EIOPA: Záťažový test európskych poisťovní ukončený


			EIOPA: Záťažový test európskych poisťovní ukončený

Európsky regulačný úrad EIOPA vykonal za posledných sedem mesiacov záťažové testy poisťovní. Takmer štvrtine hrozí v budúcnosti problémy s plnením záväzkov voči poistencom, ak pretrvajú terajší mimoriadnej nízke úrokové sadzby, a tým aj nízke výnosy z bezpečnostných investícií.


V záťažových testoch úrad EIOPA skúmal predovšetkým výšku kapitálových rezerv, z ktorých by poisťovne mohli vyplácať nároky poistencov, a hodnotil ich na základe rôznych scenárov.


„Pokračovanie súčasnej situácie nízkych výnosov by mohlo viesť k tomu, že niektoré poisťovne by mali za 8-11 rokov problémy s plnením záväzkov voči svojim poistencom," uviedla úrad EIOPA. Jej požiadavka na kapitál nesplnilo 24 percent testovaných firiem, úrad ale ich mená nezverejnil.

Kapitálové kritérium EIOPA by mali splniť veľké spoločnosti ako Allianz, Axa a Generali, povedali agentúre Reuters analytici odvetví. Viac ohrozené sú menšie poisťovne, ktoré mali ťažkosti prejsť scenárom „dvojitého úderu“, kedy klesajú ceny investičných aktív a zároveň rastie hodnota budúcich záväzkov.

EIOPA uviedla, že záťažových testov sa zúčastnilo 60 skupín poisťovní a 107 individuálnych poisťovní zo všetkých 28 krajín EÚ plus Nórska, Švajčiarska a Islandu. Preverovanej poisťovne sa na objeme vybraného poistného v Európe podieľajú 55 percentami.

Podrobnú správu vyhodnocujúcu jednotlivé krajiny EU nájdete tu.


Reuters, E15.cz 

Zdroj: Reuters, E15.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články