OVB nový líder na poistnom trhu, Fingo.sk skokan roka, Partners Group najziskovejší


			OVB nový líder na poistnom trhu, Fingo.sk skokan roka, Partners Group najziskovejší

Rebríček Top 30 najvýznamnejších poisťovacích maklérov v SR zostavil pre server Opoisteni.sk už po tretíkrát za sebou analytický portál FinStat.sk.

Do rebríčka sú zaradené spoločnosti, ktoré podľa Registra účtovných závierok či Štatistického úradu SR patria do odvetvia Činnosti poisťovacích agentov a maklérov (NACE kód 66220), majú povolenie Národnej banky Slovenska a v Registri účtovných závierok zverejnili hospodárske výsledky za účtovný rok 2019.

Makléri sú v rebríčku zoradení podľa celkových tržieb, čiže tržieb za tovar, vlastné výrobky a služby. FinStat.sk si však všíma aj čistý zisk, vyplácané podiely na zisku, rentabilitu tržieb či náklady na provízie. Viac prezrádza v rozhovore Pavol Suďa, hlavný analytik portálu FInStat.

 

V tomto roku vláda pre korona krízu posunula najneskorší termín podania daňových priznaní (DP), a tým pádom aj uloženia účtovných závierok, na koniec októbra. Čo ukázali aktuálne dáta v rebríčku TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2019 oproti predchádzajúcim rokom? Čakali firmy s odovzdaním DP a platením daní na poslednú chvíľu, alebo si povinnosti splnili skôr? Skúste to spresniť.

Väčšina poisťovacích maklérov uložila účtovnú závierku za účtovný rok 2019 do konca júna 2020, v termínoch obvyklých v predchádzajúcich rokoch. Na október si túto povinnosť nechali iba štyria sprostredkovatelia (Global Finance, Winners Group, Universal maklérsky dom a Volkswagen Finančné služby maklérska [VWFSM]) a Swiss Life Select Slovensko v októbri korigovala marcovú verziu.

Prekvapili vás v tomto aktuálnom rebríčku nejaké zásadné zmeny či výkyvy z analytického pohľadu a čoho sa konkrétne dotýkali? Zdá sa, že vlaňajšok bol pre mnohých pomerne úspešný...

Odvetvie poisťovacích maklérov je dobre rozbehnutý vlak, ktorý rastie roky stabilným tempom. Aj vlani celkové tržby tridsiatich najväčších sprostredkovateľov stúpli zhruba o desatinu, čo je len o málo slabšia dynamika ako v rokoch 2017 a 2018.

V porovnaní s vlaňajším rebríčkom sa do tohtoročného porovnania dostali dvaja noví sprostredkovatelia (Poinfo a Salve Finance). Tí z Top 30 vytlačili Finanzpartner a R.I.C. Slovakia, ktorej klesol obrat o tretinu a čistý zisk o polovicu. Firme Finanzpartner sa síce tržby znížili o pätinu, no čistým ziskom by sa zaradila do prvého tucta najprofitabilnejších firiem v odvetví.


Mohlo by vás zaujímať: TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2019 na Slovensku podľa oPoisteni.sk


Vyskočili niektoré z maklérskych spoločností s tržbami výraznejšie nad tie ostatné, alebo sa držali skôr v štandarde uplynulých rokov?  Kto s tržbami naopak „prepadol„“ za posledné tri roky?

Najrobustnejší prírastok tržieb zaznamenali Partners Group a Fingo.sk, ktoré si však prilepšilo hlavne predajom hypoték a investičných produktov. Naopak, najväčší pokles zaznamenala Insia SK a hlavne Respect Slovakia, ktorá sa z pozície dlhoročnej trhovej jednotky prepadla až na tretie miesto.

Novým lídrom trhu sa tak stala OVB Allfinanz Slovensko, ktorej však na krk dýcha dynamickejší a podstatne ziskovejší Partners Group. Ak si svoje tempo udrží, o rok sa budeme baviť o ďalšej novej jednotke.

Ako je to so ziskovosťou v tomto odvetví?

Ziskovosť je disciplína, v ktorej väčšina slovenských podnikateľov môže poisťovacím maklérom iba ticho závidieť. Celkový čistý zisk Top 30 stúpol vlani o necelé tri percentá na skoro 34,6 milióna eur. Z každého utŕženého eura premenia makléri na profit viac ako 11 centov.

Násobne vyššiu ziskovosť tržieb tradične vykazujú dcéry lízingoviek, ktoré financujú kúpu automobilov (UniCredit Broker, ČSOB Leasing poisťovací  maklér), no okolo 20% sa držia aj Aon, Partners Group či Respect Slovakia.

Najväčší absolútny prírastok zisku vlani zaznamenali Partners Group, Aon a Swiss Life Select, a najväčší pokles VWFSM, ktorá agresívne dotvárala rezervy. Dlhodobo stratová Renomia prerobila za uplynulé štyri roky vyše 400-tisíc eur a jej vlastný kapitál nedostanú z mínusu ani krátkodobé pôžičky od spoločníkov.

Akým spôsobom makléri so zarobenými ziskami narábajú? Posilňujú kapitál alebo si ich skôr vyplácajú ako dividendy?

Makléri si obvykle vyplácajú cez dividendy respektíve podiely na zisku približne 90% ziskov dosiahnutých v predchádzajúcom účtovnom období. Je to zhruba 32 miliónov eur ročne. Vlaňajšok je však výnimočný tým, že z vlastného kapitálu odčerpali viac ako 37,6 milióna eur.

Prispela k tomu Swiss Life Select, ktorá si vyplácala dividendy za dva predchádzajúce roky naraz. Ale hlavne Winners Group. Ten znížil nerozdelené zisky minulých období o takmer 5,4 mil. eur, čo pravdepodobne súvisí s korekciou pôžičiek, ktoré poskytuje prepojeným účtovným jednotkám.

Ochranné opatrenia štátu pred vírusom COVID-19 do istej miery zmrazili poistný i finančný trh, čo sa zrejme prejaví až v daňových priznaniach za rok 2020. U ktorých dát bude podľa vás viditeľný najväčší posun a do akej miery to ovplyvní daný sektor v oblasti poisťovacích maklérov?

V poznámkach k účtovným závierkam uvádzajú makléri vo vzťahu ku korona kríze iba všeobecné frázy, z ktorých nemožno odhadnúť, ako sami vnímajú riziká súvisiace s poklesom dopytu po finančných produktoch a teda i po službách finančných sprostredkovateľov.

Keďže makroekonómovia čakajú v tomto roku prepad hrubého domáceho produktu o 7-10 %, čo bude v každom prípade najväčší hospodársky útlm od reforiem v 90. rokoch, bol by som prekvapený, ak by sa neprejavil zhoršením tržieb i zisku finančných sprostredkovateľov. Tí si však v predchádzajúcich rokoch vytvorili dostatočný profit na to, aby so svojimi sieťami mohli tento – verme krátkodobý výkyv domácej ekonomiky – preklenúť.

Zdroj: oPoisteni.sk, FinStat

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články