Ako sa populácia v Európe pripravuje na svoju penziu?


			Ako sa populácia v Európe pripravuje na svoju penziu?

Viac ako tretina ľudí opýtaných v 16 európskych krajinách nešetrí na svoju penziu vôbec. To je jeden z alarmujúcich záverov štúdie záujmového zväzu európskych poisťovní Insurance Europe. Hlavné dôvody neuspokojivej situácie sú nedostatok financií a informácií.

Insurance Europe vykonala druhýkrát svoju dôchodkovú analýzu na starom kontinente vlani pod názvom Pan-European Pension Survey. Prebehla v júli av auguste 2021 v 16 krajinách. Celkovo bolo zhromaždených 16 799 odpovedí rôznych osôb vo veku 18-70 rokov. Anketa bola reprezentatívna.

Prvá štúdiu sa uskutočnila v roku 2019. Dobre fungujúci systém penzií, udržateľný a dlhodobo financovateľný, patrí k pilierom modernej spoločnosti. Veď podľa Insurance Europe sa pomer počtu osôb vo veku 65+ voči počtu osôb 20-64 rokov v populácii (tzv. kvocient závislosti) zvýši do roku 2080 na dvojnásobok. To prináša penzijným systémom v Európe veľké výzvy. Dôležitá úloha pripadne aj poisťovateľom, ktorí patria k hlavných poskytovateľom služieb v oblasti zabezpečenia na starobe.


Mohlo by vás zaujímať: Už veľa času nezostáva a hypotéky zdražejú. Slováci by mali začať predlžovať fixácie, radia experti


Takmer 4 z 10 Európanov na dôchodok nešetria

Témou výskumu bolo, ako sú Európania finančne pripravení na životnú etapu dôchodku a čo v skutočnosti od svojich penzií očakávajú. Výsledky sú agregované za všetkých 16 sledovaných štátov. 38 % oslovených uviedlo, že si nešetrí vôbec nič na doplnkové rezervy na obdobie dôchodku. Z toho 42 % žien a 34 % mužov si teda neodkladá do budúcnosti žiadne financie bokom.

Predovšetkým mladšie ročníky vo veku 18-35 rokov (40 %), rozvedené osoby (44 %), osoby žijúce single (43 %) a ovdovené osoby (41 %), nezamestnaní (67 %) a osoby s nižším (48 %) a stredným vzdelaním (42 %) nešetria na penziu. Naopak, podpriemerne je zastúpený podiel tých, ktorí nesporia na penziu vôbec, v skupinách osôb vo veku medzi 36 a 50 rokov (36 %) a vo veku nad 51 rokov (37 %),  ľudí zamestnaných na plný úväzok a v úradníckych zamestnaniach (29 %), alebo v skupine osôb s vysokoškolským vzdelaním (31 %).

Prečo si ľudia nešetria?

Z tých, ktorí finančne na svoj dôchodok nesporia, uvádza 30 % ako dôvod, že si to nemôžu dovoliť. 14 % z tejto skupiny tiež uvádza, že nemajú dosť informácií. Záujem o doplnkové zabezpečenie na starobu nemá podľa štúdie štvrtina respondentov, 8 % dokonca nevidí v doplnkovom sporení žiadnu potrebu.

Až 11 % opýtaných v tejto skupine však plánuje, že do budúcnosti si začnú na dôchodok šetriť. Negatívnu úlohu v tomto prípade zohrala aj pandémia covidu-19: konkrétne u 17 % účastníkov európskej ankety. Tí svoje sumy sporenia zredukovali alebo dokonca pozastavili. Niektorí dokonca svoj plán úspor úplne zrušili. Na druhej strane 5 % respondentov uviedlo, že počas koronavírovej krízy objem úspor naopak navýšili.


Mohlo by vás zaujímať: Ako si v roku 2022 uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky? Tu sú rady


Čo je pre sporenie na penziu dôležité?

