Čína: Prepad čínskeho stavebníctva dopadá na ekonomiku


			Čína: Prepad čínskeho stavebníctva dopadá na ekonomiku
19.10.2022 Zahraničie

V posledných týždňoch sa v Čine stále zvyšuje počet kupujúcich, ktorí prestávajú splácať hypotéky na nedokončené domy.

Zatiaľ čo dopady na bankový sektor zásadné nie sú, situácia zvyšuje tlak na stavebný sektor, ktorý sa s problémami stretáva už nejaký čas, uvádza Credendo.

HLBOKO ZAKORENENÝ PROBLÉM

Nedostatok finančných prostriedkov pre developerov pramení z cieľa čínskej vlády obnoviť rovnováhu v tamojšom stavebníctve a urobiť ho udržateľnejším.

Čínske stavebníctvo je tradične stimulované na oživenie ekonomického rastu. Vláda sa snaží stavebníctvo oddlžiť od roku 2020, kedy bola zavedená slávna politika „troch červených čiar“.

V krátkodobom horizonte bude hlavným dôsledkom nárast bankrotov na trhu s nehnuteľnosťami. V strednodobom a dlhodobom horizonte by sa však mal sektor konsolidovať, čo je ďalším cieľom vlády, pretože súčasná ponuka nehnuteľností je oveľa väčšia ako očakávaný dopyt.


Mohlo by vás zaujímať: Reklamná kampaň UNIQA: Základom pre riešenie duševných porúch je hovoriť úprimne


Nad hlavou čínskeho stavebníctva totiž visia dva Damoklove meče: spomalenie rastu populácie a urbanizácia. Očakáva sa, že tieto faktory budú brzdiť stavebný sektor niekoľko rokov. Spomalenie už je vidieť na prepade investícií od januára do augusta 2022 (v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka), ku ktorému došlo prvýkrát za viac ako desať rokov (viďte graf nižšie).

DOPADY NA SEKTOROVÉ RIZIKÁ

S veľkým rizikom sa stretávajú predovšetkým developeri, ktorí čelia finančným výzvam. Situácia bude mať svojich víťazov aj porazených, pretože silnejšie spoločnosti sa k úverom dostanú ľahšie ako tie slabšie.

To povedie k zníženiu dopytu po službách stavebných firiem a nakoniec k bankrotom. Kvôli nižšiemu dopytu zo stavebníctva a previsu ponuky čakajú dramatické dôsledky aj oceliarstvo. „Pod týmto tlakom, ktorý pravdepodobne potrvá päť rokov, by mohla skrachovať takmer tretina čínskych oceliarní,“ povedal Li Ganpo, zakladateľ a predseda Hebei Jingye Group.

 

VPLYV NA RIZIKOVOSŤ KRAJINY

Kríza na trhu s nehnuteľnosťami naďalej poškodzuje ekonomickú aktivitu.
Potápajúce sa sektory nehnuteľností a stavebníctva tvoria viac ako 20 % HDP. Podľa MMF to spolu s pokračujúcou politikou nulovej tolerancie covidu povedie k zníženiu tohtoročného rastu reálneho HDP na približne 3,2 %.

Napriek prognózam, že v roku 2023 dôjde k oživeniu rastu HDP o 4,4 %, bude ochladenie a konsolidácia sektora pravdepodobne aj naďalej ovplyvňovať dôveru spotrebiteľov a miestne vládne financie. Dopady sa ale prejavujú aj ďaleko za hranicami krajiny. Čína predstavuje zhruba 30 % celosvetového rastu HDP a prispieva tak k pokračujúcemu prudkému globálnemu spomaleniu.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sú na tom seniori s finančnou gramotnosťou? Toto sú fakty


Hoci sú tým logicky ovplyvnené ázijské krajiny, problémy ostro pociťujú aj vývozcovia komodít z celého sveta, najmä latinskoamerickí producenti kovov a ťažobných produktov. Očakáva sa, že tieto riziká v krátkodobom horizonte pretrvajú, pretože finančné a stimulačné opatrenia čínskej vlády pravdepodobne situáciu príliš nezlepšia.
 

Analytik: Matthieu Depreter – m.depreter@credendo.com & Raphael Cecchi – r.cecchi@credendo.com 

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články