Zrútenie janovského mosta: Dopady do poisťovníctvo


			Zrútenie janovského mosta: Dopady do poisťovníctvo

Zrútenie diaľničného mosta v Janove 14. augusta 2018 otriaslo verejnosťou nielen v Taliansku. Táto tragédia si vyžiadala viac ako 40 mŕtvych a desiatky zranených osôb.

Hľadajú sa príčiny nešťastia, preverujú mosty v podstate v celej Európe a bolo urýchlene pristúpené k odškodňovaniu. Objavujú sa tiež prvé informácie o dopadoch na poisťovníctvo.

Zrútenie janovského diaľničného mosta by sa mohlo stať problémom pre Allianz a Swiss Re. Podľa mediálnych správ investovala investičná dcérska spoločnosť mníchovského koncernu viac ako 600 mil. eur do spoločnosti Autostrade per l'Italia, ktorá prevádzkuje príslušnú diaľnicu.

AGCS, dcérska spoločnosť Allianz, potvrdila, že Allianz drží v konzorciu s francúzskou spoločnosťou EDF a holandským fondom DIF približne 7 % v Autostrade per l'Italia. Podľa údajov koncernu Atlantia, ktorý je rozhodujúcim vlastníkom Autostrade per l'Italia, zaplatilo konzorcium vedené Allianz za svoje podiely cca 1 mld. eur. Na nemeckého poisťovateľa pripadá v rámci konzorcia 60 %, takže sa odhaduje, že Allianz investovala viac ako 616 mil. eur. Počíta sa s poklesom výnosu z tejto investície.

Tragédia v Janove by mohla prísť pomerne draho tiež švajčiarsku zaisťovňu Swiss Re. Jej tlačová hovorkyňa potvrdila, že Swiss Re je jedným z najdôležitejších poisťovateľov spoločnosti Autostrade per l'Italia. Súčasne zdôraznila, že nemôže poskytnúť žiadne podrobnosti o jednotlivých poistných zmluvách uzatvorených s klientmi alebo komentovať rozsah poistenia. Tlačová hovorkyňa Swiss Re však uviedla, že zaisťovňa sa chce vraj zapojiť do vyšetrovania príčin zrútenia mosta.

Prevádzkovateľ Autostrade per l'Italia už prisľúbil uvoľnenie sumy 500 mil. eur, pretože chce bezodkladnou finančnou pomocou podporiť obete tragédie. Ďalšie finančné prostriedky majú plynúť do stavebných úprav, aby sa doprava v Janove zodpovedajúcim spôsobom presmerovala. Ohľadom príčiny nešťastia je prevádzkovateľ diaľnice vo vzťahu k verejnosti zatiaľ zdržanlivý. Pokiaľ ide o kontrolu a údržbu, tak vraj boli v poriadku. Podľa niektorých štúdií boli však rizikom nosníky a mostné závesy. 

Zdroj: Versicherungswirtschaftheute, oPojištení.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS