Allianz – SP:  Alkohol počas sviatkov vás môže vyjsť draho


			Allianz – SP:  Alkohol počas sviatkov vás môže vyjsť draho
15.12.2016 Poistný trh

Za alkohol za volantom vám môže poisťovňa znížiť alebo zamietnuť odškodné. Účet za nehodu v PZP vyšiel opitého vodiča na 69-tisíc eur. Alkohol sa nevyplatí ani na svahu - nad 1,5 promile si škody zaplatíte sami.

Zľadovatené, zasnežené a často neodhrnuté cesty, hmla, skoršie stmievanie sa, aj horšia viditeľnosť. Zimné obdobie na cestách je z pohľadu nehôd oveľa kritickejšie ako zvyšok roka. Navyše, počas vianočných sviatkov si mnohí neodpustia alkohol.

Niektorí sa s alkoholom v krvi vyberú na svah, iní si neváhajú sadnúť aj za volant. „V minulom roku sme podľa štatistík Allianz – SP zaznamenali až 38 dopravných nehôd spôsobených požitím alkoholu. Tento rok evidujeme 22 takýchto nehôd“, bilancuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Poistenie a alkohol nejdú dohromady

Pri požití alkoholu a spôsobení škody načriete hlbšie do vlastného vrecka. Ak totiž spôsobíte nehodu či inú škodu pod vplyvom alkoholu, poisťovňa vám v rámci havarijného poistenia môže poistné plnenie znížiť.

Ak ale spôsobíte škodu v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP), poisťovňa môže od vás žiadať plnenie za škodu, ktorú vyplatila poškodenému, a to až do výšky 100 percent. Účet za nehodu vás tak môže vyjsť poriadne draho. Raritou nie sú ani 10-tisícové účty, ktoré vinník platí pozostalým doživotne.

Tento rok sme riešili dopravnú nehodu klienta, ktorý zrazil troch chodcov, z toho jeden úraz bol smrteľný. Vodičovi namerali až 1,8 promile alkoholu v krvi. Účet za nehodu sa vyšplhal na vyše 69-tisíc eur a zahŕňal poškodenie oboch vozidiel a dopravného značenia, náklady na liečenie poškodených, bolestné, stratu zárobku, výdavky na pohreb až po náklady spojené s priznaným invalidným dôchodkom, vdovským a sirotským dôchodkom a sťažením spoločenského uplatnenia, o ktorom rozhodol súd“, vysvetľuje Lucia Muthová.

Aj na svah bez alkoholu

Posilniť sa niečím tvrdším sa nevyplatí ani na lyžovačke. Ak ste totiž pili alkohol a utrpíte zranenie na svahu, poisťovňa vám môže znížiť náhradu škody primerane podľa toho, do akej miery bol príčinou nehody práve alkohol v krvi.

Ak vám ale namerajú viac ako 1,5 promile, poisťovňa vám vzniknutú škodu nenahradí. Navyše, podľa novely zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), môžete za nedisciplinované správanie na svahu dostať pokutu až do výšky 331 eur. 

Zdroj: Allianz - SP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články