Rakúska UNIQA podporí elektrické autá zľavou z poistného


			Rakúska UNIQA podporí elektrické autá zľavou z poistného
25.4.2018 Zahraničie

Elektromobily sa stávajú v susednom Rakúsku atraktívnou alternatívou, pokiaľ ide o obstaranie nového vozidla. Vlani bolo uvedených do prevádzky celkom 5433 elektromobilov.

To znamenalo oproti roku 2016 medziročný nárast o 42 %. Rakúska poisťovňa UNIQA dokonca v roku 2017 zaznamenala o 45 % viac poistených elektromobilov.

Nevyhnutnou podmienkou prevádzky je dostatočne hustá sieť dobíjacích staníc. V tej Rakúsko patrí medzi 10 najlepšie vybavených štátov v Európe. Okrem toho odštartoval ku koncu minulého roka projekt firmy IONITY zameraný na výstavbu rýchlonabíjacích stanovísk na diaľniciach a hlavných dopravných ťahoch naprieč celým Rakúskom, ale aj Nemeckom a Nórskom. Vďaka tejto iniciatíve bude čoskoro možné využívať bez obmedzenia elektromobily na dlhé trate. 

Rakúska poisťovňa UNIQA odmeňuje vodičov, zameraných na ochranu životného prostredia, zľavou 25 % z poistného za povinné ručenie, ak sa rozhodnú pre elektromobil. Odpadajú aj poistné dane podľa motorizácie a ďalšie poplatky. Úspora môže napríklad pri vozidle s výkonom 85 kW predstavovať aj viac ako 60 % z poistného.

Štátna pomoc

Rakúska spolková vláda vyhlásila v spolupráci s dovozcami automobilov a motocyklov podporný balík, nazvaný Akcia E-mobilita. Tá uľahčuje rozhodovanie motoristom, ktorí chcú pri jazde chrániť životné prostredie. 

Na kúpu vozidla s čisto elektrickým pohonom alebo alternatívnym pohonom prispeje stáť až 4.300 eur, ak nie je cenníková cena konkrétneho vozidla vyššia ako 50.000 eur. Musí ísť o kúpu alebo lízing elektromobilu novouvedeného do prevádzky. Žiadosť o podporu treba podať najneskôr do 6 mesiacov od kúpy. Pre nadobudnutie hybridných áut alebo jednostopových elektromobilov sa poskytuje dotácia v menšom rozsahu. Ďalšiu podporu navyše získajú tí, ktorí si okrem nákupu elektromobilu zriadia hneď aj privátnu dobíjaciu stanicu.  

Zvláštne registračné značky

Od apríla minulého roku využívajú majitelia elektromobilov ďalšie výhody. Dostávajú špeciálne biele značky so zelenými písmenami. Vďaka týmto značkám môžu využívať na komunálnej úrovni ďalšie bonusy, napríklad bezplatné parkovanie. Týka sa to napríklad Grazu, Klagenfurtu, Villachu a Innsbrucku. Obce môžu tiež dovoliť, aby si elektromobily nabíjali batérie v oblastiach so zákazom zastavenia alebo parkovania, ktoré budú na tento účel osobitne označené.  

Zdroj: UNIQA Versicherungen

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články