkoch.

Rastúce ceny energií živia infláciu, zvyšujú náklady v dodávateľských reťazcoch. Dôsledkom je pokles spotrebiteľskej dôvery, pretože vždy trvá dlhšiu dobu, než sa mzdy inflácii prispôsobia. Možno preto očakávať, že následky začnú pociťovať aj všetky sektory priamo závislé od nepodstatných spotrebiteľských výdavkov.

Tie veľmi pravdepodobne zaznamenajú prepad dopytu. Ide o maloobchod, hotely, reštaurácie a cestovný ruch všeobecne, ale aj napríklad spotrebnú elektroniku. Kombinácia zhoršujúcich sa ekonomických vyhliadok a veľká záťaž spojená s vysokými nákladmi na energiu navyše spôsobuje pokles podnikateľskej dôvery a tento trend je už viditeľný.

Každá kríza má aj svojich víťazov. Je zrejmé, že niektoré sektory budú z vysokých cien energií ťažiť, preto sa nachádzajú v ľavom hornom kvadrante predvoleného grafu: kríza ich tiež značne ovplyvňuje, ale naopak pozitívne. Akékoľvek odvetvie aktívne vo výrobe elektriny, ktoré nie je závislé od plynu, môže očakávať zvýšenie dopytu. Ropné a plynárenské spoločnosti samozrejme profitujú z vysokých cien, ktoré v súčasnosti platíme. 

Nie všetky krajiny sú na rovnakej lodi…


Vojna na Ukrajine ovplyvňuje európsky trh s plynom dvomi spôsobmi:

Od začiatku vojny Rusko obmedzilo svoje dodávky plynu do Európy približne o 80 %. V septembri sa rozhodlo prerušiť dodávky plynovodom Nord Stream 1 na neurčito. Tento plynovod je pritom pre Európu zásadný. 

Rusko navyše hrozí uzavretím ukrajinského tranzitu. V obavách z nedostatku energie počas nadchádzajúcej zimy sa ponáhľali všetky krajiny s naplnením svojich zásobníkov, čo na konci augusta viedlo k rekordne vysokým cenám zemného plynu. 

Aj napriek určitému poklesu zostávajú ceny plynu na vysokej úrovni, čo zvyšuje globálny dopyt po LNG a tlačí nahor aj ostatné medzinárodné ceny plynu. Prudko rastúci dopyt v Európe, ktorý je oveľa vyšší ako v iných regiónoch sveta, vedie k priepastným rozdielom v konkurencieschopnosti európskych firiem, najmä v porovnaní s USA a Áziou.

Úplné zastavenie dodávok ruského plynu už zažilo Poľsko, Bulharsko, Fínsko, Dánsko a Holandsko. Existujúca a nová plynárenská infraštruktúra bola doteraz schopná tieto výpadky kompenzovať. Ak by Rusko dodávky plynu do Európy zastavilo úplne, niektoré krajiny by mohli zostať bez zásob, čo by mohlo viesť k roztriešteniu európskeho trhu.

V Európe nedostatok plynu najviac ohrozuje Nemecko a Taliansko. Popri týchto dvoch krajinách je ale situácia nepriaznivá aj pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko, najmä kvôli ich závislosti na ruskom plyne. Naopak Španielsko a Rumunsko sú na tom lepšie.

Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie

Nedostatok plynu najviac ohrozuje Nemecko a Taliansko, a to z niekoľkých dôvodov:

  • obe krajiny sú vysoko závislé na ruskom plyne;
  • priemysel hrá v ich ekonomike významnú úlohu;
  • v Taliansku má plyn vysoký podiel na výrobe elektriny;
  • obe krajiny sa pri preprave plynu stretávajú s technickými problémami.
  • Česká republika, Slovensko a Maďarsko na tom vďaka svojej silnej závislosti na ruskom plyne nie sú oveľa lepšie. Ich hlavné alternatívne trasy navyše prechádzajú Nemeckom a Talianskom.

Keby sa Rusko rozhodlo úplne ukončiť dodávky plynu do Európy, viedlo by zásobovanie týchto piatich trhov plynom k extrémne vysokým nákladom.

Výhodnejšia je pozícia Španielska, pretože je najdôležitejším európskym centrom LNG.

Aj Rumunsko je na tom lepšie, pretože jeho domáca produkcia pokrýva 80 – 90 % spotreby krajiny. Okrem toho pracuje na projektoch offshore plynu v Čiernom mori. 

Čo prinesie budúcnosť?


Zatiaľ čo vo všetkých európskych krajinách zostanú ceny plynu po určitú dobu vysoké a volatilné, ich skutočná úroveň do budúcnosti závisí od rôznych faktorov:

  • politických rozhodnutiach na úrovni krajiny a na úrovni EÚ, napr. zavedenie cenového stropu
  • ďalšom vývoji ruských dodávok
  • a na tom, aká chladná bude nasledujúca zima


Pre niektoré krajiny bude jednoduchšie zaviesť opatrenia na zmiernenie vplyvu na domácnosti a podniky ako pre iné. EÚ by preto mala zaujať spoločnú pozíciu, ktorá bude výhodná pre všetky jej členské štáty.
Ak je rok 2022 náročný, rok 2023 môže byť ešte oveľa náročnejší. Súčasné zásoby by mali vydržať minimálne do konca marca 2023, takže nám pomôžu prekonať tohtoročnú zimu.

Mnoho spoločností musí do konca tohto roka obnoviť svoje zmluvy na dodávky energií a vyššie náklady budú nútené účtovať svojim zákazníkom. Čakajú nás preto neľahké mesiace a počas nich sa môžete spoľahnúť na Credendo, že vám pomôže s vašimi pohľadávkami a premení vaše neistoty na príležitosti. 

Ako si zachovať chladnú hlavu


Súčasná situácia je neistá a ceny rastú, čo je pre nás všetkých stresujúce. Či už obchodujete doma alebo exportujete do zahraničia, najlepšie je vždy zachovať chladnú hlavu. Ako na to? Tu sú naše odporúčania:

1. Sledujte novinky, aby ste mali prehľad o najnovšom vývoji situácie, ale vyhnite sa článkom, ktorých cieľom je čitateľov akurát vystrašiť.
2. Snažte sa nedávať všetky vajcia do jedného košíka. Inými slovami: diverzifikujte, kde môžete.
3. Pozrite sa na najnovšie analýzy a ratingy spoločnosti Credendo, najmä ak hľadáte príležitosti na nových trhoch alebo v nových sektoroch.
4. Ak chcete skontrolovať, či je vaša firma adekvátne poistená alebo ak potrebujete poradiť s nejakou konkrétnou požiadavkou, obráťte sa na nás. 

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články