Takmer polovica (49 %) oslovených považuje za prioritu istotu pre sumy, ktoré niekde investovali. Táto odpoveď, a teda garancia vkladu, bola na prvom mieste v odpovediach na otázku, čo je pri sporení dôležité, pričom opýtaní mohli uviesť až 3 najvážnejšie faktory.

Stabilitu poskytovateľa považuje za významnú tretina respondentov (32 %), pre 24 % je hlavná flexibilita vkladov, a pre 23 % daňové zvýhodnenie a dlhodobá schopnosť sporenia financovať (aby si ho mohli dovoliť). Možnosť presunov financií v rámci Európy považuje za dôležité 9 % opýtaných, čím sa faktor umiestnil čo do priorít na posledné miesto. Ale aj udržateľnosť produktov sporenia (10 %) a výkonnosť produktov (14 %) nepatrí medzi tie zásadné požiadavky účastníkov ankety.

Istota je alfou a omegou sporenia na dôchodo

Garancia investície je pre 83 % respondentov dôležitejšia ako výkonnosť, teda miera zhodnotenia. U žien dokonca pre 88 % účastníkov štúdie, zatiaľ čo muži považujú bezpečnosť záruky za prioritu číslo jedna v 78 %. Pritom ale v Európe panujú veľké rozdiely. Napríklad Rakúšania „vyznávajú“ toto pravidlo v 86 %, Gréci v 89 %, Taliani a Holanďania v 88 %, zatiaľ čo Švédi len v 27 % a dávajú prednosť naopak výške zhodnotenia. Ukázalo sa, že poisťovne majú medzi inými poskytovateľmi výhodu, pretože ponúkajú finančnú ochranu pred radom rizík. Účastníci ankety majú záujem predovšetkým o zabezpečenie zdravotných rizík.


Mohlo by vás zaujímať: Lyžiarske centrá sa otvorili: Pozor  na zrážky na svahu a rizikové zimné športy


Aké informácie sú potrebné?

Ľuďom dnes prináleží oveľa väčšia zodpovednosť za príjmy a finančné prostriedky v starobe. Preto potrebujú kvalitné a primerané informácie na to, aby sa mohli rozhodovať, uvádza Insurance Europe. Náklady, záruky, rozsah krytia a výkonnosť, teda možnosti zhodnotenia – to sú parametre, ktoré sú v potrebách klientov zabezpečenia na starobu úplne navrchu.

Sú pre nich nevyhnutné ako pred podpisom príslušnej zmluvy, tak aj počas doby jej trvania. Žiaduce sú tiež informácie o rizikách, zdanení a možných variantoch výplaty plnenia. Informácie chcú respondenti dostávať väčšinou digitálne (72 %). Len 28 % ešte stále uprednostňuje príslušné oznámenia na papieri.


Mohlo by vás zaujímať: Toto ľudí čaká pri hypotékach a cenách bytov a domov v roku 2022


Čo si želá Insurance Europe?

Pandémia covidu-19 ešte ďalej zhoršila dôchodkovú medzeru a deficit verejných financií. Podľa Insurance Europe sú poisťovne zainteresované na tom, aby mohli s politikou a verejnou sférou spolupracovať na dôležitých rozhodnutiach, čo by mohlo pomôcť zaceliť medzeru európskych penzií.

„Výsledky tejto štúdie potvrdili, že pred politickými reprezentantmi sú v ich rozhodovaní obsiahnuté veľké výzvy na zabezpečenie dôstojnej penzie pre ich občanov,“ konštatoval Nicholas Jeanmart, šéf poistenia osôb Insurance Europe.

Kompetentné politické reprezentácie musia teda urobiť také kroky, aby otvorili občanom v Európe širšie možnosti zvýšenia ich úspor v starobe. Tiež súčasne garantovali právny rámec pre subjekty v odbore, najmä poisťovne, aby boli schopné dlhodobo plniť úlohu spoľahlivého poskytovateľa dôchodkového zabezpečenia.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články