Čínsky trh optikou Allianz. Motorom rastu budú menšie mestá


			Čínsky trh optikou Allianz. Motorom rastu budú menšie mestá
30.10.2019 Zahraničie

V septembri priletela na dvojdňovú návštevu Číny nemecká kancelárka Angela Merkelová. Bola to jej už dvanásta návšteva.

Väčšinou sa nejedná len o protokolárne a čestné návštevy, ale s kancelárkou zvyčajne cestujú aj významní nemeckí manažéri, ktorí stoja na čele najväčších koncernov. Tento rok bola ich účasť možná naliehavejšia ako predtým, a to vzhľadom na mnohé globálne výzvy, ktoré ovplyvňujú aj nemecko-čínske ekonomické vzťahy.

V delegácii bol prítomný aj výkonný riaditeľ skupiny Allianz Oliver BATE, ktorý využil túto príležitosť a s Bank of China podpísal dohody o prehĺbenej spolupráci vo finančnej a poisťovacej oblasti.

U návštev nemeckej kancelárky v Číne sa berú vždy do hry ako ľudské práva, tak možnosti posilnenia vzájomných hospodárskych vzťahov, pričom sa usiluje o ich určitú vyváženosť. Tento rok bola ale jej návšteva zatienená obchodnou vojnou medzi Čínou a USA, rovnako ako nepokojmi v Hongkongu.

Dokonca aj skôr opatrný šéf Allianz Oliver BATE sa rozhneval nad globálnou politickou situáciou a vyhlásil, že „nemôže reagovať na Trumpov tweet zmenami bilancie". Čína a India patrí totiž k najdôležitejším poistným trhom, ktoré by chcel BATE otvoriť pre mníchovský koncern.

V Indii investoval Allianz prvýkrát v roku 2017 a založil spolu s lokálnym partnerom spoločný podnik s cieľom rozvíjať kancelárske projekty. V roku 2018 nasledoval projekt v oblasti rozvoja logistiky. 

V „Ríši stredu" mohol Allianz dokonca ako vôbec prvý zahraničný poisťovateľ založiť v minulom roku holding, a to bez účasti akéhokoľvek tuzemského podniku. Pre Bäteho to znamená dôležitý míľnik na jeho ťažení do Číny. Treba však spomenúť, že koncern Allianz je v Číne aktívny už viac ako 100 rokov.

V životnom poistení má teraz Allianz účasť na spoločnom podniku so štátnym finančným obrom CITIC pod obchodným názvom Allianz China Life. Pokiaľ ide o škodové a úrazové poistenie, v júli 2019 oznámilapartnerstvo s čínskym internetovým obchodníkom spoločnosťou JD.com.

V tejto súvislosti je nutné podotknúť, že tuzemská konkurencia v Číne nespí, práve naopak. Poisťovacia skupina Ping An, ktorá je v súčasnej dobe považovaná za najcennejšiu poisťovňu sveta, už v roku 2016 predstavila v príslušnej bielej knihe svoju digitálnu stratégiu. V roku 2017 sa sama definovala ako „najväčšia čínska skupina v oblasti služieb pre finančné" zážitky".

Táto skupina vytvorila napríklad platformu pre rôznorodé produkty vyhovujúce príslušným skupinám klientov a zaviedla služby, ktoré je možné individuálne prispôsobovať. Príkladom môžu byť veľmi rýchle záchranné služby pri poistení zodpovednosti z prevádzky vozidla, kedy sa znalecké posudky vybavia počas 10 minút a poistné plnenie môže byť vyplatené ešte počas daného dňa. Bleskové plnenia existuje aj v životnom poistení. Klient oň môže požiadať on-line a výplata poistného plnenia sa potom uskutoční do 30 minút. 

Druhým príkladom môže byť spoločnosť Zhong An. Tento online poisťovateľ so sídlom v Šanghaji vidí najväčšiu hodnotu nasadenia umelej inteligencie v optimalizácii zážitkov klienta. V prípade Zhong An nemá digitálna technika len zjednodušiť procesy, ale ich urobiť pre klientov „individuálnymi a humánnymi".

Tretí príklad je tiež zo Šanghaja a týka sa spoločnosti Pacific Insurance. Pri tvorbe digitalizácie pre poistenie zodpovednosti z prevádzky vozidla bol realizovaný posun od zaostrenia na motorové vozidlo k zaostrenie na klienta v poistení tejto zodpovednosti a tým na zážitky ľudí.

Pacific Insurance vysvetľuje túto zmenu prístupu tým, že riziká sú v tomto podnikaní podmienené najviac ľuďmi a sú znázorniteľné napríklad v scenároch používania vozidla, životného priestoru, resp. okolností prostredie, a jazdného správania sa klienta. Na druhej strane sa dajú ľudia vytvorením zvláštnych zážitkov ovplyvniť a získať. 

Čína už dávno nie je lacnou pracovnou dielňou sveta. Ľudová republika sa nachádza skôr v transformačnom procese, pričom dopyt Číňanov po produktoch a službách stále stúpa. Jeden z expertov Allianz predpovedá, že motorom rastu budú v Číne menšie mestá. Porastie tam dopyt a budú sa na ne viac zameriavať podniky spotrebného priemyslu. Dojednanie s Bank of China by malo Allianz v každom prípade otvoriť nové príležitosti a umožniť jej profitovať z čínskeho hospodárskeho boomu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Úvery a zabezpečené financie 2020 Slovensko | ICLG

Lending Firm,  9. 4. 2020

Financovanie - Pôžičky - Investície, Financujeme vaše projekty rýchlo a efektívne. Pre vašu osobnú pôžičku, hypotéku, dlh, voľný čas, šťastné udalosti, svadby, sme na vašej strane, aby sme dostali potrebné finančné prostriedky. Požiadajte teraz,Email: lendingcashexperts@gmail.com

RSS

Súvisiace články