Podvodný trik s falošnou identitou môže firmy pripraviť o tisíce eur, varuje Credendo


			Podvodný trik s falošnou identitou môže firmy pripraviť o tisíce eur, varuje Credendo
26.1.2023 Škody, Technológie

Predstavte si situáciu,, keď podvodník zneužije identitu legálne fungujúcej spoločnosti, nechá si dodať tovar a následne sa stratí bez zaplatenia.

Podvody s falošnou identitou nie sú žiadnou novinkou, ale napriek tomu si stále nájdu nové obete a podvedenú firmu dokážu pripraviť o tovar v rádovo tisícoch Eur. Ako spoznať podozrivú objednávku a na čo si dať pozor pri rokovaní s novým odberateľom? Pozrite sa na naše praktické odporúčania. 

„Chceli by sme opäť varovať firmy pred podvodmi s falošnou identitou. V minulom roku a predovšetkým v poslednej dobe sme sa stretli s nárastom pokusov o podvodné vylákanie tovaru od našich klientov“, hovorí Robert Hausman, riaditeľ obchodného oddelenia Credendo STE a dodáva:

„Podvodníci zneužijú identitu legálne fungujúcej spoločnosti a vydávajú sa za jej zástupcov. Následne odoberú veľké množstvo ľahko obchodovateľného tovaru a bez stopy zmiznú. S týmito prípadmi sme sa v uplynulom roku stretli v Českej republike a aj v Poľsku. Nárast prípadov je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi 100% a škody sa šplhajú do státisícov.“

Za koho sa podvodníci vydávajú

Podvodníci sa najčastejšie vydávajú za zástupcov renomovaných zahraničných spoločností zo štátov s otvoreným obchodným registrom, kde je možné použiť verejné dáta a taktiež zverejnené podpisy. V poslednej dobe sa jedná predovšetkým o firmy z Veľkej Británie, ale aj zo Švajčiarska.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sa orientovať v podnikaní v čase energetickej krízy? Radí Credendo


Ďalej podvodníci zneužívajú mená firiem, ktoré nemajú webové stránky. Ukradnutý tovar smeruje do najrôznejších krajín EU, ale v poslednej dobe často putuje aj na Blízky východ alebo do Afriky.

Ako podvod prebieha

Falošní odberatelia zvyčajne používajú e-mailovú doménu podobnú tej, ktorú používa pôvodná značka. Adresa je takmer nerozoznateľná od originálu a líši sa napríklad len interpunkčným znamienkom alebo písmenom. Z tejto falošnej e-mailovej adresy potom podvodník pošle správu, v ktorej predstaví svoju spoločnosť, ponúkne spoluprácu a vyjednáva nákup veľkého množstva ľahko obchodovateľného tovaru so žiadosťou o platbu na faktúru.

Váhate? Podvodník vám odporučí poistenie pohľadávok…

Ak má dodávateľ pochybnosti a nechce tovar na úver poskytnúť, odporučí mu podvodník využiť faktoring alebo poistenie pohľadávok. Dobre vie, že poisťovne poskytujú úverové limity overeným a prosperujúcim spoločnostiam, za ktorých sa zástupca vydáva.


Mohlo by vás zaujímať: Balkánske krajiny: Dohody o uľahčení mobility v rámci Balkánu sú krokom vpred v procese integrácie


Dodávateľ sa teda poistí, a dodávku realizuje v domnienke, že má riziko zaistené. Netuší pritom, že jeho tovar nesmeruje k poistenému subjektu, ale v skutočnosti k podvodníkovi, ktorý sa za renomovanú firmu len vydáva a na ktorého sa teda poistenie nevzťahuje. Odberateľ - podvodník potom väčšinou na poslednú chvíľu, tesne pred dodaním tovaru, informuje dodávateľa o preťažení skladu a žiada o presmerovanie dodávky na inú adresu.

Táto adresa však so spoločnosťou, na ktorú bol poskytnutý úverový limit, nijako nesúvisí. Akonáhle uplynie doba splatnosti, dlžník sľubuje zaplatiť v priebehu niekoľkých dní, ale namiesto toho zmizne...

Varovné signály, ktoré by mali vzbudiť vašu pozornosť pri komunikácii s potenciálnym klientom

  • „Dlžník" kontaktuje dodávateľa ako prvý a tovar objedná bez vyjednávania o cene.
  • Objednávku zadá riaditeľ spoločnosti alebo vrcholový manažér, ktorých údaje sa dajú na webe renomovanej spoločnosti ľahko vyhľadať.
  • „Dlžník" tlačí na rýchle dodanie.
  • Doručovaciu adresu nie je možné spojiť s faktickou adresou spoločnosti. Môže to byť napríklad miesto, kde sa nachádza logistické centrum.

Ako postupovať pred uzavretím transakcie s novým dodávateľom

  • Pri prijímaní prvej objednávky od nového kupujúceho skontrolujte, či adresa, telefónne číslo a e-mailová doména súhlasia a údaje nie sú falošné.
  • Vyhľadajte oficiálne webové stránky spoločnosti prostredníctvom dôveryhodného vyhľadávača a zavolajte na číslo uvedené na stránke, aby ste si potvrdili podrobnosti o doručení objednávky.
  • Na internete vykonajte aj ďalší prieskum týkajúci sa potenciálneho klienta. Pozrite sa, či sa o danej spoločnosti neobjavili nejaké správy týkajúce sa podvodov s podvrhnutou identitou, overte si doručovaciu adresu na Google Street View atď.
  • Osobu, ktorá Vás kontaktovala, si vyhľadajte prostredníctvom sociálnej siete (LinkedIn alebo prípadne Facebook), porovnajte údaje a zvážte ďalšie rokovania týmto spôsobom. 
  • Pri prvej objednávke žiadajte platbu vopred.
  • V prípade akéhokoľvek podozrenia kontaktujte úverovú poisťovňu so žiadosťou o preverenie odberateľa - tým môžete pomôcť nielen sebe, ale aj ostatným spoločnostiam.

Ak odhalíte podvod až vo chvíli, keď dôjde k doručeniu tovaru, je šanca na získanie peňazí minimálna. V takomto prípade navyše poisťovateľ nemôže vyplatiť poistné plnenie, pretože popísaná situácia je klasifikovaná ako podvod, na ktorý sa poistenie pohľadávok nevzťahuje.

V prípade dodávky tovaru či služieb na základe falošnej objednávky totiž nedôjde k dodávke poistenému odberateľovi. Takto vzniknuté pohľadávky teda nie sú poistené v rámci úverového poistenia. Pred odoslaním tovaru si preto svojich nových klientov dôkladne preverte, aby ste minimalizovali riziko, že sa stanete obeťou podvodu.

Hoci sa tento postup môže v dnešnej rýchlej dobe javiť ako zložitý a zdĺhavý, záchrana tovaru v rádovo tisícoch za to určite stojí.

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články