Jarná prognóza nemeckej ekonomiky v tieni ruskej agresie


			Jarná prognóza nemeckej ekonomiky v tieni ruskej agresie
11.5.2022 Zahraničie

Jeden z popredných nemeckých výskumných inštitútov, Kielský inštitút pre svetové hospodárstvo (IfW), ktorý má viac ako storočnú históriu, zverejnil svoju jarnú prognózu nemeckého hospodárstva. 

Je nesporné, že makroekonomický vývoj v Nemecku môže mať významný vplyv na české národné hospodárstvo a samozrejme aj na poistné trhy v oboch krajinách. Z tohto dôvodu je užitočné stručne predstaviť prognózu. 

Inštitút zastáva názor, že vojna na Ukrajine značne zaťažuje nemecké národné hospodárstvo a zvyšuje už aj tak silné inflačné tlaky. Obnova by sa však nemala úplne prerušiť. Napriek tomu IfW očakáva, že tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) by mohlo byť približne polovičné v porovnaní s predchádzajúcou prognózou.

Pôvodná prognóza počítala s rastom HDP upraveným o infláciu na úrovni 4 %, ale v jarnej prognóze sa teraz uvažuje len o 2,1 %. Miera inflácie by mohla v roku 2022 dosiahnuť 5,8 %, čo je najvyššia úroveň od zjednotenia Nemecka.


Mohlo by vás zaujímať: Ako vlani fungoval dohľad NBS nad finančným a poistným trhom? 


Pokiaľ ide o základné makroekonomické ukazovatele, prognóza vyzerá takto: 

Pokud jde o základní makroekonomické ukazatele, prognóza vypadá následovně 1

Z uvedenej tabuľky napríklad vyplýva, že od roku 2022 by sa mal v Nemecku znížiť celkový štátny dlh aj deficit financovania, resp. deficit štátneho rozpočtu. Spoločnosť IfW sa tiež pokúsila vyčísliť vplyv vojenského konfliktu na Ukrajine a dospela k záveru, že v tomto a budúcom roku by mal z hľadiska vplyvu na výkonnosť hospodárstva stáť približne 90 miliárd EUR.


Mohlo by vás zaujímať: Dôchodková reforma: Štyri najväčšie zmeny, ktoré čakajú naše dôchodky


Podľa IfW vojna na Ukrajine veľmi zaťažuje nemecké hospodárstvo vysokou neistotou, novou záťažou v dodávateľských reťazcoch a, samozrejme, drahšími surovinami, čo sa týka najmä ropy a plynu. V porovnaní s prognózou z decembra 2021 sa v tohtoročnej jarnej prognóze predpokladá, že v roku 2022 budú náklady Nemecka na dovoz energie vyššie o 40 miliárd EUR. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články