Sucho v Európe: Postihnuté poľnohospodárske výnosy, vnútrozemská vodná doprava aj výroba elektriny


			Sucho v Európe: Postihnuté poľnohospodárske výnosy, vnútrozemská vodná doprava aj výroba elektriny
5.9.2022 Škody, Zahraničie

Podľa predbežnej štúdie Spoločného výskumného centra (SVC) Európskej komisie by tohtoročné sucho v Európe mohlo byť najhoršie za 500 rokov. 

Udalosti

Výnimočne horúce leto, ktoré tento rok vládlo na severnej pologuli, spôsobilo v mnohých európskych krajinách veľké suchá.

Podľa predbežnej štúdie Spoločného výskumného centra (SVC) Európskej komisie by tohtoročné sucho v Európe mohlo byť najhoršie za 500 rokov. Sucho postihlo mnoho krajín, medzi nimi Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Írsko, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Veľkú Britániu a Ukrajinu.

Extrémne suchá často pretrvávali aj niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov. Najnovšia mapa kombinovaného indikátora sucha (Combined Drought Indicator), ktorá zahŕňa aj prvých 10 augustových dní, ukazuje, že v 47 % Európy panujú varovné podmienky a stav pohotovosti v 17 % Európy. 

Dopady

Okrem tragédií spôsobených lesnými požiarmi a vysídlením obyvateľstva zasiahli tieto nepriaznivé meteorologické podmienky v Európe množstvo odvetví. Situácia ťažko postihla najmä poľnohospodárstvo.  

Nedostatok vody vedie spolu s racionalizáciou jej využívania k stratám letnej rastlinnej produkcie. Podľa SVC by tento rok mala byť v EÚ úroda kukurice o 16 % nižšia, než je päťročný priemer. Pri sóji je to o 15 % a o 12 % budú nižšie výnosy pri slnečnici. Úroda pšenice a jačmeňa pravdepodobne do takej miery zasiahnutá nebude. 

V Rumunsku, ktoré je druhým najväčším európskym producentom kukurice a olejnín, je vysokými teplotami a suchom postihnutých 75 % územia. Na konci tohto júla bola rumunská produkcia pšenice a kukurice o 33 % a 46 % nižšia ako v júli minulého roka. Francúzsko, najväčší európsky producent pšenice, očakáva pokles produkcie pšenice o 7 %. Rovnako tak Taliansko, kde Pádska nížina predstavuje 40 % národnej produkcie pšenice.

Pokles výroby môže výrobcom spôsobiť problémy s cash flow a ich vstupné náklady navyše prudko rastú (viď graf vľavo). Náklady európskych výrobcov rastú rýchlejšie ako spotrebiteľské ceny, čo znamená, že ich marže klesajú (viď graf vpravo). Je isté, že niektorí producenti nebudú mať dostatok peňazí na financovanie nadchádzajúcej sezóny, ktorá začína októbrovým siatím.

Hoci ceny plodín po dosiahnutí rekordných hodnôt v dôsledku vojny na Ukrajine postupne klesali, dôsledky sucha a vysokých teplôt môžu cenový pokles zastaviť. 

Nízky stav vody ovplyvňuje aj komerčnú plavbu. Na Rýne, kľúčovej vodnej ceste Nemecka a Holandska, môžu kontajnerové lode prepravovať iba zlomok svojho obvyklého nákladu. To spôsobuje veľké oneskorenie dodávok a zvyšuje prepravné náklady.

Nadchádzajúce týždne budú kľúčové, pretože hladiny vody v riekach bežne až do jesene klesajú. Prevádzkové problémy ďalej zhoršuje nedostatok plavidiel potrebných pre zvýšenú potrebu prepravy uhlia v dôsledku energetickej krízy v krajine. Tieto problémy budú mať vplyv najmä na chemický a oceliarsky priemysel, ktoré vodné cesty hojne využívajú.

Pokles vodnej hladiny má vplyv aj na výrobu elektriny z vodných elektrární a chladiace systémy jadrových elektrární a ich produkciu elektriny. Závislosť na plyne, ktorého cena dosahuje rekordné výšky, je preto ešte vyššia.

Napríklad v Nórsku voda vo vodných nádržiach, ktoré sú zodpovedné za približne 90 % nórskej elektriny, klesla na najnižšiu hodnotu za 25 rokov. To prinútilo výrobcov vodnej energie, aby obmedzili výrobu a vodou šetrili. Krajina, ktorá obvykle vyváža asi 20 % svojej produkcie, zaviedla kontroly exportu elektriny, čím sa ešte zvýšil stres plynúci z regionálnej energetickej krízy.

Analytici Credendo: Florence Thiéry; Matthieu Depreter  

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články