TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2021 v Česku podľa oPojištění.cz


			TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2021 v Česku podľa oPojištění.cz

Exkluzívny rebríček TOP 30 najväčších poisťovacích maklérov v Českej republike, ktorý vydáva spravodajský portál oPojištění.cz, je po roku opäť tu.

Pozrite sa, ako v tieni covidových opatrení,  uspeli maklérske spoločnosti v roku 2021.

Rovnako ako pri skladaní rebríčka TOP 30 v minulom roku, môžeme aj tento rok smelo povedať, že sa českí poisťovací makléri popasovali so zložitými a neraz aj úplne nezmyselnými pandemickými podmienkami, ktoré rok 2021 sprevádzali, so cťou.

Ba čo viac, ich pracovitosť, profesionalita a dlhoročné skúsenosti a znalosti odboru sa odrazili v rekordnom výsledku. Súhrnné tržby maklérskych spoločností, na ktorých je rebríček postavený, presiahli prvýkrát v histórii 8 miliárd českých korún. Konkrétne ide o sumu 8 350 802 tis. Kč, čo je zhruba o miliardu viac, než tomu bolo v roku 2020.

V percentuálnom vyjadrení sa jedná o približne 14 % rast. To, že poisťovací makléri v minulom roku uspeli, potvrdzujú aj výsledky Asociácie českých poisťovacích maklérov (AČPM). Maklérske spoločnosti totiž zvýšili objem poistného o celých 11 % oproti roku 2020, a to na rekordnú čiastku 32,17 mld. Kč. 

V aktuálnom rebríčku TOP 30 bola hranica sto miliónov Kč prekonaná dvanásťkrát a cez magický výsledok jednej miliardy Kč sa dostali hneď tri spoločnosti. Víťazná RENOMIA rástla v tržbách o výnimočných 24 %, vďaka čomu prekonala dokonca dvojmiliardovú hranicu. A to celkom výrazne, keď dosiahla na sumu 2 172 695 tis. Kč.

Spoločný výsledok spoločností INSIA a MARSH dosiahol na druhom mieste hodnotu 1 134 472 tis. Kč, čo predstavuje slušné 7 % zlepšenie. V dynamike rastu spoločnosť RENOMIA potom dokonca predbehol maklér OK GROUP. Jeho tržby v roku 2021 dosiahli 1 044 529 tis. Kč., čo vo výsledku znamená 25 % navýšenie tržieb. 

Pre úplnosť tiež dodajme, že najväčší percentuálny rast dosiahla spoločnosť JCI, ktorá výsledkom 34 734 tis. Kč, v porovnaní s minuloročnými 17 399 tis. Kč, v podstate o 100 % navýšila svoje tržby, a to v dôsledku transformácie spoločnosti.

Percentuálne tiež výrazne narástlo GrECo International, ktoré s výsledkom 130 643 tis. Kč (78 917 tis. Kč v roku 2020) rástlo o cca 66 %, čo bolo to spôsobené okrem bežného rastu aj vplyvom prebehnutej fúzie s MAI CEE. Rovnako ako vlani neobsahuje rebríček tie spoločnosti, ktoré sa objavili v niektorom z predchádzajúcich vydaní. Dôvodom sú buď fúzie, alebo si tieto firmy explicitne nepriali byť súčasťou nášho porovnania. 

„Fakt, že sa súhrnné tržby českých maklérskych spoločností priblížili v roku 2021 hranici 8,5 miliardy Kč, musíme hodnotiť ako fantastický úspech tuzemských maklérov. Vojna na Ukrajine a s ňou spojená energetická kríza síce takmer prebili všetky ťažkosti, ktoré nielen finančný trh trápili v uplynulom covidovom roku, napriek tomu nezabúdajme, že sme našu profesiu vlani vykonávali za veľmi sťažených podmienok.

Každodenné videohovory, hodiny a hodiny telefonátov, zatvorené úrady a kancelárie poisťovní, nemožnosť osobného stretnutia, karantény, izolácie atď… Jednoducho základy našej profesie boli významne obmedzené a my sme si museli nájsť nové cesty a spôsoby, ako nenechať klientov v problémoch,  aj v tejto zložitej dobe sme sa im snažili pomáhať.

Ivan Špirakus_InsiaDnes už môžeme smelo povedať, že sa nám to bezpochyby podarilo. Vďaka rýchlemu vývoju digitálnych technológií sme mohli veľmi rýchlo nadviazať na predcovidové obdobie a plne obnoviť služby klientom,“ okomentoval výsledky ankety TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2021 predseda Asociácie českých poisťovacích maklérov Ivan Špirakus.   

„A keby som mal byť úprimný, tak myslím, že to nášmu biznisu možno aj prospelo. Veľa špecialistom, ktorí neboli úplne fanúšikmi digitálnych technológií, to dopomohlo k tomu, že sa naučili naplno využívať nové nástroje a online prostredie. Nakoniec aj tí najskalnejší odporcovia technológií zistili, že tento spôsob komunikácie je často príjemnejší a rýchlejší ako cestovanie po večne rozkopaných českých komunikáciách. 

Napokon, spomínaný výsledok presahujúci 8,5 miliardy Kč na tržbách, hovorí úplne jasne. Z rebríčka možno tiež zistiť, ktoré spoločnosti sa držali okrídleného príslovia, že každá kríza je zároveň aj príležitosťou, a svojimi fúziami a transakciami si zabezpečili významný rast. A naopak – z rebríčka vidieť, ktorí makléri boli úzko zameraní na jeden produkt, ktorý bol čovidovou krízou bohužiaľ významne obmedzený. Všetkým maklérom do budúcnosti prajem veľa zdravia a odolnosti. Budeme to potrebovať,“ dodal Ivan Špirakus.

Najlepším 30 maklérom gratulujeme a ďakujeme za spoluprácu na tohtoročnej podobe tejto prestížnej ankety.

TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2021 v Česku podľa oPojištění.cz:

Top 30 2021 CR

Princípy zostavenia rebríčka TOP 30 poisťovacích maklérov 2021

  • Zaradené sú do neho spoločnosti so sídlom v ČR či ich skupiny, ktoré prevažne vykonávajú činnosť poisťovacieho sprostredkovateľa vrátane zmluvného zastupovania firemných klientov (činnosť makléra).
  • Poradie bolo zostavené podľa tržieb na základe dostupných finančných výkazov za rok 2021.
  • Ak účtovná jednotka vykonáva konsolidáciu, bola použitá konsolidovaná uzávierka.
  • Do skupiny sa započítavajú spoločnosti s priamym či nepriamym kapitálovým prepojením vo výške 30 % a viac – akcionárska štruktúra musí byť zverejnená vo výročnej správe či prílohe účtovnej uzávierky.
  • Redakcia oPojištění.cz si je vedomá, že tento prehľad poisťovacích maklérov nie je úplný. Bol zostavený s maximálnym úsilím na základe dostupných účtovných výkazov za rok 2021.


PDF na stiahnutie

Zdroj: oPojistěni.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články