Ľadovec rozbíjal sklá na autách! Poškodení hlásili prvé škody...


			Ľadovec rozbíjal sklá na autách! Poškodení hlásili prvé škody...
28.6.2019 Škody, Poistný trh

Košicami sa vo štvrtok popoludní prehnala silná búrka s ľadovcom. Krúpy údajne dosahovali až päť centimetrov. Aké prvotné škody zaznamenali poisťovne?

Radí poisťovňa Allianz-SP

Až 1044 áut poškodil ľadovec, ktorý sa včera popoludní prehnal Košicami. Krúpy o veľkosti
pingpongových loptičiek rozbíjali sklá áut a výrazne poškodili kapoty. Klienti Allianz - SP odvčera nahlasujú svoje poistné udalosti a aktuálne počet škôd vozidiel po včerajšom krupobití v Košiciach a okolí presiahol tisícku, pričom škody neustále pribúdajú.

Okrem vozidiel ľadovec poškodil aj privátny majetok ľudí, najmä eternitové strechy, lexanové striešky nad vchodmi domov, strešné okná, fasády domov, prestrešenia terás, žalúzie a slnečné kolektory. Aktuálne evidujú Allianz - SP približne 40 takýchto poistných udalosti. Väčšina škôd na nehnuteľnostiach sa pohybuje vo výške okolo 2000 - 3000 eur. Evidujú aj poškodenú strechu domu v hodnote približne 5000 eur.

Čo robiť pri poistnej udalosti:

Škody po krupobití na majetku sú kryté v rámci poistenia nehnuteľnosti, škody na vozidlách zas kryje havarijné poistenie, z rizika živel. „Akúkoľvek škodu na vozidle či inom majetku je treba poisťovni nahlásiť online, telefonicky alebo na pobočke, a to čo najskôr, aby sme mohli poistnú udalosť začať riešiť a poškodeným klientom čo najskôr škodu uhradiť. Odporúčame si vzniknuté škody aj zdokumentovať, stačí odfotiť do mobilu a fotky odoslať poisťovni pri hlásení škody," radí hovorkyňa Allianz - SP Lucia Muthová.

Radí poisťovňa Generali

Poisťovňa Generali zaznamenala v súvislosti so včerajším ľadovcom v Košiciach 536 poškodených vozidiel s celkovou odhadovanou škodou 662 000 eur. Silné krupobitie spôsobilo niekoľko škôd aj na budovách. Odhadované škody z poistenia majetku predstavujú približne 30 000 eur. Výška škôd bude zrejme ešte narastať. Predpokladá sa  totiž, že klienti budú postupne nahlasovať aj ďalšie poistné udalosti.

„Na preplatenie škôd, ktoré napáchajú búrky, je potrebné mať uzatvorené poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Dôležité je mať poistené živelné riziká, a to vrátane víchrice a krupobitia. Škody na budovách sa kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na vozidlách hradí poisťovňa z havarijného poistenia, konkrétne z rizika živel," spresňuje Katarína Kukurová, špecialistka externej a internej komunikácie. 

Čo robiť pri poistnej udalosti?

Ak je to možné, po poistnej udalosti by mali klienti s odstraňovaním následkov alebo opravou počkať do obhliadky poisťovne. Samozrejme, ak je z hygienických alebo bezpečnostných dôvodov nevyhnutné začať s odstraňovaním škôd skôr, ľudia to môžu urobiť. V takom prípade je však potrebné si poistnú udalosť zdokumentovať. Dnes už majú aj mobilné telefóny pomerne dobré fotoaparáty, poisťovni postačia aj fotky odfotené na telefóne.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články