10 trendov, ktoré v roku 2021 ovplyvňujú poisťovníctvo vo svete 


			10 trendov, ktoré v roku 2021 ovplyvňujú poisťovníctvo vo svete 

Rok 2021 určite prinesie veľa prekvapení, ale je takmer isté, že nasledujúcich desať trendov značne ovplyvní poisťovníctvo.

Pandémia COVID-19 nám pripomenula, že pokúšať sa predpovedať budúcnosť nemá význam. Pomohla nám však aj predstaviť si, ako by mohla taká budúcnosť vyzerať podľa portálu Insuranceblog.accenture. 

Na začiatku roku 2020 len málokto predvídal, aký chaos spôsobí pandémia COVID-19 po celom svete. Všetko ostatné, čo sa stalo minulý rok, dokázala zatlačiť do úzadia. Všetky predpovede ekonomických analytikov, odborníkov na prieskum trhu a investičných guru zmarila celosvetová udalosť, ktorú neočakával takmer nikto.

Keď uvažujeme o tom, čo nás v roku 2021 čaká, je dobré si uvedomiť, v akom nepredvídateľnom svete žijeme. Keby sme budúcnosť dokázali predvídať, poistenie by sme nepotrebovali. Naše živobytie závisí od neistoty.

Aké veľké udalosti otrasú v najbližších 12 mesiacoch našou planétou? Výkyvy v geopolitike, ekonomické prekvapenia, prelomové technologické objavy, ďalšia pandémia? Nemáme tušenie. Dokážeme však identifikovať kľúčové trendy, ktoré sa vynárajú v súvislosti s pandémiou COVID-19.


Mohlo by vás zaujímať: Európske firmy považujú kyberbezpečnosť a ochranu údajov za hlavné témy budúcnosti


Hoci neočakávané celosvetové či regionálne udalosti môžu ovplyvniť priebeh týchto vývojových trendov, tie už začínajú naberať na obrátkach. Mnohé z nich pandémia urýchlila. Ich včasné spozorovanie umožní poisťovateľom zosúladiť svoje podnikanie s meniacimi sa potrebami zákazníkov a poskytovať im nové, potenciálne výnosné produkty a služby.

Nižšie uvádzame desať trendov, ktoré podľa môjho názoru v roku 2021 výrazne ovplyvnia poisťovníctvo.

1. trend: Nárast dopytu po službách v oblasti zdravia a pohody

V dôsledku pandémie COVID-19 sa do popredia záujmu zákazníkov posunulo zdravie a telesná a duševná pohoda. Poisťovatelia na to zareagovali posilnením ponuky tradičného zdravotného a životného poistenia radom produktov a služieb v oblasti digitálneho zdravia a telesnej a duševnej pohody. Poisťovne, ktoré sa dokážu v zdravotníckom ekosystéme rýchlo presadiť, získajú oproti konkurencii veľkú výhodu.

2. trend: Digitálne služby sa stanú normou

Digitálne služby a distribučné kanály nahradia tradičné kanály poisťovní a stanú sa primárnym spôsobom kontaktu so zákazníkmi, hoci zákazníci budú aj naďalej vyhľadávať fyzické kanály a odborníkov, aby sa s nimi poradili ohľadom komplexných rozhodnutí a ponúk.

Spotrebitelia začali počas pandémie vo veľkom využívať digitálne služby a len málokto sa vráti k svojim predchádzajúcim návykom. Digitálne služby, ktoré sú plynulo prepojené s fygitálnymi zážitkami, najmä na mobilných platformách, sa stanú pre zákazníkov rozhodujúcim prvkom pri kúpe poistenia. Poisťovne, ktoré sa s lákavými digitálnymi ponukami nepoponáhľajú, prídu o zákazníkov.

3. trend: Viaceré poisťovne začnú poskytovať služby nad rámec poistenia

Pokrok v oblasti digitálnych technológií otvára množstvo príležitostí pre poisťovateľov, ktorí túžia expandovať za hranice svojich tradičných trhov. Stagnujúce príjmy z poistného a nízke výnosy z investícií, ktoré sa očakávajú v roku 2021, tento trend ešte urýchlia. Očakávajte, že poisťovne oznámia niekoľko prekvapivých partnerstiev v snahe rozšíriť svoju príjmovú základňu.

