Účinnosť Solvency II sa môže opäť odložiť


			Účinnosť Solvency II sa môže opäť odložiť
29.1.2013 Tlačové správy

• Tlak na vyriešenie otázky v oblasti dlhodobých garancií sa zvyšuje
• Dokončenie LTGA štúdie (Long Term Guarantee Assessment) bude náročné
• KPMG varuje, že výsledky LTGA štúdie nemusia priniesť „dobrý základ“ pre nastavenie
Solvency II

Spoločnosť KPMG na Slovensku upozorňuje: sektor poisťovníctva môže po včerajšom spustení dopadovej štúdie o dlhodobých garanciách čeliť ďalšiemu oneskoreniu harmonogramu pre Solvency II.

Európsky výbor pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov ("EIOPA") včera spustil dopadovú štúdiu zaoberajúcu sa opatreniami zameranými na dlhodobé garancie. Spusteniu predchádzal súhlas Európskeho parlamentu, Rady a Komisie. Táto štúdia otestuje aplikáciu Solvency II na produkty, na ktoré sa viažu dlhodobé garancie. Jedná sa hlavne o produkty životného poistenia a niektoré ďalšie produkty neživotného poistenia s podobnými vlastnosťami, pričom štúdia je aplikovaná na oba sektory.

Peter Ott, partner KPMG Nemecko zodpovedný za Solvency II pre Európu, uvítal spustenie štúdie, ale vyjadril znepokojenie nad jej načasovaním. "Deväť týždňov na dokončenie takej dôležitej štúdie zrejme poisťovniam stačiť nebude, najmä keď sa toto obdobie prekrýva s vydávaním najdôležitejších finančných závierok. Pre poisťovne to bude náročné predovšetkým z pohľadu zdrojov -vzhľadom k problémom ktoré sprevádzali vydanie kompletných špecifikácií, budú v priebehu prvých týždňov tráviť čas predovšetkým posudzovaním detailných požiadaviek. Až potom budú môcť prejsť k samotným výpočtom. "

Poisťovne musia otestovať 13 scenárov

Nová štúdia obsahuje celkem 13 scenárov, ktoré sa týkajú jednotlivých testovaných oblastí (úpravy úrokových sadzieb – tzv. „matching adjustment“ a „extended matching adjustment“, extrapolácie úrokových sazeb, proticyklické prirážky a prechodné opatrenia). Tieto oblasti se následne posudzujú v troch stanovených termínoch, tj. k 31. decembru 2011, 2009 a 2004. Prvú časť technických špecifikácií vydala EIOPA v októbri a revidovala krátko pred Vianocami. Avšak kľúčové časti týkajúce sa výpočtu technických rezerv v poisťovni a kapitálovej požiadavky pre dotknuté zmluvy boli uverejnené až tento pondelok.


Igor Palkovič, Director zodpovedný za poisťovne v KPMG na Slovensku situáciu komentuje: „Neskoré zverejnenie všetkých požiadaviek sťažilo poisťovniam možnost uskutočniť pred včerajším spustením adekvátne prípravy. Pre úspešné vyhotovenie novej štúdie ako aj koncoročných závierok bude pre poisťovne podrobné plánovanie kľúčové.“

Na prípravu nie je čas a ani zdroje

"Dokončenie výpočtov všetkých trinástich scenárov na požadovanej úrovni bude vyžadovať zo strany poisťovní značné špecializované zdroje. Keďže poisťovne majú na túto prácu iba obmedzené kapacity, budú si musieť zvážiť, ako najlepšie splniť požiadavky štúdie.

V niektorých prípadoch sa môžu rozhodnúť využívať externé zdroje, a to buď priamo v súvislosti so štúdiou alebo pri plnení iných úloh. Dalšími variantami môžu byť určité zjednodušenia, alebo možnosť nerobiť všetky požadované scenáre. Zjednodušenie alebo vynechanie istých častí bude mať samozrejme vplyv na konečné výsledky dopadovej štúdie.“

Čo s nekonzistentnými výsledkami?

" Ak má mať Solvency II na slovenskom poistnom trhu v konečnom dôsledku životaschopnú pozíciu, musia byť výsledky pre tento trh dostatočne reprezentatívne. V tejto chvíli nie je úplne jasné či to tak bude, pretože sa subjekty pôsobiace na trhu môžu prikloniť k prijatiu rôznych nekonzistentných prístupov,“ konštatuje Igor Palkovič a pokračuje: „Poisťovne budú musieť jasne definovať, ktorý prístup si zvolia a v komentároch následne vysvetliť, na aké problémy narazili v praxi, rovnako ako aj vplyv týchto problémov na solventnosť. Aby EIOPA mohla navrhnúť ďalšie smerovanie, bude od nich potrebovať čo najviac informácií."

Vypracovanie správy oddiali implementáciu Solvency II


Celosvetová sieť poradenských spoločností KPMG upozorňuje, že čas ktorý bude EIOPA potrebovať na prípravu svojej správy (odhadovaný na druhú polovicu júna), by mohol predĺžiť stanovený harmonogram Solvency II.


Igor Palkovič k tejto téme dodal: " Plenárne hlasovanie Európskeho parlamentu o smernici Omnibus 2 bolo kvôli štúdii odložené na 10. Júna 2013. V tejto chvíli ale nevidím reálne, že by všetky zainteresované strany dokázali do tohto dátumu nájsť prijateľné riešenie otázky dlhodobých garancií. Obávam sa tiež, že ani ostatné rozdiely týkajúce sa smernice Omnibus 2 pravdepodobne nebude možné do tejto doby vyriešiť. Hlasovanie preto bude s najväčšou pravdepodobnosťou znova odložené a to až na termín po letných mesiacoch, čo si vyžiada ďalšiu ,ad hoc‛ smernicu na úpravu konečného termínu implementácie. "

KPMG Slovensko

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobíme v 150 krajinách a naše členské firmy na celom svete zamestnávajú vyše 138 000 ľudí. Nezávislí členovia siete KPMG sú pridružení ku KPMG International Cooperative (“KPMG International”), švajčiarskej právnickej osobe.

Zdroj: KPMG

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS