Špekulácie sa potvrdili. Tesla má vlastné poistenie áut pre Nemecko


			Špekulácie sa potvrdili. Tesla má vlastné poistenie áut pre Nemecko
13.5.2021 Zahraničie

Tesla ponúkla v Nemecku svoje poistenie áut. Podľa dozorného orgánu BaFin nezaložil ale americký koncern pre Nemecko vlastnú poisťovňu, ale operuje pre toto územie zo svojej európskej centrály na Malte. 

Tesla vo svojej gigantické továrni v Berlíne zriadila vlastnú pobočku pre poistenie. Podnik už dokonca zháňa manažérov poisťovacieho programu a špecialistami na poistnú matematiku. Nie je však doteraz známe, kedy pobočka v Nemecku schválená automaticky podľa zákona EÚ konkrétne začne pracovať.

Ako adresu nemeckej pobočky poisťovne uvádza úrady Tesla-Straße 1 v Grünheide, PSČ 15537, teda v mieste sídla vznikajúcej obrovskej továrne Tesla pri Berlíne. V rámci areálu sa nachádzajú aj kancelárske priestory. Podľa zdrojov sledujúcich vývoj Tesly v Nemecku sú niektoré kancelárie už čiastočne využívané. 

Potvrdili sa tak špekulácie z minulého roka, podľa ktorých Tesla chce začať ofenzívu v poistení pre Európu. Podľa Torstena Kusmanowa, poisťovacieho experta a partnera v oblasti digitálnej sféry poradenskej spoločnosti Capco, je to len otázka času, „akonáhle budú prekonané všetky prekážky". V tomto zmysle ho citoval vlani odborný týždenník Automobilwoche.

Šéf koncernu Elon Musk plánuje podporovať bezpečnú jazdu bez rizika nízkym poistným, a naopak „napariť" vyššiu sadzbu takým vodičom, ktorí jazdia nebezpečne. Podľa vlastného oznámenia na takúto segmentáciu disponuje Tesla dostatočnými dátami. To súhlasí so skorším stanoviskom, podľa ktorého bude Tesla dôsledne rozlišovať medzi vodičmi. 

Čína, Kalifornia... kam ďalej?

Začiatkom augusta 2020 americký producent áut novej generácie registroval nový podnik Tesla Insurance Brokers Co., Ltd. v Číne. Ide o maklérsku spoločnosť so základným imaním 50 miliónov jüanov (asi 6,1 milióna eur). Podľa nej drží celý balík akcií vo firme Tesla Motors Hong Kong Limited. Zákonným zástupcom spoločnosti je viceprezident Teslu a šéf regiónu Číny. Zatiaľ zostáva otázkou, kedy táto dceřinka Tesly ponúkne na čínskom trhu svoje prvé produkty. 

Od augusta 2019 už ponúka produkty Tesly kalifornský poistný trh. Po Kalifornii majú nasledovať ďalšie americké štáty. Poistenie auta je údajne až o 20 % lacnejšie na poistnom v porovnaní s inými možnosti, v mnohých prípadoch dokonca o 30 %. Poistenie sa dojednáva on-line a uzavretie zmluvy netrvá dlhšie ako jednu minútu. Tesla v Kalifornii spolupracuje s poisťovňou State National. V Austrálii a v Hongkongu sprostredkúva Tesla poistenie pre svoje vozidlá už od roku 2016. Rozvoj vlastného poisťovacieho obchodu má evidentne slúžiť na zvýšenie profitability značky.  

Drahé škody

V skutočnosti je poistná ochrana elektromobilov Tesla dosť nákladná. Poisťovací inštitút Hihghway Safety vyhodnotil model S ako najdrahšie auto roku 2018 na poistenie. Tesla ale ponúka krytie výhodnejšie, pretože využíva veľmi široko dáta z vozidiel a tiež údaje o štýle jazdy konkrétneho vodiča.

„Poznáme rizikový profil našich zákazníkov. Kto si chce našu značku kúpiť, musí súhlasiť, že nebude jazdiť ako blázon. Alebo samozrejme môže, potom to ale zaplatí na poistnom," vysvetlil prístup Elon Musk už v roku 2018. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články