Ako sa Rakúšania poisťujú na cesty do zahraničia?


			Ako sa Rakúšania poisťujú na cesty do zahraničia?

Viac ako 3/4 Rakúšanov vyberajú cieľ svojej cesty podľa bezpečnostnej situácie v konkrétnej krajine. Pritom získavajú informácie hlavne na internete.

Dohodnutie cestovného poistenia však patrí len pri menšine k obvyklej predcestovnou príprave. Mnohí považujú za dostatočné krytie z platobných kariet, karty zdravotného poistenia alebo karty autoklubu.

Výskumná agentúra Marketagent.com vykonala z poverenia Allianz Partners Österreich vlani v decembri reprezentatívnu on-line štúdiu medzi 500 respondentmi vo veku od 18 rokov v Rakúsku na tému „Bezpečnosť na cestách".

Bezpečnostná situácia v danej cieľovej krajine má pre 78 % oslovených vysoký alebo veľmi vysoký vplyv na jeho výber destinácie. Významnejšími faktormi sú už len krajina (84 %) a čistota (79 %).  

Ako najbezpečnejší štát vidia Rakúšania svoju vlastnú krajinu (72%), zatiaľ čo nasledujúce priečky sú obsadené až s obrovským odstupom: Nemecko (8%) a Chorvátsko (7%). Z tohto dôvodu si hľadajú cestovné ciele Rakúšania najradšej v tuzemsku, uvádza Allianz.

Varovanie ohľadom ciest vydávané Ministerstvom zahraničných vecí majú pri plánovaní odchodu veľmi vysoký vplyv pre 37 % a vysoký vplyv pre ďalších 28 % respondentov. Naopak, úplne mimo záujem sú takéto hlásenia pre každého dvadsiateho Rakúšana. 

Čoho sa Rakúšania na cestách boja najviac?

Veľmi veľké alebo veľké riziko predstavujú pre našich južných susedov na cestách ochorenia (17 %) alebo zranenia a nehody (necelých 17 %). Za najväčší rizikový faktor na ceste však považuje vyše 41 % opýtaných dopravnú zápchu, 32 % sa obáva zlého počasia a 28 % meškania.

Ženy majú na cestách potrebu vyššieho štandardu bezpečia než muži. To isté platí pre vekovú skupinu nad 60 rokov. Z lokálneho hľadiska považujú bezpečnosť za relatívne menej významnú Viedenčania ako zvyšok Rakúska. 

Zdroje informácií

Informácie o bezpečnostnej situácii v cieľovej krajine si zisťuje viac než polovica respondentov na internete alebo na sociálnych sieťach (viac ako 53 %). Druhým najvýznamnejším zdrojom informácií sú správy v médiách (34 %) a webová stránka Ministerstva zahraničných vecí (29 %). V cestovnej kancelárii alebo u organizátora cesty získava údaje viac ako štvrtina (27%), u priateľov a známych sa informuje 18 % oslovených.

Kartu do vrecka, a ide sa!

Viac ako 80 % respondentov opísalo ako bežné prípravy pred cestou zabalenie platobnej karty, zdravotnej kartičky a mobilu. Tri štvrtiny z nich si zoberie tiež svoje lieky. Dohodnutie cestovného poistenia naproti tomu patrí k obvyklej príprave len u 31,4 % opýtaných. Pri otázke, akú poistnú ochranu človek pre uskutočnenie cesty daný človek obvykle používa, zaujíma cestovné poistenie prekvapivo až nižšie priečky.

Pre viac ako 47 % respondentov predstavuje bežnú poistnú ochranu kartička zdravotného poistenia, pre 43 % kreditná karta a pre 38 % členstvo v nejakom autoklube. Zo štúdie tiež vyplynulo, že silnie trend celoročného pokrytia prostredníctvom ročných poistných zmlúv.

Pre viac ako 2/3 oslovených v štúdii sú v núdzi obzvlášť dôležité lekárska konzultácia alebo zdravotné ošetrenie. Tiež organizácia návratu domov alebo ďalšie cesty (56 %) a osobná podpora na mieste (40 %) sú považované medzi opýtanými za obzvlášť dôležité. Vrátenie peňazí pri zrušení cesty považuje za zvlášť významné len jeden zo štyroch respondentov (24 %). 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články