Allianz SE získala čínsku licenciu. Čo to znamená?


			Allianz SE získala čínsku licenciu. Čo to znamená?
3.1.2020 Zahraničie

V novembri 2019 dostala mníchovská Allianz od orgánu finančného dohľadu Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) túžobne očakávanú licenciu pre založenie holdingovej spoločnosti v jej plne samostatnom vlastníctve.

Udelenie prvej takejto licencie sa stretlo so značným záujmom iných veľkých zahraničných hráčov. Napriek tejto pozitívnej zmene v prístupe spomínaného čínskeho orgánu však vraj zostáva Allianz obozretná.

Doteraz musel každý zahraničný podnik, ktorý chcel pôsobiť na čínskom trhu, nútene spolupracovať s miestnym partnerom. Od začiatku obchodnej vojny medzi ČĽR a USA však čínska vláda opakovane zdôrazňuje vôľu k otvoreniu čínskeho trhu. Ale mnoho zahraničných podnikov posudzovalo tento zámer zatiaľ skepticky. Udelením licencie Allianz chce vraj čínska vláda podľa názoru niektorých analytikov dokázať, že plní svoje sľuby. 

Pokiaľ ide o Allianz, tak tá dlhodobo preukazuje veľký záujem o pôsobenie na druhom najväčšom poistnom trhu sveta. V posledných rokoch bol mníchovský poisťovací koncern stále agilnejší. Nedávno napríklad Allianz prevzala od spoločnosti Goldman Sachs podiel vo výške 3,9 % na poisťovni Taikang Life, ktorej podnikateľský model je založený na spojení poskytovaného súkromného zdravotného poistenia a dôchodkového poistenia s prevádzkovaním nemocníc a domovov pre seniorov. Koncom roka 2018 Allianz dovolila čínskemu internetovému obchodnému gigantovi „JD.com" účasť na jej majetkovom poistení v ČĽR. V súvislosti s tým sa zmenilo aj obchodné meno príslušnej spoločnosti na „JD Allianz".

Naozaj veľkým „krokom" vpred za posledné obdobie sa stala spolupráca Allianz s poisťovacou spoločnosťou Pacific Insurance zo Šanghaja. Spoločnými silami bola založená zdravotná poisťovňa pod obchodným názvom Pacific Allianz Health Insurance. Kapitálová účasť Allianz činí 23 %. 

Znalci čínskeho poistného trhu pokladajú vyššie uvedenú angažovanosť najväčšieho nemeckého poisťovateľa za výraz jeho dôvery vo vzťahu k čínskemu poistnému trhu. Na druhej strane panuje názor, že nemecký koncern ešte nepripravil žiadnu finálnu stratégiu pre čínsky trh. Doterajšie realizované kroky sú interpretované skôr ako test.

V tejto súvislosti je vhodné spomenúť trvalú podporu nemeckým firmám zo strany nemeckej vlády pri ich prenikaní na čínsky trh. Na nedávnom zjazde CDU kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že Nemecko bojuje za ľudské práva. Nesmie sa ale zabúdať na tú skutočnosť, že ČĽR je dôležitým obchodným partnerom. Oboja sa podľa nej musia dať dohromady, resp. zladiť. [1]

[1] https://www.morgenpost.de/politik/article227720001/Merkel-auf-dem-CDU-Parteitag-Zum-Abschied-friedlich.html 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články