Ako sa zachovať  v situácii, keď zrazíte zviera?  Dobré rady vám pomôžu


			AAko sa zachovať  v situácii, keď zrazíte zviera?  Dobré rady vám pomôžuko sa zachovať  v situácii, keď zrazíte zviera?  Dobré rady vám pomôžu
12.8.2021 Škody

Stret so zverou patrí medzi časté dopravné nehody a rozhodne to nie je nič príjemné. Niekedy stihne vodič zareagovať včas a zrážke zabráni, inokedy to možné nie je.

Ako by sa mal vodič na ceste chovať, aby minimalizoval riziko a čo robiť, keď už ku zrážke dôjde? Spoločnosť INSIA radí, na čo si dať pozor. 

Základom je prevencia

Pokiaľ chcete riziko stretu so zverou minimalizovať, mali by ste v prvom rade jazdiť obozretne. Keď vidíte značku „Pozor zver“, je potrebné brať ju vážne a jazdu tomu prispôsobiť. Tiež by ste nemali jazdiť tesne popri nepokosenej krajnici. Ak vidíte prechádzať napríklad srnu, myslite na to, že je pravdepodobne súčasťou stáda a na ceste sa môžu v okamihu objaviť aj ďalšie zvieratá.

Pozor na prudké strhnutie volantu

Ak je už náraz neodvratný, prudké strhnutie volantu nie je to najšťastnejšie riešenie. Je totiž preukázané, že čelný stret so zverou je bezpečnejší. Strhnutím volantu riskujete zrážku s protiidúcim autom, náraz do stromu alebo prevrátenie svojho auta.

Zachovajte pokoj

Keď už ku zrážke so zvieraťom dôjde, bezpečne zastavte pri krajnici, zapnite výstražné svetlá a umiestnite výstražný trojuholník na vhodnom mieste a dostatočnej vzdialenosti. Zavolajte políciu, ktorá následne informuje poľovníkov. V žiadnom prípade neodvážajte zviera z miesta zrážky, inak riskujete obvinenie z pytliactva. Odfoťte si vozidlo, zrazené zviera a z väčšej vzdialenosti aj celkovú situáciu po nehode. Nezabudnite nahlásiť stret so zvieraťom svojej poisťovni.

Nie vždy si však klient dokáže v stresovej situácii zachovať chladnú hlavu a spomenúť si na tieto dôležité kroky…

Aké poistenie je vhodné?

Pokiaľ nechcete opravu platiť zo svojho vrecka, musíte mať havarijné poistenie, prípadne pripoistenie stretu so zverou vo vašom povinnom zmluvnom poistení. Počítajte však s tým, že sa takáto poistná udalosť môže odraziť na cene vášho poistného v ďalšom roku.

Optimálnym riešením je mať uzatvorené aj havarijné poistenie, aj pripoistenie stretu so zverou k PZP. Sami si tak určíte, z ktorého poistenia chcete škodu riešiť. Pred rozhodnutím si porovnajte výšku krytia, spoluúčasť, vplyv na budúcu cenu poistenia a zvoľte riešenie, ktoré sa vám viac oplatí.

Je rozdiel medzi diviakom a psom...

Nie je zrážka ako zrážka. Keď zrazíte divé, voľne žijúce zviera, pomôže vám jedine havarijné poistenie alebo pripoistenie pre stret so zverou k PZP. Divé zviera totiž nepatrí nikomu, preto vašu škodu nemáte od koho vymáhať.

Čo ak zrazíte domáce zviera, napríklad psa? V takomto prípade je zavinenie na strane jeho majiteľa, ktorý za neho nesie zodpovednosť a je povinný škodu vám uhradiť.

Prehryznuté káble? Na to sa poistenie môže, ale aj nemusí vzťahovať…

Vaše poistenie môže, ale aj nemusí kryť škody na kábloch, prehryznutých hlodavcom. Skontrolujte si preto vaše poistné podmienky, prípadne nás kontaktujte.

TIP OD INSIA: Pri riešení stretu so zverou či inej nehode je človek zvyčajne v strese a nemusíte si spomenúť na správny postup. Práve preto vám odporúčame, aby ste si pre maximálne pohodlie na cestách nainštalovali mobilnú aplikáciu AutoMobil. V aplikácii máte vždy po ruke okrem iných užitočných funkcií aj návod, ktorý vás vedie krok po kroku a pomôže vám nepríjemnú situáciu vyriešiť. Aplikácia je zdarma k dispozícii pre Android aj iOS.

Zdroj: INSIA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články