TOP 10 otázok o cestovnom poistení. Toto by ste si mali pamätať

Chystáte sa v zime na lyže? Na call centre Komunálne poisťovne sa v týchto dňoch hromadia otázky, čo všetko vlastne kryje cestovné poistenie. Predstavujeme vám top 10 najčastejšie sa vyskytujúcich otázok.

 

 

1. Existuje na Slovensku poistenie do hôr (napríklad na výjazd vrtuľníka) - je toto poistenie potrebné aj pre lyžovanie u nás? 

Pre lyžiarov, ktorí sa mienia zdržiavať  iba na slovenských horách, je určené tzv. tuzemské cestovné poistenie. Keďže u nás sú liečebné náklady hradené z povinného zdravotného poistenia, preplatenie ošetrenia úrazu v rámci cestovného poistenia doma nepotrebujete. Základné tuzemské cestovné poistenie obsahuje poistenie batožiny, zodpovednosť za škodu, poistenie trvalých následkov a smrť následkom úrazu.

Tiež si môžete poistiť samostatne alebo k cestovnému poisteniu zásah Horskej záchrannej služby (HZS). Ak sa však mienite zdržiavať len na zjazdovkách, HZS vám je zbytočná, keďže prevádzkovateľ lyžiarskej trate a lanoviek je povinný zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc a podľa potreby prepravu zranenej osoby na miesto so zdravotnou starostlivosťou. HZS odporúčame prevažne tým lyžiarom, ktorí preferujú jazdu vo voľnom teréne, teda mimo značených lyžiarskych tratí.

Horské poistenie zahŕňa: pátranie osoby v horskej oblasti, vyslobodzovanie, prepravu zachraňovanej osoby (vrátane leteckej prepravy), v najtragickejšom prípade prepravu telesných pozostatkov. V prípade, že poistenie HZS nemáte a ocitnete sa v situácii, keď vám je poskytnutá, vynaložené náklady, ktoré sa pohybujú aj v štvorciferných číslach, budete musieť uhradiť sami (okrem osôb do 18 rokov). 

2. Je potrebné takéto poistenie aj do zahraničia? Ak chcem lyžovať mimo Slovenska, aké poistenie potrebujem?

V cestovnom poistení do zahraničia je potrebné si vykonávanie zimných športov pripoistiť a ak poistený plánuje navyše jazdiť mimo značených trás, v takom prípade je potrebné aj pripoistenie rizikových športov. Ak by došlo k úrazu práve na úseku, ktorý je mimo zjazdovky, poisťovňa preplatí aj náklady nielen na liečbu, ale aj náklady súvisiace so zachraňovaním v horskom teréne.

3. Chcem ísť lyžovať do snowparku. Potrebujem špeciálne poistenie? 

Na Slovensku nutne nepotrebujete takéto poistenie. Ak sa vám stane úraz na úseku, ktorý patrí pod zjazdovku, prevádzkovateľ lyžiarskej trate a lanoviek je povinný zabezpečiť prvú pomoc a podľa potreby prepravu zranenej osoby na miesto so zdravotnou starostlivosťou.

V zahraničí odporúčame uzavrieť cestovné poistenie s pripoisteniami zimných športov a zároveň rizikových športov. Inak by ste si liečebné náklady za úraz vzniknutý takouto činnosťou museli hradiť sami.

4. Plánujem lyžovať mimo zjazdoviek - je potrebne špeciálne poistenie? (ako na Slovensku, ako v zahraničí?)

V cestovnom poistení do zahraničia je potrebné si vykonávanie zimných športov pripoistiť a ak poistený plánuje navyše jazdiť mimo značených trás, v takom prípade je potrebné aj pripoistenie rizikových športov. Vtedy poisťovňa preplatí náklady nielen na liečbu, ale aj náklady súvisiace so zachraňovaním v horskom teréne.

V cestovnom poistení v SR - ak poistený plánuje na horách vykonávať freeridové lyžovanie (vo voľnom teréne, mimo značených lyžiarskych tratí), bežecké lyžovanie vo voľnej prírode, sánkovanie vo voľnej prírode, jazdu na snežných skútroch a iné, v takom prípade sa odporúča poistenie Horskej záchrannej služby (HZS). Túto službu si klient môže poistiť samostatne, teda bez cestovného poistenia, alebo aj spolu s cestovným.

