Cestovné poistenie vyberajte podľa typu dovolenky

Leto klope na dvere a chvíle ničnerobenia už na seba nenechajú dlho čakať. Nepredvídané udalosti však vedia potrápiť aj na dovolenke a dokonca ju aj neplánovane predražiť. Poradíme vám aký typ poistenia zvoliť na cesty.    

 

 

 

1.     Pre náruživých turistov

Cestovné poistenie v rámci Slovenska

Slovensko sa pýši nádhernými horami a rozmanitou prírodou, preto ak ste sa rozhodli spoznávať krásy našej krajiny, bude to nezabudnuteľný zážitok. Tento druh dovolenky sa zaobíde bez poistenia liečebných nákladov, keďže tie sú doma hradené z povinného zdravotného poistenia. Opomenúť by ste však nemali úraz, majetok či zásah Horskej záchrannej služby. Opatrnosti nikdy nie je dosť, preto KOMUNÁLNA poisťovňa ponúka tuzemské cestovné poistenie, v ktorom je zahrnuté poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti, ale aj smrť následkom úrazu, trvalé následky úrazu a náklady na zásah Horskej záchrannej služby. Ak patríte medzi milovníkov turistiky, či holdujete rôznym športom, bez poistenia by ste sa nemali pohnúť ani na krok.

Horská záchranná služba

Pri akomkoľvek pohybe v horskej oblasti počas celého roka (turistika, horské bicyklovanie, návšteva jaskýň a pod.) vo voľnom teréne sa odporúča poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby (HZS). Túto službu si môžete poistiť samostatne, teda bez cestovného poistenia, alebo aj spolu s ním. Toto horské poistenie zahŕňa: pátranie osoby v horskej oblasti, vyslobodzovanie, prepravu zachraňovanej osoby (vrátane leteckej prepravy), v najtragickejšom prípade prepravu telesných pozostatkov. V prípade, že poistenie HZS nemáte a ocitnete sa v situácii, keď vám je poskytnutá, vynaložené náklady budete musieť uhradiť sami (okrem osôb do 18 rokov). 

Horská služba vykonáva činnosť v týchto oblastiach vrátane jaskýň a priepastí:

Belianske Tatry, Malá Fatra, Nízke Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry.

Čo robiť ak sa stane úraz na horách:

1.      Po úraze okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a liečte sa podľa pokynov lekára.

2.      Lekárovi predložte asistenčnú kartu, ktorú vám vydá poisťovňa pri uzatvorení zmluvy.

3.      V prípade vážnejšieho zdravotného stavu alebo hospitalizácie kontaktujte asistenčnú službu, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne na čísle + 421 2 4364 1037.

4.      Poisťovni najneskôr do 30 dní treba písomne oznámiť poistnú udalosť a predložiť jej všetky ďalšie doklady potrebné na stanovenie rozsahu poistného plnenia, hlavne lekársku správu.

5.      Na žiadosť a náklady poisťovne sa podrobíte vyšetreniu lekárom, ktorého poisťovňa sama určí.

6.      Ak okolnosti, za ktorých došlo k úrazu, vyšetrovala polícia, treba predložiť potvrdenie polície.

Príklad: Cestovné poistenie na Slovensku (obsahuje poistenie batožiny, zodpovednosť za škodu, poistenie trvalých následkov a smrť následkom úrazu), v rámci ktorého si klient pripoistí aj zásah Horskej služby ho vyjde rovnako, približne 1 euro na 1 deň. Ak sa mu stane úraz mimo zjazdovky, zásah HZS by musel zaplatiť sám, pričom náklady na HZS sú od 500 až po niekoľko tisíc eur.

 

2.     Pre cestovateľov

Cestovné poistenie do zahraničia

Patríte k vášnivým cestovateľom, ktorí radi spoznávajú rôzne kúty sveta? Pre tento typ dovolenkárov je vhodné cestovné poistenie do zahraničia. Či už je to relax na pláži alebo naopak dobrodružné cesty plné zážitkov, pri najmenšom úraze vám základné cestovné preplatí všetky liečebné náklady v každom zdravotnom zariadení. Okrem výdavkov za ošetrenie a pobyt v nemocnici si môžete navyše pripoistiť:

- Poistenie batožiny a straty dokladov

- Trvalé následky úrazu

- Smrť úrazom

- Poistenie zodpovednosti

- Poistenie nepojazdného vozidla

- Poistenie predčasného návratu (nečerpaných služieb)

- Poistenie storna zájazdu

 

Ako úraz hlásiť

Úraz a následne ošetrenie v zahraničí ihneď nahláste svojej komerčnej poisťovni. Všetky kontakty máte k dispozícií v zmluve, ktorú ste s ňou uzavreli. Urobte tak predovšetkým pri náročných, opakovaných ambulantných výkonoch, drahších úhradách, hospitalizácii, poistnej udalosti mimo Európy a iných. Odporúčame však kontaktovať poisťovňu aj pri bežných ambulantných ošetreniach. Ak ste zákrok zaplatili v hotovosti, vždy žiadajte od lekára doklad o zaplatení a lekársku správu s uvedením diagnózy. Po návrate z dovolenky musíte svojej poisťovni predložiť hlavne originály lekárskej správy s diagnózou, zoznam vykonaných lekárskych výkonov, originálny účet za ošetrenie, pobyt v nemocnici, za lieky predpísané lekárom a za prevoz.