4. trend: Špecializované riešenia budú na výslní

V súvislosti s pandémiou COVID-19 začali poisťovatelia ponúkať celý rad inovatívnych ponúk v oblasti riadenia rizík. Bude stúpať dopyt po riešeniach na mieru, ako je napríklad krytie kontinuity podnikania pre malé podniky, ochrana pred kybernetickými hrozbami, poistenie proti pandémii a poistenie v prípade zrušenia udalostí.

Záujem o poistné riešenia zamerané na konkrétne demografické skupiny, ako sú mladí dospelí alebo dôchodcovia, bude obzvlášť stúpať, čo prinesie partnerské príležitosti medzi etablovanými spoločnosťami a novými poisťovníckymi technológiami (tzv. InsurTech poistenie).


Mohlo by vás zaujímať: OVB nový líder na poistnom trhu, Fingo.sk skokan roka, Partners Group najziskovejší


5. trend: Giganti budú rásť

Inovatívni noví poisťovatelia sa v posledných rokoch tešili veľkej obľube a získavali značné finančné prostriedky. Tento rok sa však do popredia dostanú tradičné poisťovne. Ich sila aktív a rozsiahle interné zdroje im umožnia prekonať potenciálne nepriaznivé ekonomické podmienky a zabezpečiť nové príležitosti generovania výnosov. Odvetvie poisťovníctva sa v roku 2021 pravdepodobne dočká niekoľkých významných fúzií a akvizícií.

6. trend: Dôvera bude prioritou

Dôvera spotrebiteľov sa stane zásadnou črtou podnikania v roku 2021. Spotrebitelia nebudú od svojich poisťovateľov očakávať iba kvalitné a výhodné služby, budú od nich tiež vyžadovať ochranu svojich osobných údajov. Okrem toho od nich budú očakávať, že sa budú správať eticky vo všetkých aspektoch ich podnikania. Poisťovatelia, ktorí zjavne porušili dôveru svojich zákazníkov, riskujú značné poškodenie dobrého mena.

7. trend: Udržateľnosť je budúcnosť

Poisťovatelia budú tento rok vystavení rastúcemu tlaku, aby vyjadrili svoju podporu iniciatívam zameraným na udržateľnosť, ktoré sa venujú problematike zmeny klímy, znečistenia životného prostredia a sociálnej nespravodlivosti.

Poisťovne, ktoré budú iniciatívne a uskutočnia viditeľné zmeny v rámci svojich organizácií s cieľom prispieť k riešeniu týchto problémov a stať sa skutočne „udržateľnými poisťovacími spoločnosťami“, zatienia svojich konkurentov. Posilnia svoju značku a nebudú musieť dodatočne vyhovieť zákonným požiadavkám, ktoré môžu byť nariadené neskôr.

8. trend: Prechod na ekologickejšie riešenia sa zrýchli

Keďže fosílne palivá naďalej strácajú priazeň regulačných orgánov, akcionárov a spotrebiteľov, poisťovne zintenzívnia úsilie v oblasti ekologickej energie. Očakávajte, že niektoré poisťovne prerušia styky so spoločnosťami vyrábajúcimi fosílne palivá. Poisťovatelia automobilov sa pravdepodobne budú snažiť motivovať svojich zákazníkov, aby prešli na elektrické automobily. Niektorí môžu upriamovať pozornosť na svoj zámer prestať poskytovať poistenie benzínovým a naftovým vozidlám.

9. trend: Fixné poistné zanikne

Dopyt po poistných službách založených na priebežnom financovaní stúpne, pretože čoraz viac spotrebiteľov oceňuje flexibilitu a úspory nákladov, ktoré tieto nové ponuky poskytujú. Očakávajte, že aspoň jeden významný poisťovateľ automobilov prestane poskytovať fixné poistné a úplne prejde na účtovanie poplatkov na základe využívania služby. Ostatné poisťovne budú rýchlo nasledovať.

10. trend: Kryptomeny sa dostanú do popredia

Keďže nízke úrokové sadzby poisťovniam naďalej brzdia návratnosť investícií, poisťovne budú čoraz častejšie brať do úvahy možnosť pridať do svojich portfólií nové triedy aktív. Kryptomeny, najmä bitcoiny, podporuje čoraz väčší počet spoločností poskytujúcich finančné služby. Spoločnosť MassMutual nedávno investovala 100 miliónov USD do bitcoinu pre svoj všeobecný investičný fond. Očakávajte, že kryptomeny začne do svojich investičných portfólií pridávať aj množstvo ďalších poisťovní.

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články