Atradius: Firmy nesplácajú svoje pohľadávky


			Atradius: Firmy nesplácajú svoje pohľadávky
10.6.2013 Zahraničie

Popredná celosvetová spoločnosť v oblasti poistenia úverov vymáhanie Atradius varuje, ze objem počtu nahlásených neuspokojených pohľadávok sa v poslednom kvartáli roku 2012  a prvom kvartáli tohto roka nebezpečne blíži k obdobiu nástupu krízy v roku 2008.


V tomto roku je situácia najmä v dôsledku dlhej zimy kritická predovšetkým v stavebníctve a nadväzujúcich odboroch. "Zložitú situáciu vidíme aj v ťažkom priemysle a strojárstve, kde majú významný vplyv na situáciu firiem vedľa stagnujúceho exportného dopytu aj prispevky na obnoviteľné zdroje energie, ktoré výrazne zhoršujú trhové postavenie slovenských firiem v EÚ," hovorí Markéta Stržínková, riaditeľka Atradius pre spoločnosti  pre strednú a  východnú Európu. Najviac nesplatených pohľadávok vykazujú malé  a stredné podniky.


Do budúcnosti sa nedá očakávať výrazné zlepšenia, hoci určitú vzpruhu môžu paradoxne priniesť aktualnej Povodne. "Vo všetkom nešťastí, ktoré povodne spôsobili, možno vidieť určitú nádejou pre stavebníctvo," vysvetľuje Stržínková dodáva: "štát uvoľní peniaze na obnovu škôd, čo prinesie zákazky práve stredným spoločnostiam. Tie by mohli odoru dodať toľko potrebný pozitívny impulz. "


Poisťovňa Atradius zároveň zverejnila výsledky hospodárenia za minulý rok. Česká pobočka dosiahla predpísané hrubé poistné vo výške 239,5 miliónov českých korún, čo predstavuje zhruba 5 % pokles oproti roku 2011. Rozdiel bol spôsobom ukončenia jednorázového zaistného programu mimo územia Česka. Náklady na poistné plnenie sa vyšplhali na 63,5 milióna českých korún. O poistenie mali v minulom roku najväčší záujem predovšetkým firmy zo sektora stavebníctva, ďalej z odborov spracovania a predaja železa predaja, spotrebného tovaru, IT a veľkoobchodu. 70 percent dopytov  o poistenie prichádzalo od malých a stredných podnikov, celkový nárast klientov bol takmer 30 percent.


Celosvetová skupina Atradius vykázala v roku 2012 príjmy z hrubého poistného v hodnote 1,6 miliardy eur, teda o 3% viac ako v roku 2011. Čistý zisk stúpol z 117,3 miliónov eur na 156,2 miliónov eur.

Atradius

Zdroj: Atradius

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články