Balkánske krajiny: Dohody o uľahčení mobility v rámci Balkánu sú krokom vpred v procese integrácie


			Balkánske krajiny: Dohody o uľahčení mobility v rámci Balkánu sú krokom vpred v procese integrácie
15.11.2022 Poistný trh

Členstvo v EÚ je však stále ďaleko, pretože krajiny sa nachádzajú v rôznych štádiách integračného procesu, tvrdí analytik Credendo.

Udalosti

Dňa 3. novembra sa vedúci predstavitelia šiestich štátov západného Balkánu, tzv. Western Balkan Six (WB6), teda Albánska, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čiernej Hory, Severného Macedónska a Srbska stretli s najvyššími predstaviteľmi EÚ a Nemecka. Dosiahli dohodu, ktorej cieľom je uľahčiť voľný pohyb občanov v rámci regiónu. Vďaka uznávaniu odborných kvalifikácií zlepší dohoda najmä mobilitu pracovných síl.

Dopady

Dohoda, ktorá bola dosiahnutá v rámci takzvaného Berlínskeho procesu (diplomatická iniciatíva zahájená Nemeckom na konferencii západobalkánskych štátov v Berlíne v roku 2014) je významným krokom vpred na ceste k spoločnému regionálnemu trhu na Balkáne. Najnovšie dohody zahŕňajú šesť krajín a ich rozsah je preto širší ako pri podobnej iniciatíve „Otvorený Balkán“ (Albánsko, Srbsko a Severné Macedónsko).

Budúci summit EÚ-WB6 je v pláne začiatkom decembra. Okrem vítaných ekonomických a politických výhod vyplývajúcich zo zvýšenej mobility osôb je všeobecným cieľom tohto procesu zaviesť v rámci WB6 tzv. štyri slobody EÚ (voľný pohyb osôb, kapitálu, tovaru a služieb) a umožniť balkánskym krajinám pokročiť na ich ceste integrácie do EÚ.

Členstvo v EÚ je však stále ďaleko, pretože krajiny sa nachádzajú v rôznych štádiách integračného procesu. V prípade Srbska a Čiernej Hory proces už prebieha, zatiaľ čo rokovania so Severným Macedónskom a Albánskom musia ešte len začať a Kosovo s Bosnou a Hercegovinou nemajú momentálne žiadny status.

Euroúnijné inštitúcie a hlavné členské krajiny sú opatrné, aby úzke väzby s týmto historicky nestabilným európskym regiónom udržali (napr. nedávno zvýšené napätie medzi Srbskom a Kosovom) a zároveň oživili vyhliadky spomenutých krajín na vstup do EÚ, a to najmä v súvislosti s neistotou spôsobenou vojnou na Ukrajine. Ohlásený balíček vo výške 1 miliardy EUR na podporu krajín WB6 pri zvládaní energetickej krízy ilustruje zámer udržať balkánske krajiny vo sfére EÚ.

Analytik poisťovne Credendo Raphaël Cecchi  

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články