Tomáš Lébl, AXA: Oživenie ekonomiky môže prebiehať pomalšie, než si myslíme


			Tomáš Lébl, AXA: Oživenie ekonomiky môže prebiehať pomalšie, než si myslíme
4.5.2020 Poistný trh

Štatistické úrady po celom svete postupne zverejňujú predbežné odhady vývoja HDP jednotlivých krajín za tohtoročný prvý kvartál a, ako sa dalo očakávať, nie je to pekný pohľad.

Napríklad ekonomika Spojených štátov medziročne poklesla o 4,8 % a kvôli neskoršiemu nástupu reštriktívnych opatrení môžeme očakávať, že výsledok za druhý tohtoročný štvrťrok bude o poznanie horší. Úplne najviac sa na tomto nelichotivom výsledku z druhého brehu Atlantiku podieľal pokles spotreby, ktorý bol najprudší od začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia.

Výrazný prepad ekonomickej aktivity je zjavný aj na starom kontinente. Podľa predbežného odhadu z dielne Eurostatu sa HDP eurozóny od januára do marca medziročne prepadol o 3,3 %. V prípade Španielska predstavoval tento pokles 4,1 % a vo Francúzsku dokonca 5,4 %. Aj v tomto prípade môžeme očakávať, že druhý kvartál prinesie rádovo horšie výsledky.

Uvedené čísla tým pádom iba potvrdzujú, že napriek odvráteniu zdravotníckej krízy, ku ktorej došlo v iných štátoch, bude vplyv na malú otvorenú ekonomiku, akou je tá slovenská, značný. Po výraznom poklese domácej spotreby spôsobenom reštriktívnymi opatreniami vlády sa totiž nemôže domáca ekonomika oprieť ani o zahraničný dopyt.

Hlavnú úlohu ku skráteniu a preklenutiu tejto krízy tak bude musieť hrať štát. Významným faktorom v dĺžke hospodárskeho útlmu a rýchlosti, s akou sa ekonomika opäť postaví na vlastné nohy, bude zmena spotrebného správania. Tá predstavuje výrazné riziko pre rýchly návrat ekonomiky do normálu.

Značná časť podnikov je schopná pomerne rýchlo obnoviť svoju produkciu. Oživenie spotrebiteľského dopytu ale môže prebiehať veľmi pomaly, či už z dôvodu obáv ľudí o svoje zdravie, či vyššej opatrnosti pri nakladaní s finančnými prostriedkami tvárou v tvár hospodárskej recesii.

Po prvotnom nadýchnutí tak môže prísť ďalší útlm produkcie. V takom prípade by sa ekonomika mohla z koronavírového šoku spamätávať výrazne dlhšie, než naznačuje často spomínaný scenár v tvare písmena V.

Tomáš Lébl, analytik skupiny AXA ČR a SR

Zdroj: AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

ARE YOU IN NEED OF ANY TYPE OF LOAN

Loan Lender,  21. 6. 2020

ARE YOU IN NEED OF ANY TYPE OF LOAN?
Guaranteed Instant cash offer here Online apply now
Quick financial cash offer
Do you need Finance? Are you looking for Finance?
Are you looking for finance to enlarge your business?
We help individuals and companies to obtain finance for business expanding and to setup a new business ranging any amount. Get a finance at affordable interest rate of 3%, Do you need this finance for business and to clear your bill Then  send us an email now for more information Contact Us Via.email: indiabullsfinance@post.cz or Whats-app us on: +447440072239
Mr Usman

Potrebujete pôžičku?

Camilla Karlsen,  17. 6. 2020

AHOJ; Potrebujete pôžičku?
Poskytujeme všetky typy úverových služieb: osobný úver, podnikateľský úver, hypotekárny úver, pôžičku na auto, pôžičku na konsolidáciu dlhov, pôžičku na splatenie vašich účtov a mnoho ďalších.

Potrebujete pôžičku na financovanie vášho projektu?
Môžeme vás podporiť pôžičkou na realizáciu vašich projektov, ako sú: výstavba vašich domov, kancelárií, fariem a tiež financovanie vašich cestovných projektov, vašej spoločnosti alebo projektu, na ktorý potrebujete externé financovanie.

Potrebujete investičný fond?
Môžeme investovať do vašich veľkých projektov. Toto je vyhradené pre spoločnosti hľadajúce investorov na financovanie svojich výskumných projektov, projektov nehnuteľností, prevzatí a iných obchodných potrieb.

VYBERTE SI NAJLEPŠIE ÚVEROVÉ MOŽNOSTI TERAZ !!!
Pre viac informácií o našich službách nás kontaktujte na tejto e-mailovej adrese: novaglobalfinances@gmail.com

RSS

Súvisiace články