Horské poistenie zahŕňa: pátranie osoby v horskej oblasti, vyslobodzovanie, prepravu zachraňovanej osoby (vrátane leteckej prepravy), v najtragickejšom prípade prepravu telesných pozostatkov. V prípade, že poistený poistenie HZS nemá a ocitne sa v situácii, keď mu je poskytnutá, vynaložené náklady bude musieť uhradiť sám (okrem osôb do 18 rokov). 

5. Nie je náhodou poistenie súčasťou skipasu? Ak je to individuálne, ako to viem zistiť? 

Vždy sa treba pri kúpe skipasu informovať, aké ďalšie služby zahŕňa. Preprava zraneného zo zjazdovky do najbližšieho zdravotného zariadenia je zabezpečená prevádzkovateľom trate. Problém nastáva, ak k úrazu dôjde mimo zjazdovky. Každopádne najlepšie bude, ak si informácie zistíte v konkrétnom stredisku.

6. Načo mi slúži modrá kartička do zahraničia (v rámci krajín EÚ)? Aké poistenie pokrýva, čo sa týka lyžovania? 

Európska karta poistenca preplatí náklady za liečbu v zahraničí len v štátnom zariadení, nie v súkromnom, a tiež iba do výšky ceny, do akej by ošetrenie stálo u nás. Ostatné si klient musí hradiť sám. Preto ak plánujete lyžovať v zahraničí, odporúčame aj cestovné komerčné poistenie, pretože to preplatí náklady za liečbu v plnej sume v štátnom aj v súkromnom zdravotníckom zariadení.

7. Mal som na obed pivo. Potom sa zraním. Ovplyvní to poistenie? 

Poisťovňa neposkytne plnenie za lekárske ošetrenie, pokiaľ bol poistený pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky, ktorá nebola vydaná na lekársky predpis. To znamená, že ak sa pri vyšetrení zistí, že klient bol pod vplyvom alkoholu, vystavuje sa tak riziku krátenia alebo až úplného zamietnutia úhrady za liečbu poisťovňou.

8. Ak som nemal/mal prilbu, ovplyvní to poistenie?

Každá poisťovňa má vo svojich všeobecných poistných podmienkach uvedené, že ak klient vedome poruší predpisy a povinnosti, alebo zákony danej krajiny smerujúce k odvráteniu poistnej udalosti alebo zmenšeniu nebezpečenstva, môže dôjsť ku kráteniu poistného plnenia. Ak nariadenia danej krajiny, v ktorej lyžujete, prikazujú povinnosť nosiť prilbu, v takom prípade je aj z hľadiska poistenia nutné, aby ste ju mali. 

9. Zrazil som lyžiara a ten sa zranil - môžem byť za to postihnuteľný? Ak áno, viem sa proti tomu poistiť? 

Treba rozlišovať medzi cestovným poistením na Slovensku a v zahraničí. V rámci zahraničného cestovného poistenia je potrebné si poistenie zodpovednosti za škodu pripoistiť. V takom prípade škodu, ktorú spôsobíte inému, hradí vaše poistenie. Dokonca aj keby vás poškodený zažaloval, komunikáciu s ním preberá poisťovňa za vás.

Musí však byť jasné a dokázané, že poistený bol vinníkom zrážky. Preto sú v týchto situáciách vítané výpovede svedkov. Škodu by poistený mal zdokumentovať napríklad fotografiou a poškodené veci alebo ich zvyšky by si podľa možnosti mal uschovať. Následne poisťovňa bude žiadať od poškodeného lekársku správu a tiež originál dokladov zničených vecí.

V rámci tuzemského cestovného poistenia je poistenie zodpovednosti obsiahnuté už v základnom balíku, to znamená, že netreba si ho navyše pripoisťovať.

10. Zrazil ma lyžiar a zranil ma. Som poistený - mení sa niečo? 

Vôbec nič. Ak máte uzavreté cestovné poistenie spolu s pripoistením zimných športov, liečbu vám preplatí vaša poistka. Následne potom poisťovňa môže žiadať regres od vinníka zrážky, ale to sa klienta už netýka.

 

Komunálna poisťovňa

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články