Tržby TOP 30 maklérov vlani rástli najrýchlejšie od roku 2014. Dôvodov je viac


			Tržby TOP 30 maklérov vlani rástli najrýchlejšie od roku 2014. Dôvodov je viac

Poisťovací makléri sú kapitálovo dobre vybavení. V účtovných závierkach však chýbajú informatívne detaily napríklad o štruktúre prijatých provízií, aj o ich výške, tvrdí analytik portálu FinStat.

Najväčším finančným sprostredkovateľom sa vlani darilo a finančne si v porovnaní s rokom 2020 polepšili. K dobrým výsledkom pomohol najmä obrovský záujem o hypotéky poháňaný nízkymi úrokovými sadzbami, ktorý už v tomto roku začína pomaly utlmovať. Ako treba „čítať“ tieto výsledky a  ktoré faktory pri ich dosahovaní zohrávali hlavnú úlohu, prezrádza pre portál oPoisteni.sk  hlavný analytik portálu FinStat Pavol Suďa.  

Ako vidíte rok 2021 z pohľadu finančných výsledkov poisťovacích maklérov, v rámci rebríčka TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2021?

Uplynulý rok bol pre poistných maklérov opäť rekordný. Už pár rokov sa segmentu zrýchľuje rast tržieb aj ziskov, hoci rentabilita tržieb sa pohybuje v úzkom pásme okolo 12%. Vlani makléri z každého utŕženého eura premenili na čistý zisk 11,9 centa.

Čo sú čísla, ktoré im môže závidieť väčšina ostatných odvetví národného hospodárstva. Nemôže preto nikoho prekvapiť, že takáto ziskovosť, hlavne v čase vážnych rozpočtových problémov, priťahuje pozornosť správcov štátnej pokladne.

Tržby poisťovacích maklérov pozostávajú dominantne z provízií od finančných inštitúcií, ktorým sprostredkúvajú predaj poistiek, hypoték alebo investičných produktov.

Hoci všetky spoločnosti zaradené v aktuálnom rebríčku Top 30 sa buď samé hlásia k odvetviu Činnosť poisťovacích agentov (NACE kód 66220), alebo ich tam zaraďuje štatistický úrad, nemajú výnosy iba od komerčných poisťovní. No nezriedka i od bánk a iných finančných inštitúcií (napríklad Fingo) alebo z realitného biznisu (napríklad Broker Consulting).

K čistejšiemu rebríčku by pomohlo, keby v poznámkach k účtovným závierkam maklérske firmy uvádzali štruktúru svojich tržieb podľa poistných, bankových a ostatných finančných produktov. No je mi jasné, že to je len zbožné želanie.


Mohlo by vás zaujímať: INSIA je súčasťou skupiny UNILINK, Ivan Špirakus zostáva generálnym riaditeľom


Ktoré faktory vás na finančnom trhu vlani najviac prekvapili? Zmenilo sa poradie skokanov či „prepadlíkov“ a čo na to malo najväčší vplyv?

Tržby tridsiatich najväčších poisťovacích maklérov vlani rástli najrýchlejšie minimálne od roku 2014. Keďže prvý pandemický rok, napriek poklesu HDP, vôbec nezbrzdil predaj finančných produktov, nečakal som zhoršenie ani v roku 2021, keď ekonomika opäť rástla.

Preto ma vlaňajšie výsledky neprekvapili. Celkové tržby maklérom stúpli o 11,73 %. „Skokanom roka" je Finportal. Tomu tržby vyskočili o 40 %, respektíve o viac než 10 miliónov eur. Ale vo finále prešľapuje stále na štvrtom mieste, hoci sa už poriadne dotiahol na vedúcu trojicu. V prvej štvorke sa s poradím podľa obratu neudialo nič. Trhová jednotka si parádne upevnila pozíciu. A tretí Respect robí všetko preto, aby v budúcoročnom rebríčku „Veľkú štvorku“ istil zospodu.

Zabralo aj Fingo, ktorému tržby rástli najdynamickejšie v rebríčku, vďaka čomu preskočilo Swiss Life. No práve Fingo sa mohutne opiera o predaj finančných produktov mimo poisťovacej oblasti, k čomu treba pri porovnávaní s čistými poisťovacími sprostredkovateľmi prihliadať.

Napriek tomu, že Respectu tržby de facto stagnovali a čistý zisk mu vlani klesol skoro o pätinu (hlavne pre rast nákladov na provízie pre spolupracujúcich agentov), vykazuje stále druhý najvyšší čistý profit po trhovej jednotke. A stále dvojcifernú rentabilitu tržieb, hoci v tomto parametri trhu dlhodobo dominujú dcéry veľkých lízingových spoločností zamerané na poisťovanie ich lízovanej automobilovej flotily.

Významnejší pokles profitu zaznamenala spoločnosť Macula poisťovacie služby. Naopak dramatický prírastok vykázali popri lídrovi Partners Group aj Finportal, Fingo a Concorde.

Celej Top30-ke vzrástol vlani hospodársky výsledok po zdanení o rovnú šestinu, respektíve o 6,3 milióna eur na historicky najvyššiu hodnotu bezmála 45 miliónov eur. Pre porovnanie, je to zhruba dvojnásobok toho, čo zarobilo skoro dvetisíc lekárenských spoločností dohromady.


Mohlo by vás zaujímať: TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2021 na Slovensku podľa oPoisteni.sk


Čo zaujímavé sa dá ešte vyčítať z pohľadu účtovných závierok poisťovacích maklérov? 

Všetci poisťovací makléri v rebríčku stihli zverejniť účtovné závierky včas. V tom sa neodlišujú od spoločností v iných odvetviach.

V čom však predsa zaostávajú, teda s výnimkou tých najväčších hráčov, je ochota podeliť sa v poznámkach k závierkam o hodnotné informatívne detaily. Napríklad o štruktúre prijatých provízií alebo aj o výške provízií vyplatených spolupracujúcim agentom.

Ďalší zaujímavý fakt je, že poisťovací makléri sú kapitálovo solídne vybavení, hoci u mnohých gro vlastného imania predstavuje aktuálny hospodársky výsledok, z ktorého si skoro všetko zvyknú v nasledujúcom období vyplácať vo forme podielov na zisku.

V dostatočnosti kapitálovej výbavy však existuje jedna výnimka, a tou je permanentne stratová CPM Associates, ktorá vykazuje záporný kapitál aj po zarátaní pôžičiek od spoločníkov.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články