Spodná voda ohrozuje váš majetok

10.6.2013 Tlačové správy

Dozvukom povodne býva vyrazenie spodnej vody, ktorá môže narobiť „galibu“ na vašom majetku. Škody po povodniach vedia poriadne znepríjemniť život a tiež uvaliť bremeno na vašu peňaženku. Poistenie domu či bytu však dokáže finančnú stratu do značnej miery vykompenzovať.

Prezradíme vám s akou najčastejšou ujmou na majetku sa naša Komunálna poisťovňa stretáva, ako zabránite rozširovaniu škôd a čo zahŕňa základné poistenie domácnosti. 

Poistenie majetku sa vzťahuje na samotnú nehnuteľnosť ale aj domácnosť, teda všetko, čo sa v dome či byte nachádza. V rámci tejto ochrany, Komunálna poisťovňa chráni klientove vlastníctvo aj proti živelným udalostiam, ako je nielen voda, ale aj požiar, výbuch, úder blesku, víchrica, náraz dopravného prostriedku do domu a ďalšie.

Práve voda môže vplývať na náš majetok dvojakým účinkom. Ako povodeň a ako záplava. Rozdiel je pritom markantný. Povodeň je zaplavenie územných celkov vodou, ktorá sa vyliala z brehov alebo hrádzí vodných tokov alebo vodných nádrží.

Záplava je väčšie množstvo vody, ktoré vytvára súvislú plochu vnútri alebo v okolí poistenej stavby, kde bude po určitú dobu stáť alebo prúdiť a spôsobí tým na poistenom majetku škodu.

To znamená, že v princípe povodeň je spôsobená vodou, ktorá pochádza z vodného toku, zatiaľ čo záplava nebola spôsobená vyliatím vody z brehov, ale napríklad vplyvom topiaceho snehu, závalových dažďov, vyrazenie spodnej vody a podobne.

V týchto dňoch hlavne západ Slovenska postihla práve povodeň.

Časté škody po povodni – prax z minulosti

Až keď voda po pár dňoch ustúpi, dokážu naši likvidátori určiť rozsah škôd, ktoré napáchala. Po povodni sa najčastejšie vyskytujú zaplavenia nehnuteľností, poškodenie omietok, niekedy aj podlahové krytiny, nasiaknutie stien vodou, nános bahna, zatopenie domácich vodárničiek (čerpadlá), v niektorých prípadoch môže dôjsť aj k porušeniu izolácie domov. Postrachom býva aj vysoká hladina spodnej vody. Okrem zaplavených studní vytápa aj pivnice a suterény domov, ktorým následne vlhnú steny.

Pozor na spodné vody

Ak už nastala povodňová situácia, je dôležité, aby poistený zachoval rozvahu a zabezpečil dostatočné dôkazy o škode. Či už fotografiou alebo nafilmovaním na kameru. Úplne najlepší by bol záznam vecí ešte pred návalom vody a následne po jej ustúpení. Ak vás povodeň bezprostredne po vyliatí nezastihla, ešte to nemusí znamenať koniec rizika. Dozvukmi povodní v blízkom okolí, kde sa voda rozliala, bývajú vyvretie spodných vôd. Preto treba čo najskôr „ratovať“ predovšetkým pivnice. Ak sú v nich nejaké technologické zariadenia, ako sú napríklad plynové kotly, tie treba vypnúť a nepúšťať, až po revízii servisným technikom. Veci v týchto miestach treba uskladniť na paletách, regáloch nad úrovňou podlahy. V prípade vyrazenia spodnej vody v dôsledku záplav je potrebné čerpadlom odčerpávať vodu a tiež zabezpečiť plnú prietočnosť odvádzacieho potrubia kanalizácie. To znamená odstrániť nánosy, alebo zvyšky nečistôt (lístie, konáre zo stromov). Inak by sa voda hromadila a nestíhala odtekať cez zvody. Poisťovňa uhradí aj náklady vynaložené za dezinfekčné prostriedky, ktoré sú nutné na odstránenie škôd po záplavách.

Čo hradí poistenie nehnuteľnosti?

Poistenie obsahuje ochranu základného vybavenia domácnosti, ale poistiť si môžete aj hodnotné alebo krehkejšie veci.

Základné poistenie, teda to, čo by mala mať každá domácnosť poistené, je všetko zariadenie v domácnosti, ktoré samozrejme slúži bývaniu a nie podnikaniu. Teda nábytok, koberce, obrazy, odevy, obuv, peniaze, veci umeleckej, historickej alebo zberateľskej hodnoty, stroje, prístroje, bicykle, detské kočíky, invalidné vozíky, zásoby paliva, domáce dielne, autosúčiastky, materiál slúžiaci výhradne na údržbu vlastnej domácnosti (napríklad farby, laky), ako aj stavebné súčasti domácnosti (napríklad maľovky, tapety, parkety, obklady). Do tohto balíka tiež patria domáce a drobné hospodárske zvieratá (okrem včelstva) a aj menšie elektrospotrebiče a zodpovednosť príslušníkov domácnosti za škodu vzniknutú inej osobe.

Pripoistiť si môžete napríklad sklené časti, ako je pevne zabudované sklo stavebných súčastí bytu, v ktorom sa nachádza poistená domácnosť, sklenené výplne dverí a nábytku, zrkadlá...a tiež aj veci umeleckej hodnoty, veci historickej hodnoty, starožitnosti, klenoty a šperky, zbierky, spotrebná elektronika a optické prístroje, stavebné súčasti a príslušenstvo a iné.

Ceny poistení

Za poistenie domácnosti s rozlohou okolo 40 metrov štvorcových zaplatíte približne od 13 eur ročne. 80 metrov štvorcových od cca 26 eur a viac ako 100 metrov štvorcových od 32 eur. Klient si túto sumu môže rozložiť aj na kratšie obdobie a platiť štvrťročne alebo polročne.

KOMUNÁLNA poisťovňa

Zdroj: KOMUNÁLNA poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS