Mexiko: Výrazné sprísnenie menovej politiky by mohlo v budúcom roku uvrhnúť  ekonomiku do recesie


			Mexiko: Výrazné sprísnenie menovej politiky by mohlo v budúcom roku uvrhnúť  ekonomiku do recesie
18.10.2022 Zahraničie

Prudké sprísnenie menovej politiky zo strany Fedu by mohlo v budúcom roku poslať do recesie americkú ekonomiku a strhnúť so sebou aj tú mexickú.

UDALOSTI

Mexický hospodársky rast je pomalý. Po hlbokej recesii v roku 2020 a dosť slabom oživení v roku 2021 sa reálny rast HDP na tento rok odhaduje iba na 2,1 % (viďte červené stĺpce v grafe 1). V budúcom roku sa navyše očakáva ďalšie spomalenie ekonomického rastu na zhruba 1 %, v súlade s ekonomickým rastom USA, ktoré sú najväčším mexickým obchodným partnerom (viďte oranžové stĺpce).

Preto je nepravdepodobné, že by sa mexická ekonomika pred rokom 2024 reálne dostala na predcovidovú úroveň. V Mexiku navyše rastie riziko recesie. Prudké sprísnenie menovej politiky zo strany Fedu by mohlo v budúcom roku poslať do recesie americkú ekonomiku a strhnúť so sebou aj tú mexickú.

Pokiaľ k tomu dôjde, Credendo pravdepodobne zníži hodnotenie rizika podnikateľského prostredia Mexika, ktoré je aktuálne v kategórii D/G.

DOPADY

Ekonomický výkon USA, ktoré sú nielen zďaleka najväčším mexickým dovozcom, ale aj obrovským zdrojom investícií a remitencií, môže trochu neuspokojivé čísla hospodárskeho rastu Mexika vysvetliť len čiastočne. Rovnako ako mnoho ďalších latinskoamerických krajín je Mexiko od roku 2021 konfrontované s rýchlo rastúcimi inflačnými tlakmi (viďte graf 2).

Mexická centrálna banka zareagovala rýchlym sprísnením menovej politiky, aby ukotvila inflačné očakávania (zvládanie nekontrolovaných inflačných očakávaní je v Latinskej Amerike historickou výzvou). Sprísnenie menovej politiky však brzdí ekonomický rast.

Konkrétne pre Mexiko sú v hre aj ďalšie prvky, ako sú bezpečnostné riziká. Krajina totiž v posledných rokoch zažíva silnejúce územné konflikty o kontrolu trás pašovania drog do USA. 

Ďalším dôležitým elementom sú početné zmeny pravidiel pre investovanie, ktoré od nástupu prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora do úradu v decembri 2018 desia domácich i zahraničných investorov.

Hoci sa prílev priamych zahraničných investícií (FDI) v posledných 3 rokoch postupne zvyšoval, stále je hlboko pod priemerom týchto investícií zaznamenaných počas funkčného obdobia prezidenta Nieta (2012 – 2018). Vláda prezidenta Lópeza Obradora jednoznačne uprednostňuje väčšiu úlohu štátu v ekonomike a nebude váhať s revíziou zmlúv a zavedením nových pravidiel a kontrol.

Väčšina najkontroverznejších zmlúv sa sústredila v odvetviach, ktoré sa historicky vyznačujú vysokou mierou zapojenia verejného sektora, najmä v energetike a verejnej infraštruktúre. Naopak výrobný sektor zostal z veľkej časti nedotknutý. 

Posledným dôležitým prvkom je zmena klímy, ktorá tento rok zhoršila letné suchá a viedla k nedostatku vody v 32 štátoch. Hoci sa očakáva, že zrážky v nadchádzajúcich mesiacoch sucho zmiernia, bude k týmto problémom v mnohých krajinách pravdepodobne dochádzať aj naďalej.

Kvôli tomu môže vláda tlačiť na firmy, aby ponúkali riešenie, ako sa to nedávno v postihnutých regiónoch stalo výrobcom nápojov. Kvôli zmene klímy sa tiež objavujú stále extrémnejšie búrky, ktoré pravidelne zasahujú pobrežné oblasti a ovplyvňujú miestnych obyvateľov i firmy.

Rating strednodobého a dlhodobého politického rizika Mexika zostáva v kategórii 3/7 už viac ako desať rokov. Priaznivé hodnotenie tohto rizika odráža mierny vonkajší dlh krajiny a pomerne nízke pomery dlhovej služby, ďalej udržateľné verejné financie, slabý hospodársky rast v posledných rokoch a ekonomickú diverzifikáciu napriek veľkej závislosti Mexika na americkej ekonomike. Rating krátkodobého politického rizika je aktuálne v kategórii 1/7.

Toto hodnotenie je ťahané adekvátnou úrovňou devízových rezerv a relatívne nízkym krátkodobým zahraničným dlhom. Napriek náročnému globálnemu prostrediu zostáva výhľad pre oba ratingy stabilný.

Analytik: Jolyn Debuysscher, Credendo 

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články