Príklad:  Cestovné poistenie do zahraničia na 1 deň vyjde klienta približne na 1 euro. Ak sa mu stane úraz a pred cestou neuzavrel cestovné poistenie, náklady na ošetrenie musí hradiť z vlastného vrecka. Podľa našich štatistík sme za zlomenú nohu v zahraničí uhradili klientovi v priemere  približne 3 000 eur (cena za ošetrenie, hospitalizáciu, prípadne operáciu).

3.     Pre uponáhľaných

Cestovné poistenie online

Rýchlo, jednoducho a hlavne z pohodlia domu. Cestovné poistenie viete uzavrieť aj sami prostredníctvom počítača. Vyplniť e-formulár hravo zvládne každý a poistiť takto môžete dospelých aj deti. „Ochrana“ pred úrazom tak môže začať platiť behom pár minút. Podmienkou je okamžité zaplatenie, ktoré klient môže realizovať prostredníctvom služby CardPay alebo SporoPay. Môžete využiť aj internetbanking, avšak treba mať na pamäti, že prevod na účet poisťovne môže trvať aj niekoľko dní a od toho sa môže odvíjať aj začiatok poistenia. Avšak KOMUNÁLNA poisťovňa je zameraná proklientsky a v prípade, že k úrazu dôjde skôr, ako platba dorazila na účet poisťovne, do úvahy berieme moment zaplatenia poistného z účtu klienta. 

Tento spôsob umožňuje uzatvoriť platné cestovné poistenie a ušetriť si tak čas potrebný na návštevu pobočky.

Povinné údaje sú:

- od kedy do kedy budete vycestovaní v zahraničí,

- výber z pripoistení (nemusíte zvoliť žiadne),

- vaše osobné údaje – dátum narodenia, meno, priezvisko, bydlisko, emailová adresa, číslo účtu,

- a po prečítaní poistných podmienok potvrdíte, že s nimi súhlasíte.

Po uzatvorení poistenia dostane klient e-mailom návrh poistnej zmluvy, postup, čo robiť pri poistnej udalosti a tiež asistenčnú kartu, ktorou sa bude v zahraničí preukazovať, a na ktorej sú uvedené potrebné kontakty pre riešenie poistnej udalosti.

4.     Pre športových nadšencov

Cestovné poistenie s pripoistením adrenalínových športov

Ležanie na piesku a „vypekanie“ na slnku nie je práve vaša šálka kávy? Ak sa radíte skôr k aktívnym typom dovolenkárov, potom základné cestovné poistenie stačiť nebude. Náklady na liečbu úrazu v dôsledku vykonávania adrenalínových športov by ste si museli hradiť sami. Preto KOMUNÁLNA poisťovňa odporúča pripoistiť sa aj na riziko netradičného druhu zábavy, organizovaného športu a športových súťaží.

Ktoré športy patria pod pripoistenie?

Pripoistenie hradí liečebné náklady na úrazy alebo smrť poisteného, ktoré vznikli pri vykonávaní profesionálnej i amatérskej športovej činnosti, pri súťažiach, a aj pri príprave na ne.

Medzi letné adrenalínové športy, ktoré hradí pripoistenie patria najmä:

jazdecké športy, bojové športy, paintball, skateboarding, zorbing, aerotrim (stav beztiaže v trenažéri pre pilotov), americký futbal, bouldering (extrémna forma lezenia bez lán), kaňoning, cyklokros (cestná a horská cyklistika), fly fox (lanovka, po ktorej sa zvezie v pevnom zavesení na kladke), kayakrafting, parasailing, jachting, potápanie s dýchacím prístrojom (hlbšie ako 40 m), psie záprahy, rafting, ragby, skalolozectvo, skeleton, bungee jumping, surfing, Via Ferrata (vysokohorská turistika), vodné lyžovanie, wakeboarding (snowbordovanie na vode), zjazd na bicykli v horskom teréne, alpinizmus, base jump (tandemový zoskok padákom), buggykiting (jazda na špeciálne zostrojenom vozíku ťahanom ťažným drakom), buildering (šplhanie), formula 3000, fourcross (jazda na štvorkolke), high jump (cliffdiving), horolezectvo, kitesurfing, kladdering, letecké športy, lezenie po ľadopádoch, lezenie v ľade po umelej stene (icebreaker), turistika vykonávaná po značených aj neznačených cestách, ak sú na tejto ceste umiestnené umelé istiace prostriedky (napr. laná, reťaze, rebríky), motoristické športy, mountainboarding na vyznačených trasách, paragliding, parašutizmus, plachtenie, poľovníctvo, športová streľba, rope jumping, skútskating, zjazd na korčuliach, sky surfing (parašutistický zoskok so surfom na nohách), speleológia (činnosti vykonávané v podzemí, lezenie, fyzické aktivity v jaskyniach), streetluge, tandemový zoskok (air tandem jumps), windsurfing, závesné lietanie, jazdy na športových boboch, športových saniach, jazdy na vodnom skútri.....

Komunálna poisťovňa

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články