Zisk Aegonu v 1. polroku tohto roka klesol


			Zisk Aegonu v 1. polroku tohto roka klesol
15.8.2020 Zahraničie

Holandská poisťovňa Aegon zaznamenala v 1. polroku pokles zisku. A väčší, ako sa očakávalo.

Dôvodom bola pandémia nového koronavírusu, ktorá spôsobila nárast úmrtnosti. Aj zníženie úrokových sadzieb v USA, kde Aegon generuje dve tretiny svojich príjmov, malo nepriaznivý vplyv na jeho výsledky.

Poisťovňa zároveň stiahla finančné usmernenie pre tento a budúci rok, pričom poukázala na neistý výhľad ekonomík. Nový generálny riaditeľ Lard Friese predstavil niekoľko opatrení na zachovanie kapitálu poisťovne, ktorej výsledky sú už roky slabé. A vyhlásil, že prehodnotí niektoré prevádzky.

Aegon vykázal za 1. polrok 2020 základný zisk pred zdanením vo výške 700 miliónov eur, čo predstavuje pokles o 31 % z 1,01 miliardy eur v rovnakom období minulého roka 2019. Čistý príjem v sledovanom období klesol o 67 % na 202 miliónov eur zo 617 miliónov eur vlani. Tento výsledok odráža jednorazový poplatok spojený so zmenami v USA.

Analytici predpovedali Aegonu základný zisk pred zdanením vo výške 753 miliónov eur a čistý výnos 262 miliónov eur. Čisté odpisy z hodnoty aktív v sledovanom období dosiahli 194 miliónov EUR. Príčinou bolo predovšetkým zníženie hodnoty dlhopisov v oboch Amerikách, najmä v energetickom sektore, a odpisy z nezabezpečeného úverového portfólia v Holandsku.

Pokiaľ ide o budúcnosť, Aegon uviedol, že na základe výsledkov za 1. polrok 2020 a vzhľadom na neistý hospodársky výhľad stiahol svoje finančné ciele na tento a budúci rok. Nové ciele plánuje zverejniť v decembri.

Zdroj: Aegon, TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články