Škody na severe Slovenska. Zatiaľ takmer 60-tisíc eur

25.7.2014 Tlačové správy

Autá, nehnuteľnosti, nábytok, spotrebiče...ratujú ľudia po vyčíňaní búrky v Žiline a okolí, na Kysuciach aj Orave. Komunálna poisťovňa radí ako škody odstrániť, čo robiť pri vyvretí spodnej vody a na čo majú klienti nárok, ak je ich domov neobývateľný.

 

 

Klienti už postupne nahlasujú škody spôsobené povodňou na severe Slovenska, aj keď najväčší nápor očakávame až v priebehu budúceho týždňa keď voda ustúpi. V prípade motorových vozidiel sme najčastejšie zaznamenali zaplavené a stromom zavalené autá.

Pri majetku došlo k poškodeniu prívalovým dažďom alebo k následnému zatopeniu. Boli zatopené rodinné domy (pivnice, garáže), priestory firiem (kancelárie, sklad so zásobami a výrobkami) ale aj priestory miest a obcí (nemocnica, základná a materská škola, lekáreň, zimný štadión..).

Časté škody po povodni – prax z minulosti

Až keď voda po pár dňoch ustúpi, dokážu naši likvidátori určiť rozsah škôd, ktoré napáchala. Po povodni sa najčastejšie vyskytujú zaplavenia nehnuteľností, poškodenie omietok, niekedy aj podlahové krytiny, nasiaknutie stien vodou, nános bahna, zatopenie domácich vodárničiek (čerpadlá), v niektorých prípadoch môže dôjsť aj k porušeniu izolácie domov.

Postrachom býva aj vysoká hladina spodnej vody. Okrem zaplavených studní vytápa aj pivnice a suterény domov, ktorým následne vlhnú steny.

Dozvukmi povodní bývajú spodné vody

Ak vás povodeň bezprostredne po vyliatí nezastihla, ešte to nemusí znamenať koniec rizika. Dozvukmi povodní v blízkom okolí, kde sa voda rozliala, bývajú vyvretia spodných vôd. Preto treba čo najskôr „ratovať“ predovšetkým pivnice. Ak sú v nich nejaké technologické zariadenia, ako sú napríklad plynové kotly, tie treba vypnúť a nepúšťať, až po revízii servisným technikom. Veci v týchto miestach treba uskladniť na paletách, regáloch nad úrovňou podlahy. V prípade vyrazenia spodnej vody v dôsledku záplav je potrebné čerpadlom odčerpávať vodu a tiež zabezpečiť plnú prietočnosť odvádzacieho potrubia kanalizácie. To znamená odstrániť nánosy, alebo zvyšky nečistôt (lístie, konáre zo stromov). Inak by sa voda hromadila a nestíhala odtekať cez zvody. Poisťovňa uhradí aj náklady vynaložené za dezinfekčné prostriedky, ktoré sú nutné na odstránenie škôd po záplavách.

Zaplavilo vám dom? Čo musíte urobiť:

Ak už nastala povodňová situácia, je dôležité, aby poistený zachoval rozvahu a zabezpečil dostatočné dôkazy o škode. Či už fotografiou alebo nafilmovaním na kameru. Úplne najlepší by bol záznam vecí ešte pred návalom vody a následne po jej ustúpení. Ďalšie dôležité opatrenia:

-     v priestoroch domu, ktoré ležia pod úrovňou prízemného podlažia, zabezpečiť uloženie predmetov minimálne 14 cm nad úrovňou podlahy (napríklad na palety, regále, police, podstavce...),

-     v prípade nutnosti uzatvoriť prívod vody a vypustiť potrubie, vypnúť elektrinu, plyn,

-     umožniť poisťovni alebo ňou povereným osobám posúdiť rozsah poistného rizika, predložiť k nahliadnutiu projektovú, požiarno-technickú a inú podobnú dokumentáciu,

-     poistený by mal do 15 dní oznámiť škodovú udalosť poisťovni,

-     vykonať všetky dostupné opatrenia smerujúce k tomu, aby sa vzniknutá škoda nezväčšovala a podľa možnosti si k tomu vyžiadať pokyny poisťovne a postupovať v súlade s nimi,

-     poistený je povinný zabezpečiť dostatočné dôkazy o rozsahu a príčine poškodenia, napríklad vyšetrovaním políciou, fotografickým alebo filmovým záznamom,

-     poskytnúť poisťovni potrebné doklady napríklad doklady preukazujúce vlastníctvo alebo oprávnenú držbu poistenej veci, ďalej účtovné a iné doklady, pokiaľ je to nevyhnutné na zistenie alebo preverenie hodnôt rozhodujúcich pre stanovenie poistného poškodených alebo zničených vecí, obstarávacie doklady, u cenností znalecký posudok, fotografie alebo iné záznamy škodovej udalosti.....

Pomoc nadštandard

Podobné situácie pripomenú dôležitosť poistenia svojho majetku. No úhrada vzniknutej škody nie je jediná kompenzácia zo strany poisťovne v prospech klienta. V prípade núdze vieme uhradiť náklady na:

-     náhradné ubytovanie ak sa byt/dom v dôsledku poistnej udalosti stane neobývaným (max. do sumy 1 000 eur),

-     dopravu súvisiacu s opravou poškodenej veci do najbližšej vhodnej opravovne,

-     opatrenia na odpratanie zvyškov poistenej veci, ktorá bola poškodená alebo zničená, alebo pokiaľ poistený, resp. poistník vynaložil primerané náklady na demoláciu, vypratanie a odvoz sute, brániacej oprave alebo znovuzriadeniu poistenej veci, ak to bolo nutné z dôvodov hygienických, bezpečnostných alebo verejného záujmu,

-     dezinfekčné prostriedky

Ako aj všetky náklady, ktoré klient vynaložil na odstránenie, alebo zabránenie šírenia ďalšej škody na majetku na pokyn poisťovne, a to i nad dohodnuté plnenie.

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články